Spis treści
- Od początku przygotuj zwierzaka na narodziny dziecka
- Gdy jesteś w ciąży, nie wpuszczaj pupila do sypialni
- Zwierzak i dziecko - pierwsze spotkanie
- Gdy pojawi się dziecko, nie zapominajcie o zwierzaku
- Pupil opiekuje się dzieckiem
Narodziny dziecka to wielka zmiana w życiu rodziny i nie jest tajemnicą, że jak dziecko pojawi się w waszym domu, cała wasza uwaga będzie skupiona właśnie na nim. Zwierzak zostanie przesunięty na nieco dalszą pozycję. To normalne. W końcu nie wymaga on takiej opieki jak małe dziecko. Jednak odtrącony pies czy kot nie da tak łatwo o sobie zapomnieć – może zacząć demolować mieszkanie, znaczyć swoje terytorium moczem, a w ekstremalnych przypadkach nawet zaatakować dziecko. Na szczęście, takich zachowań pupila można uniknąć. Nieprawdą jest, że w takich sytuacjach trzeba od razu szukać dla zwierzaka nowego opiekuna. A nawet nie warto tego robić. Dzieci, które wychowują się w towarzystwie czworonogów rzadziej zapadają na alergie. Poza tym zwykle są spokojniejsze, szybciej też niż inne dzieci zaczynają chodzić i mówić.
Od początku przygotuj zwierzaka na narodziny dziecka
Jeśli chcesz, aby stosunki pomiędzy twoimi podopiecznymi układały się pomyślnie, zacznij przygotowywać swojego czworonoga na przybycie nowego członka rodziny. Najlepiej zacząć to robić już na początku ciąży. Pamiętaj, że im więcej czasu na naukę, tym lepsze rokowania na sukces. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że nowe reguły musisz wprowadzić zanim jeszcze dziecko pojawi się na świecie. Nie możesz doprowadzić do sytuacji, kiedy zwierzę będzie kojarzyło ograniczenia z pojawieniem się nowego członka rodziny.
Gdy jesteś w ciąży, nie wpuszczaj pupila do sypialni
Zacznij od wymeldowania swojego podopiecznego z miejsca, w którym śpisz. Jeśli masz przygotowany oddzielny pokój dla dziecka, naucz zwierzaka, by tam nie wchodził. Wasz pupil na pewno będzie się buntował przeciwko tym zakazom, ale jeśli będziecie konsekwentni, po pewnym czasie pogodzi się z nową sytuacją. Uwaga: jeśli zwierzak do tej pory sam otwierał drzwi, konieczna będzie wymiana klamek na okrągłe gałki. Jeśli wasz czworonóg to wyjątkowy pieszczoch i najchętniej leży któremuś z was na kolanach, też trzeba to zmienić – wkrótce to miejsce zajmie przecież dziecko. Kupcie więc zwierzakowi zabawki i postarajcie się nauczyć go samodzielnej zabawy. Gdy pies czy kot jest wyjątkowo oporny i nadal wskakuje na kolana, kładźcie sobie na nich dużą lalkę i pod żadnym pozorem nie pozwólcie, by zwierzak wskakiwał na nią czy szarpał ją zębami.
Zwierzak i dziecko - pierwsze spotkanie
Zanim wrócicie z noworodkiem do domu, dajcie zwierzakowi do powąchania ubranko używane przez dziecko. Niech na spokojnie oswoi się on z jego zapachem. Starajcie się powrót zorganizujcie tak, by czworonóg był w tym czasie poza domem (np. na spacerze). Niech to on jako drugi wejdzie do domu, w którym będzie już czekało na niego dziecko. Pozwólcie wtedy zwierzęciu dokładnie obejrzeć i obwąchać malca.
Gdy pojawi się dziecko, nie zapominajcie o zwierzaku
Waszego pupila powinniście teraz traktować tak, jakby był starszym bratem malca, który właśnie się urodził. Nie zapominajcie o codziennej porcji pieszczot, nie zmieniajcie godzin spacerów i posiłków zwierzaka. Zróbcie wszystko, by nie odczuwał tego, że w związku z pojawieniem się dziecka, nastały wielkie zmiany. Nie izolujcie też zwierzaka od dziecka – niech go obserwuje, przyglada się jak opiekujesz się maluchem. Wszystko jednak pod twoją baczną uwagą! Nie zostawiajcie zwierzaka sam na sam z pociechą. Nawet jeśli do tej pory był wzorem łagodności, nie wiadomo, jak zareaguje w nowej dla siebie sytuacji.
Pupil opiekuje się dzieckiem
Zwierzaki instynktownie opiekują się najmłodszym członkiem stada, jest więc duża szansa na to, że w waszym przypadku tak właśnie będzie. Zdarza się, że pies koniecznie chce polizać malucha, a kot wskakuje mu do wózka, by np. ogrzać go ciepłem własnego ciała. Lepiej jednak nie pozwalać czworonogowi na takie zachowania: nadmiar czułości może się np. skończyć nieumyślnym podrapaniem twarzy malca. Jest i druga strona medalu: niektóre zwierzęta starają się eliminować ze stada najsłabsze jednostki, a słabe - w pojęciu psa - jest właśnie dziecko. Dlatego może on np. skakać na wózek, by go przewrócić razem z malcem. Jeśli wasz pies zacznie się tak zachowywać, musicie jasno dać mu do zrozumienia, że tego nie akceptujecie. Nie bijcie jednak zwierzaka, bo skojarzy on wasze zachowanie z dzieckiem i może odegrać się za to na maluchu. Uwaga: gdy zwierzę natarczywie domaga się waszej uwagi i buntuje się na widok dziecka, lepiej zdwoić ostrożność! Jeśli jego zachowanie wydaje się wam niepokojące, skontaktujcie się z weterynarzem albo psim psychologiem, który doradzi, jak dalej z nim postępować.
miesięcznik "M jak mama"