Jak potwierdzić ciążę? Kupić test ciążowy, pójść do ginekologa – teraz to jest proste. Od lat 80-tych XX wieku wygląda to mniej więcej tak samo, chociaż zwiększa się precyzja testu i to, jak wcześnie można wykryć ciążę. Ale nasze babcie i ich babcie nie miały tak łatwo. Aby wykryć ciążę stosowano dziwne i bardzo kontrowersyjne metody z użyciem zwierząt i roślin i wkładaniem je w różne miejsca.
Najwcześniejsze dane na temat sposobów potwierdzania treści pochodzą z XIV wieku przed naszą erą. Na egipskim papirusie opisano, że kobiety, które chciały sprawdzić, czy są w ciąży, przez kilka dni siusiały na ziarna jęczmienia i pszenicy. Jeżeli kiełkowały ziarna jęczmienia – kobieta miała urodzić chłopca, jeżeli pszenicy – dziewczynkę, a jeśli nic nie kiełkowało – kobieta nie była w ciąży.
Co ciekawe, nowoczesne testy tej metody potwierdziły jej skuteczność w stwierdzaniu ciąży aż w 70%, być może odpowiadają za to estrogeny, ale wykrywanie płci dziecka nie było aż tak skuteczne.
W średniowiecznej Europie wiele chorób rozpoznawano na podstawie koloru, zapachu i konsystencji moczu. Mocz kobiety w ciąży opisywano jako „przejrzysty, jasnocytrynowy lub prawie biały, zamglony na powierzchni”. Smaku moczu nie podano, ale takie testy również przeprowadzano przy innych chorobach.
Inną średniowieczną metodą wykrywania ciąży było mieszanie moczu potencjalnej ciężarnej z winem i obserwowanie efektów. Białka w moczu kobiety w ciąży rzeczywiście mogą reagować z alkoholem, ale nie wiadomo, czy metoda była rzeczywiście skuteczna.