Olej z wiesiołka doceniały nasze babcie - i jak zwykle miały rację. Dziś nie trzeba już się zmuszać do picia oleju z wiesiołka (co nie jest zbyt przyjemne), można go łykać w postaci tabletek lub kapsułek. Dlaczego warto to robić?
Spis treści
Czytaj również: Sprawdź, jakie zioła pomagają zajść w ciążę. Znasz je!
Czy planując ciążę, trzeba jeść tłuszcze?
Jak działa olejek z wiesiołka?
Olej z wiesiołka zawiera kwasy tłuszczowe z grupy Omega-6, m.in. kwas linolowy oraz gamma-linolowy. Pod wpływem procesów biochemicznych, do których dochodzi w naszym organizmie, kwasy te zaczynają działać i znakomicie regulować pracę organizmu.
Kwasy Omega-6 mają zbawienny wpływ na skórę, leczą więc rozmaite alergie, egzemy, łojotok, trądzik czy łuszczycę oraz spowalniają proces starzenia.
Kwasy Omega-6 regulują również przepływ krwi w żyłach, co jest szczególnie istotne dla osób, które są obciążone genetycznie żylakami. Można je stosować jako profilaktykę przed miażdżycą, ponieważ obniżają poziom cholesterolu we krwi.
I jakby mało było tych zalet, olej z wiesiołka wspomaga płodność i ułatwia zajście w ciążę!
Olej z wiesiołka a płodność
Olej z wiesiołka znacząco wspomaga prawidłową pracę układu rozrodczego. Wpływa przede wszystkim na ilość i jakość śluzu szyjkowego, który nie tylko umożliwia plemnikom odpowiednie przemieszczanie się, ale również je odżywia. Łagodzi także stany zapalne w pochwie, dzięki czemu zwiększa szanse na zapłodnienie.
Dziś wiele kobiet ma problem z prawidłową jakością lub ilością śluzu szyjkowego. To skutek powszechnie stosowanych terapii hormonalnych, które mogą się nawet przyczynić do zaniku śluzu. Olejek z wiesiołka odbudowuje go i pozwala dbać o to, aby był właściwej jakości.
Czytaj również: Dni płodne - Wypróbuj kalkulator dni płodnych
Superważne kwasy Omega-3 w ciąży
Jak stosować olej z wiesiołka?
Olej z wiesiołka może wywoływać mikroskurcze macicy, dlatego przyjmuje się, że trzeba go przyjmować etapami. Zaczynamy w pierwszym dniu cyklu (czyli w momencie wystąpienia miesiączki) i zażywamy aż do owulacji.
W momencie wkroczenia w drugą fazę cyklu, czyli po owulacji, odstawiamy olej z wiesiołka i zaczynamy go przyjmować ponownie dopiero w czasie wystąpienia miesiączki.
Dlaczego nie wolno przyjmować oleju z wiesiołka przez cały czas? Ponieważ jeśli w czasie owulacji dojdzie do zapłodnienia, olej z wiesiołka może wywołać mikroskurcze macicy, a te z kolei poronienie.
Wystarczy więc dokładnie obserwować swój cykl, aby bezpiecznie korzystać z dobroczynnych właściwości olejku z wiesiołka.