Czy można zajść w ciążę bez wytrysku? Jakich zachowań unikać?

2022-02-04 12:51

Czy istnieje możliwość zajścia w ciążę bez wytrysku przez przeniesienie plemników na dłoniach? Czy można zajść w ciążę, mimo że nie odbyło się stosunku? Szansa na zapłodnienie bez wytrysku jest niewielka, ale teoretycznie – istnieje.

ciąża

i

Autor: Getty Images Czy można zająść w ciążę bez wytrysku?

Zajście w ciążę bez wytrysku teoretycznie jest możliwe, choć mało prawdopodobne. Wszystko dlatego, że cykl kobiecy nie jest niezmienny, a żywotność plemników wbrew pozorom ogromna.

Aby doszło do zapłodnienia, męski plemnik musi dotrzeć do żeńskiej komórki jajowej, która w chwili owulacji uwalnia się z jajnika i przedostaje do jajowodu. Nie jest to proste.

Trudne jest nie tylko samo trafienie w odpowiedni moment – dni płodne u kobiety trwają zaledwie kilka dni w miesiącu przy czym tak naprawdę nie wiadomo, kiedy następuje owulacja. Nawet jeśli kobieta ma zwykle regularne cykle, to jednak jajeczkowanie może przesunąć się pod wpływem stresu, infekcji, wysiłku itd.

Czytaj także: Stosunek przerywany: czy może dojść wtedy do zapłodnienia?

Spis treści

  1. Czy można zajść w ciążę poprzez przeniesienie plemników na dłoniach?
  2. Co jeśli wytrysk miał miejsce w okolicach pochwy?
  3. Czy można zajść w ciążę przez preejakulat?
Kiedy zrobić test ciążowy?

By zajście w ciążę było możliwe, kilka warunków musi spełniać również sperma – ważna jest jej objętość (powinno to być ponad 3 ml) i jej jakość, czyli ruchliwość plemników. Z kilkuset milionów do komórki dociera bowiem tylko najsilniejszy, reszta jest zbyt słaba lub zbyt wolna, aby ją zapłodnić. To nie koniec.

Aby doszło do poczęcia, potrzebna jest nie tylko odpowiednia porcja spermy, ale i ciśnienie, dzięki któremu zostanie ona wystrzelona w stronę komórki jajowej. Jest to możliwe właściwie tylko w czasie pełnego wytrysku.

W czasie tego procesu sperma jest wypuszczana pod ciśnieniem, niezbędnym do przetransportowania jej do pochwy, macicy i jajowodu, wreszcie do komórki – oblicza się, że plemniki podążają z prędkością 5 m/s.

Zobacz także: Ile żyją plemniki - żywotność plemników w pochwie

Uczulenie na spermę przyczyną problemu z zajściem w ciążę?

Wczesne objawy ciąży. Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Czy można zajść w ciążę poprzez przeniesienie plemników na dłoniach?

W czasie igraszek miłosnych może dojść do wytrysku poza pochwą kobiety. Istnieje więc możliwość, że plemniki pozostaną np. na pościeli czy dłoniach mężczyzny.

W czasie kolejnych miłosnych działań teoretycznie możliwe jest ich przeniesienie do narządów rodnych kobiety, np. w czasie pettingu. Szansa, że jeden z plemników w ten sposób dotrze do komórki jajowej jest jednak niewielka.

Po pierwsze: plemniki potrafią przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet 72 godziny, jednak poza organizmem, bez odpowiedniej temperatury i wilgoci otoczenia szybko giną.

Przeczytaj: Ile żyją plemniki - żywotność plemników w pochwie

Po drugie: ilość znajdującej się na rękach czy pościeli będzie zbyt mała, by znalazł się w niej jeden wystarczająco silny plemnik, który przeżyje w niesprzyjających warunkach pochwy (pH błony śluzowej pochwy jest potężną barierą dla plemników).

Po trzecie wreszcie: bez wspomnianego ciśnienia, nie jest on w stanie pokonać odległości dzielącej pochwę od jajowodu.

Sprawdź: Kalkulator dni płodnych - wyznacz swoją płodność

Co jeśli wytrysk miał miejsce w okolicach pochwy?

Większe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę istnieje w momencie, gdy doszło do wytrysku i gdy miał on miejsce w okolicach pochwy – np. sperma wylała się na narządy płciowe w czasie stosunku przerywanego.

Wówczas szansa na zapłodnienie wzrasta, choćby z racji większej ilości spermy i potencjalnie wystarczającej liczby plemników zdolnych do zapłodnienia i bliskiej odległości narządów od komórki jajowej.

Możliwość zapłodnienia istnieje również w przypadku seksu analnego – sperma z odbytu może przedostać się do pochwy i dalej do jajowodu zwłaszcza, jeśli plemniki są silne i ruchliwe.

Czy można zajść w ciążę przez preejakulat?

Wątpliwości budzi często sytuacja, w której do pochwy kobiety przedostaje się tzw. preejakulat, czyli wydzielina z członka, pojawiająca się w czasie podniecenia, zaraz po erekcji, ale przed wytryskiem.

Pełni rolę naturalnego lubrykantu ułatwiającego penetrację, zobojętnia też szkodliwe dla plemników kwaśne pH w cewce moczowej kobiety. Może pojawić się np. podczas gry wstępnej lub w czasie stosunku przerywanego.

W preejakulacie znajdują się plemniki, jednak naukowcy nie są zgodni co do ich kondycji i zdolności do zapłodnienia. Zdaniem niektórych plemniki w płynie preejakulacyjnym są słabe i pozbawione odpowiedniej ruchliwości, na dodatek jest ich zbyt mało.

Według innych specjalistów są w pełni sprawne i wprowadzone do kobiecych narządów rodnych mogą być przyczyną zapłodnienia.