W czasie ciąży często myślimy o... żyłach. Ma to związek nie tylko z koniecznością spania na lewym boku (aby nie uciskać żyły głównej, która znajduje się po prawej stronie), ale i z różnego rodzaju dolegliwościami, które mogą się pojawić. Ciąża zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy, na nogach mogą pojawić się pajączki i żylaki (dotykają nie tylko kończyn dolnych, ciężarne narzekają również na żylaki okolic intymnych - krocza czy sromu). Ciążową „pamiątką” są również hemoroidy, które dokuczają szczególnie w ostatnim trymestrze.
Oczywiście możemy je skutecznie leczyć, ale - jak i w wielu przypadkach - profilaktyka ma olbrzymie znaczenie. Jedno to np. dieta bogata w błonnik, która pomoże uniknąć zaparć, a co za tym idzie - hemoroidów. A drugie to badania, dzięki którym zawczasu sprawdzimy stan naszych żył.
Badania żył, które warto wykonać przed ciążą
Lek. Jan Świercz to flebolog i chirurg naczyniowy. W świat żył i tętnic wprowadza nas na instagramowym profilu @dr_janswiercz. Cenne wskazówki znajdą tam m.in. kobiety planujące powiększenie rodziny. W najnowszej rolce opublikowanej przez lekarza dowiadujemy się, które badania żył (i dlaczego) warto wykonać przed ciążą.
Ze strony flebologicznej istotne jest sprawdzenie dużych żył, ponieważ one mogą dać ryzyko zakrzepicy żylnej w ciąży
- wyjaśnia lek. Jan Świercz.
Podpowiada, aby sprawdzić wydolność żył odpiszczelowych i odstrzałkowych - tych, które mogą dawać potencjalnie duże żylaki na kończynach dolnych. Jeśli obecny jest refluks, żyły należy zamknąć, mimo że - jak podkreśla lekarz - nie dają objawów czy nie ma oznak wizualnych.
Te naczynia, jeśli są niewydolne przed ciążą, dają prawie stuprocentowe ryzyko powstania dużych żylaków w trakcie ciąży
- wskazuje lekarz.
Dodaje, że należy sprawdzić również naczynia miednicy mniejszej.
Jeśli niewydolne są żyły jajnikowe lub niewydolność jest w splotach żylnych miednicy, to na podstawie swojego doświadczenia rekomenduję zamknąć je przed ciążą. Mogą one dać żylaki warg sromowych oraz hemoroidy
- słyszymy na nagraniu. To jednak nie wszystko.
Znacznie zwiększają ryzyko zakrzepicy w tych rejonach
- dodaje specjalista.
Polecany artykuł:
Badania żył, które warto wykonać przed ciążą to:
- USG doppler żył kończyn dolnych,
- USG doppler żył jamy brzusznej miednicy mniejszej (razem z badaniem przezpochwowym).
Przed ciążą sprawdź stan swojego organizmu
Badania przed ciążą? Przede wszystkim wybierz się do ginekologa - on na podstawie wywiadu zleci badania, które sprawdzą, w jakim stanie jest twój organizm. Absolutne minimum to m.in. morfologia z rozmazem, ferrytyna czy TSH + ft4. Przeczytaj: Planujesz zajść w ciążę? Lekarka wskazuje, jakie badania warto wcześniej wykonać.
Przed ciążą warto zadbać także o naszą odporność - wsparciem w walce z chorobami są szczepienia.
Kobietom planującym ciążę rekomenduje się wykonanie szczepienia przeciw:
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (HBV),
- ospie wietrznej (VZV),
- odrze, śwince, różyczce (MMR),
- grypie (IIV).
Co ważne, szczepienia przeciw ospie, a także to przeciw odrze, śwince i różyczce, należy zakończyć nie później niż miesiąc przed zajściem w ciążę.