Grzybica pochwy. Zakażenie bakteryjne drożdżakiem a szanse na ciążę.

2015-10-30 12:38

Grzybicę pochwy i sromu najczęściej wywołują drożdżaki. Zaburzając pH pochwy, doprowadzają do zakażenia. Czy zakażenie bakteryjne drożdżakiem jest niebezpieczne i wpływa na szansę zajścia w ciążę?

Zakażenie bakteryjne w ciąży

i

Autor: thinkstockphotos.com Zakażenie grzybicze w ciąży może doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Spis treści

  1. Zakażenie bakteryjne a ciąża
  2. Polecamy wideo: Jakie badania należy wykonać przed zajściem w ciążę?

Grzybica pochwy i sromu czyli kandydoza pochwy i sromu to dość powszechnie występujące u kobiet zakażenie drożdżakiem. Większość kobiet co najmniej raz w życiu miała z tym problemem do czynienia. Choroba jest niezwykle uciążliwa. Powoduje ogromny dyskomfort, a nawet ból. Podstawowymi objawami są: świąd, obfite upławy (o konsystencji serka), pieczenie, podrażnienie okolic intymnych, bóle w podbrzuszu – szczególnie po stosunku seksualnym. Jeśli grzybica okolic intymnych nie zostanie szybko wyleczona, może rozprzestrzenić się również na układ moczowy, powodując m. in. problemy z oddawaniem moczu.

Powszechność występowania kandydozy u kobiet wiąże się ze specyfiką budowy narządów rodnych. Pochwa bywa idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybicy (ciepło i wilgotno) – wystarczy, że zostanie w niej zaburzone pH. A wpływ na to ma między innymi dieta bogata w cukier, niewłaściwa higiena osobista (niedostateczna lub przesadna), stres, siedzący tryb pracy, źle dobrana bielizna lub stosowanie tabletek antykoncepcyjnych.

>> Fakty i mity o higienie intymnej

Zakażenie bakteryjne a ciąża

Grzybica pochwy wymaga szybkiego leczenia, dlatego kobiety tuż po zaobserwowaniu niepokojących objawów, nie powinny zwlekać z wizytą u ginekologa. Jeśli kandydoza nie zostanie w porę wykryta, może rozprzestrzenić się na inne narządy. Skuteczne leczenie grzybicy pochwy opiera się na właściwie dobranych lekach przeciwgrzybicznych.

Zakażenie pochwy i okolic może mieć wpływ na przyszłą ciążę. Po pierwsze, występuje ono głównie u kobiet w wieku rozrodczym, gdyż jest silnie związane z gospodarką hormonalną. Jeśli choroba nie zostanie w porę wykryta lub zostanie zbagatelizowana, zakażenie może powodować infekcje ważnych organów rozrodczych (jajników, macicy,) a w konsekwencji wywołać tzw. niepłodność jajowodową , która utrudni albo wręcz uniemożliwi kobiecie zajście w ciążę.

>> Poczytaj, co o infekcjach intymnych w ciąży piszą mamy na forum Mjakmama24.pl >>

Równie niebezpieczne bywa zakażenie drożdzakiem podczas ciąży. W skrajnych przypadkach może dojść poronienia lub porodu przedwczesnego. Z tego powodu w przypadku zakażenia bakteryjnego przed zajściem w ciążę należy poddać leczeniu również partnera seksualnego. Inaczej będzie on nosicielem drożdżaków i będzie mógł przekazać chorobę kobiecie po leczeniu np. w gdy już ta zajdzie w ciążę. Ograniczenia spowodowane przyjmowaniem leków na grzybicę podczas ciąży utwierdzają w przekonaniu, że należy robić wszystko, by zapobiec wystąpieniu zakażenia.

Polecamy wideo: Jakie badania należy wykonać przed zajściem w ciążę?