Ciąża bliźniacza to ciąża pod specjalnym nadzorem, a zajmowanie się dwoma maluchami to nie lada wyzwanie. Ale posiadanie bliźniaków to też wielka radość, dlatego wiele par marzy o bliźniętach.
Zaplanować ciąży bliźniaczej nie da się ze stuprocentową pewnością, podobnie jak nie da się zaplanować płci dziecka. Można jednak podczas planowania ciąży uwzględnić te elementy, które uprawdopodobniają urodzenie bliźniąt.
Na niektóre z nich niestety nie masz wpływu, ale na inne jak najbardziej! Jeśli bardzo zależy wam na bliźniakach, skorzystaj z tych sposobów. Jak zajść w ciążę tak, aby mieć bliźniaki?
Czytaj: Wczesne objawy ciąży bliźniaczej
Spis treści
- Jak zajść w ciążę bliźniaczą: kwas foliowy
- Niewielka nadwaga sprzyja ciąży bliźniaczej
- Warto zmienić dietę
- To zwiększy szansę na poczęcie bliźniąt:
Jak zajść w ciążę bliźniaczą: kwas foliowy
Każda kobieta w wieku rozrodczym powinna zażywać kwas foliowy w dawce 0,4 mg (400 μg) dziennie. To ważne, ponieważ kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu i powinien być zażywany przynajmniej na 6 tygodni przed poczęciem.
Jeśli chcesz mieć bliźniaki, tym bardziej powinnaś zadbać o dostarczanie organizmowi tego składnika, ponieważ zwiększa on szanse na zajście w ciążę bliźniaczą.
Czytaj: 10 rad dla mamy spodziewającej się bliźniąt
Niewielka nadwaga sprzyja ciąży bliźniaczej
Urodzenie bliźniąt jest też częstsze, jeśli przyszła mama ma niewielką nadwagę.
Warto zmienić dietę
Warto włączyć do diety tapiokę, skrobię uzyskiwaną z korzenia manioku. Dostępna jest ona w formie kulek, które po ugotowaniu są składnikiem deserów i bubble tea. W regionach, gdzie jada się ten składnik, kobiety częściej rodzą bliźnięta.
Zobacz także: Karmienie piersią bliźniąt - jak karmić bliźniaki?
To zwiększy szansę na poczęcie bliźniąt:
- wcześniejsze urodzenie dziecka;
- leczenie niepłodności (stosowanie leków stymulujących owulację, zapłodnienie in vitro - związane jest to z przyjmowanymi podczas leczenia lekami, które mogą doprowadzić do uwolnienia więcej niż jednej komórki jajowej podczas owulacji);
- wiek 35-44 lata;
- występowanie ciąż bliźniaczych w rodzinie, zwłaszcza ze strony matki.