Olej z wiesiołka ma całą masę właściwości. Większość z nich zawdzięcza wielonienasyconym kwasom tłuszczowym OMEGA-6 czy DHA. Często wykorzystuje się go więc jako pewnego rodzaju wspomagacz dla skóry, włosów i paznokci.
Ciekawostką jest jednak, że można go również używać jako środek łagodzący dolegliwości zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Można go również stosować w przypadku problemów z suchą skórą czy suchością pochwy. Co jeszcze w sobie kryje?
Olej z wiesiołka - na co pomaga?
Olej z wiesiołka jest również źródłem mikroelementów takich jak:
- cynk,
- selen,
- magnez,
- wapń,
- witamina E.
Może więc łagodzić bóle na tle reumatycznym, stymulować regenerację tkanki chrzęstnej, wspierać prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego, przyspiesza gojenie ran, wspomaga usuwanie toksyn z organizmu oraz reguluje cykl miesiączkowy u kobiet.
To właśnie tej ostatniej właściwości zawdzięcza swoją popularność wśród pań starających się o dziecko. Regularny cykl miesiączkowy pozwala łatwiej przewidzieć, kiedy przypadnie owulacja, a więc najlepszy czas na starania o dziecko.
Oczywiście zanim sięgniesz po olej z wiesiołka, zapytaj swojego lekarza lub farmaceutę, czy możesz go bezpiecznie stosować z innymi suplementami lub lekami, które zażywasz na stałe.
Olej z wiesiołka w ciąży. Jak i kiedy stosować?
Wiele kobiet zastanawia się, czy olej z wiesiołka można stosować, będąc w ciąży. Chociaż badań naukowych nad samym olejem z wiesiołka nie ma wiele, to badania nad rozwojem płodu wykazały, że jeden z jego składników jest niezbędny do prawidłowego rozwoju mózgu płodu w 3. trymestrze.
Mowa o kwasie arachidonowym, który jest „budulcem dla fosfolipidów błon komórkowych neuronów w mózgu oraz fotoreceptorów siatkówki oka” – czytamy w artykule Wielokierunkowe działanie oleju z wiesiołka na organizm, który ukazał się w czasopiśmie „Medycyna rodzinna”.
Kwas ten jest powszechnie stosowany w mleku modyfikowanym dla wcześniaków oraz niemowląt karmionych sztucznym pokarmem, aby zapewnić prawidłowe tempo wzrostu, ostrość widzenia oraz prawidłowe funkcje poznawcze
– podkreślają Kamila Duraj i Marta Palacz-Wróbel, autorki analizy.
Część lekarzy zaleca więc suplementację oleju z wiesiołka od 34.-38. tygodnia ciąży. Nie zaleca się jednak przyjmowania go we wcześniejszych okresach ciąży, ponieważ może doprowadzić do pojawienia się skurczów macicy. Pamiętaj, aby - szczególnie w ciąży - nie przyjmować żadnych suplementów bez konsultacji z lekarzem.
Olej z wiesiołka do masażu krocza
Przyszłym mamom poleca się też olej z wiesiołka ze względu na jego wpływ na zmiękczenie i uelastycznienie szyjki macicy, co może sprawić, że stanie się ona bardziej podatna na rozwieranie w czasie porodu.
Wiele położnych doradza masowanie krocza jako jeden z istotnych elementów przygotowania do porodu drogą naturalną. Sam masaż również należy wykonywać zgodnie z radami położnej lub ginekologa, tak aby nie uszkodzić delikatnych tkanek bądź nie nabawić się infekcji intymnej.