Spis treści
- Metoda kalendarzowa czyli kalendarzyk małżeński
- Metoda Billingsów czyli metoda obserwacji śluzu
- Planowanie ciąży metodą termiczną
- Naturalne planowanie rodziny. Metoda objawowo-termiczna
- Polecamy wideo: Dieta przed ciążą
Naturalne metody regulacji poczęć są całkowicie bezpieczne i nie wywołują skutków ubocznych. Polegają na obserwacji cyklu miesiączkowego oraz jego charakterystycznych objawów. To tzw. kalendarzyk małżeński, na podstawie którego kobieta może obliczyć dni płodne, czyli takie, w których może dojść do poczęcia oraz te, podczas których stosunek płciowy nie zakończy się ciążą. Znajomość własnego cyklu oraz rozpoznawanie sygnałów wysyłanych przez własne ciało jest metodą naturalnej antykoncepcji.
Sprawdź również kalendarz dni płodnych >>
Metoda kalendarzowa czyli kalendarzyk małżeński
Istnieje kilka metod pomagających w planowaniu dziecka. Jedną z nich jest kalendarzyk małżeński wyliczający dni płodne (na jego zasadzie działają internetowe kalkulatory dni płodnych). Kalendarzyk zakłada, że owulacja u kobiety, która ma regularne cykle, przypada na ok. 14. dzień cyklu. Ponieważ do zapłodnienia może dojść 1-4 dni przed jajeczkowaniem oraz 1-2 dni po nim (plemniki męskie żyją ok. 4-6 dni), dlatego kalkulatory pokazują zwykle 6 dni płodnych.
Dla kobiet, których cykle trwają raz dłużej, raz krócej, poleca się dokładniejszą metodę kalendarzową Ogino-Knausa – od nazwisk dwóch lekarzy, którzy ją opracowali. Dni płodne ustalane są w niej na podstawie średniej długości cyklu. Metoda ta wymaga wcześniejszej, kilku lub nawet kilkunastomiesięcznej obserwacji (minimum 6 cykli). Aby obliczyć dni płodne należy wybrać najdłuższy i najkrótszy z notowanych cykli. Pierwszy dzień płodny określa się odejmując 18 od liczby dni najkrótszego. Aby obliczyć ostatni dzień płodny, odejmuje się 11 od liczby dni najdłuższego cyklu (np. 26-18= 8 – pierwszy dzień płodny, 32-11=21 – ostatni dzień płodny). Metoda ta jest jednak obarczona jest dość wysokim ryzykiem błędu. Jeśli więc chcemy stosować naturalną antykoncepcje, lepiej sięgnąć po metody dające większą gwarancję skuteczności.
Metoda Billingsów czyli metoda obserwacji śluzu
Nazywana jest również metodą obserwacji śluzu, gdyż to właśnie na tej podstawie wylicza ona dni płodne. Każda kobieta wie z własnego doświadczenia, że w zależności od momentu cykl, śluz produkowany przez szyjkę macicy zmienia się. Po okresie jest prawie niezauważalny, przed owulacją – przezroczysty i ciągnący się (nazywany jest śluzem płodnym i wskazuje, że za 2-3 nastąpi jajeczkowanie). Po jajeczkowaniu, śluz zmienia się w gęstą, kleistą wydzielinę. Aby więc uniknąć ciąży, należy powstrzymać się od współżycia w momencie, gdy pojawi się śluz płodny, a kobieta odczuwać będzie wilgotność i śliskość w narządach rodnych. Okres niepłodny to czas po miesiączce aż do pojawienia się śluzu płodnego oraz okres od momentu, gdy śluz płodny zamieni się w niepłodny lub zupełnie zaniknie do wystąpienia miesiączki. Ocenę śluzu należy wykonywać każdego dnia, przed oddaniem moczu, pobierając jego próbkę z przedsionka pochwy lub z ujścia zewnętrznego kanału szyjki macicy na czysty papier toaletowy lub czystą materiałową serwetę. Obserwacje mogą być zakłócone np. infekcją pochwy.
Przeczytaj również: Jak odróżnić śluz płodny i niepłodny?
Planowanie ciąży metodą termiczną
Opiera się na badaniach, podczas których odkryto, że w czasie owulacji wzrasta temperatura ciała kobiety (o ok. 0,2 do 0,6 st. C). Zdaniem specjalistów, o jajeczkowaniu świadczy podwyższona temperatura występująca kolejno przez 3 dni. Naturalna antykoncepcja polegające na metodzie termicznej wymaga więc codziennego pomiaru temperatury – najlepiej robić to rano, po przebudzeniu mierząc temperaturę w pochwie lub jamie ustnej. Czas płodny wyznacza się od pierwszego dnia podwyższonej temperatury. Warto pamiętać, że podobnie jak w przypadku metody obserwacji śluzy, wyniki mogą być zakłócone infekcjami wywołującymi gorączkę.
Przeczytaj również: Kiedy jest owulacja?
Naturalne planowanie rodziny. Metoda objawowo-termiczna
To połączenie dwóch metod: obserwacji śluzu oraz pomiary temperatury. Zdaniem specjalistów metoda ta jest najbardziej skuteczna wśród naturalnych metod planowania rodziny. Jej warunkiem jest jednak regularne i przynajmniej 6-miesięczne notowanie wyników. Trzeba też pamiętać, że na występowanie oraz długość kobiecego cyklu ma wpływ bardzo wiele czynników: choroba, stres, przemęczenie, a nawet zmiana klimatu. Planowanie ciąży za pomocą tej metody nie jest skuteczne w okresie laktacji czy menopauzy.
Przeczytaj również: Jak dochodzi do zapłodnienia?
Polecamy wideo: Dieta przed ciążą
Planując ciążę powinniśmy zmienić swoje nawyki żywieniowe. Zapytaliśmy dietetyka, co powinni jeść przyszli rodzice.