Jaka jest szansa, że zajdziecie w ciążę w pierwszym cyklu starań? „Nie wpadajcie w panikę”

2024-09-03 15:08

Zaczęliście starania o dziecko, ale za pierwszym razem wam nie wyszło? Nie martwcie się! Specjaliści określili w procentach szansę na ciążę w jednym cyklu starań. Wbrew pozorom nie jest taka duża, jak się obiegowo myśli. „Natura nie obdarzyła nas wysoką płodnością” – podkreślają.

Jaka jest szansa, że zajdziecie w ciążę w pierwszym cyklu starań? „Nie wpadajcie w panikę”

i

Autor: Getty images Jaka jest szansa, że zajdziecie w ciążę w pierwszym cyklu starań? „Nie wpadajcie w panikę”

Stowarzyszenie Nasz Bocian, które od 2002 roku na szerokim polu wspiera pacjentów zmagających się bezdzietnością, w mediach społecznościowych prowadzi swoje edukacyjne profile. Wśród wielu rolek i postów pacjenci zmagający się z niepłodnością i bezpłodnością, mogą dowiedzieć się wielu cennych informacji. W imieniu stowarzyszenia wypowiadają się najlepsi specjaliści w dziedzinie, prezentując wiedzę zgodną z medycyną. Jeśli więc bezskutecznie starcie się o dziecko, koniecznie zaobserwujcie ich profile, by wiedzieć, co dalej robić lub by niepotrzebnie się nie stresować.

Sprawdzamy miejskie wyprawki. Królowe matki odc. 13

Szansa na ciążę w pierwszym cyklu starań

W jednym z nagrań na TikToku Stowarzyszenie postanowiło odpowiedzieć na bardzo często zadawane przez pary pytanie, jakie są szansę na zajście w ciążę w pierwszym cyklu spontanicznych starań. Udzielona na to pytanie odpowiedź niektórych może mocno zaskoczyć.

To 25 procent. Natura nie obdarzyła nas wysoką płodnością. 25 procent szans na to, że zajdziecie w ciążę w tym właśnie cyklu. Dlatego jeśli staracie się o dziecko i podczas pierwszego, drugiego czy trzeciego cyklu starań nie widzicie na teście swoich upragnionych dwóch kresek, nie wpadajcie w panikę

- mówi na nagraniu przedstawicielka Stowarzyszenia.

Kiedy zacząć diagnostykę w kierunku niepłodności?

Rodzi się jednak w tym miejscu pytanie, w którym momencie powinniśmy zacząć martwić się, gdy test ciążowy cały czas wychodzi ujemny?

Diagnostykę niepłodności warto rozpocząć po dwunastu miesiącach nieskutecznych, spontanicznych, regularnych starań o ciążę

– słyszymy na nagraniu.

Jak dowiadujemy się jednak dalej, są jednak sytuacje, kiedy interwencja lekarska jest wskazana dużo wcześniej. Mowa o sytuacji, w której kobieta ma ukończone 35 lat lub para obciążona jest chorobami, które mogą wpływać na płodność (u kobiety to np. endometrioza, pcos, zaburzenia metaboliczne, hormonalne, u mężczyzny zaś np. przebyte zabiegi w obrębie moszny, przechorowana w dzieciństwie świnka). Wtedy warto udać się do lekarza już po 6 miesiącach nieskutecznych, spontanicznych starań.

Co wiesz o suplementach dla kobiet w ciąży?

Pytanie 1 z 13
Czym jest kwas dokozaheksaenowy?