Mówiąc o niepłodności często myślimy, że to kwestia tylko kobiety. Utarło się, że to właśnie ona jest odpowiedzialna za wygląd rodziny, czyli między innymi za moment zajścia w ciążę czy liczbę dzieci. Mężczyzna jest w tej sprawie niby dodatkiem. Podświadomie bardzo często obciążamy tym problemem jedynie panie.
Spis treści:
- Kiedy warto wykonać test płodności dla mężczyzn?
- Na czym polega test płodności dla mężczyzn?
- Jak wykonać test płodności dla mężczyzn?o
- Jakie są przyczyny złego wyniku?
- Czy test płodności dla mężczyzn jest wiarygodny?
Statystyka jest jednak sprawiedliwa. Prawda jest taka, że niepłodność dotyczy 35 proc. kobiet, 35 proc. mężczyzn, w 10 proc. jest to czynnik wspólny, a w 20 proc. przypadków nie da się określić jednoznacznej przyczyny.
I nie chodzi o to, żeby szukać winnego, ale o świadomość i jak najszybszą walkę z tym, co utrudnia spełnić marzenia.
Kiedy warto wykonać test płodności dla mężczyzn?
Po roku bezowocnego współżycia należy pomyśleć o badaniach i tu z pomocą przychodzi test płodności dla mężczyzn. Gdy kobieta ma pewność, że może zostać matką (bo ma już dzieci lub wykonała badania), a wraz z upływającym czasem ciąża się nie pojawia, uwagę należy skupić na partnerze.
Płodność mężczyzny zależy od jakości nasienia. Jego ocenę można przeprowadzić samodzielnie w domu. Test płodności dla mężczyzn można kupić w aptece, nie wymaga on recepty. Powinien być wykonywany więcej niż jeden raz – w celu potwierdzenia wyniku.
Przeczytaj również:
Leczenie niepłodności - jak radzić sobie ze stresem?
Badanie nasienia - jak czytać wyniki?
Na czym polega test płodności dla mężczyzn?
Test płodności dla mężczyzn opiera się na ocenie liczebności plemników w nasieniu. Prawidłowa liczba powoduje zabarwienie substancji dołączonej do testu, a kolor porównuje się do załączonej również skali.
Zdrowe nasienie może mieć objętość ok. 5 ml, czyli dokładnie tyle, ile mieści się na małej łyżeczce. Dopuszczalny przedział wynosi od 2 do 5 ml. Prawidłowa ilość nasienia to 20 milionów/ml lub więcej aktywnych plemników. Otrzymanie dwóch dobrych wyników oznacza 86 proc. szans na płodność.
Sprawdź koniecznie: Kalendarz dni płodnych - wypróbuj kalkulator dni płodnych
Jak wykonać test płodności dla mężczyzn?
Domowy test jest łatwy w użyciu i pozwala szybko uzyskać wynik. Składa się z kilku elementów – pojemniczka na spermę, roztworów testujących, zakraplacza i testera. Aby wykonać test płodności dla mężczyzn, należy wprowadzić nasienie do pojemnika.
Najwcześniej po 15 minutach, a najpóźniej po 12 godzinach nasienie oraz specjalny roztwór wprowadza się na płytkę testową i po 5 minutach odczytuje wynik.
Drugi test płodności dla mężczyzn należy powtórzyć co najmniej po upływie 7 dni. Przed wykonaniem testu należy unikać ejakulacji przez okres 3–10 dni.
Jakie są przyczyny złego wyniku?
Jeśli test płodności dla mężczyzn nie wyszedł najlepiej, warto zastanowić się, co szkodzi nasieniu. Męskiej płodności z pewnością nie sprzyja siedzący tryb życia, przegrzewanie jąder, gorące kąpiele, długotrwała jazda samochodem, nadmiar alkoholu, palenie papierosów, zażywanie narkotyków (kokaina, marihuana, morfina), środki dopingowe, sterydy, przewlekły stres i toksyczne warunki pracy.
Inne przyczyny negatywnego wyniku testu na płodność dla mężczyzn to: powstania żylaków powrózka nasiennego, infekcja jąder, prostata, chemioterapia oraz zaburzenia hormonalne.
Dołącz do dyskusji na forum Mjakmama24.pl. Wypowiedz się, gdzie można leczyć płodność mężczyzny!
Czy test płodności dla mężczyzn jest wiarygodny?
Domowy test płodności dla mężczyzn daje pewne informacje o płodności, ale nie jest diagnostyczny. Wykazuje jedynie liczbę plemników, ale nie mówi nic o budowie czy ruchliwości plemników, dlatego ostatecznie wizyta u androloga (specjalista od schorzeń męskiego układu rozrodczego) lub urologa (znawca chorób układu moczowo-płciowego) może okazać się nieunikniona.
Wiarygodność testów aptecznych: 97 proc.
Materiał pobrania: nasienie
Cena: FertilityScore, ok. 89 zł (2 szt.); Fertilcount ok. 95 zł (2 szt.)