Jak zapewnić bezpieczeństwo raczkującemu dziecku?

2021-10-13 9:49

Raczkowanie to jeden z ważniejszych etapów w życiu każdego dziecka, jednak eksplorowanie domu może być niebezpieczne, jeśli zapomnisz o kilku rzeczach. Zobacz co zrobić, by dziecko nie zrobiło sobie krzywdy podczas raczkowania.

Jak zapewnić raczkującemu dziecku bezpieczeństwo?

i

Autor: Getty images Jak zapewnić raczkującemu dziecku bezpieczeństwo?

Dziecko najpierw zaczyna przekręcać się z brzuszka na plecki, potem siadać, a stąd już krótka droga do raczkowania. Statystycznie dzieci zaczynają raczkować między 8. a 10. miesiącem życia, jednak nie ma tu reguły. Niektóre dzieci raczkują już w 6. miesiącu, a może zdarzyć się i tak, że całkowicie pominą ten etap i bez raczkowania zaczną chodzić.

Kiedy maluch korzysta z nowej umiejętności: raczkowania, odkrywając domowe zakamarki, do zada rodziców należy zapewnienie mu bezpieczeństwa. Jak to zrobić?

Spis treści

  1. O czym warto pamiętać, kiedy dziecko zaczyna raczkować
  2. Czy warto kupić kask do nauki chodzenia?
  3. W co ubrać raczkujące dziecko?
Rozwój dziecka w 1. roku życia

O czym warto pamiętać, kiedy dziecko zaczyna raczkować

Przede wszystkim naszym zadaniem jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. Kiedy dziecko zaczyna raczkować ciekawią go wszystkie domowe zakamarki. Powinniśmy dokładnie przeanalizować czy strefa, w której będzie się poruszać jest dla niego bezpieczna, ponieważ w każdym domu są miejsca, które mogą okazać się niebezpieczne, mimo, że dla nas nie stanowią żadnego zagrożenia.

Pozatykaj wszystkie gniazdka

Dziecko nie zdaje sobie sprawy, jakie konsekwencje może mieć włożenie paluszków do gniazdka elektrycznego. Aby uchronić je przed zagrożeniem, warto zainwestować w specjalne nakładki na gniazdko i stosować, gdy nie korzystamy z zasilania.

Pamiętaj o odkurzaniu

Na podłodze nie mogą znajdować się żadne małe elementy. Dzieci mają tendencję do chwytania wszystkiego co znajduje się na podłodze i wkładania sobie tych rzeczy do buzi. Dlatego warto zadbać o częste sprzątanie, aby nasza podłoga była wolna od niebezpiecznych dla raczkującego dziecka przedmiotów. Szczególnie, gdy np. w domu jest starsze rodzeństwo rozrzucające zabawki.

Zabezpiecz rogi i kanty

Kanty mebli są bardzo niebezpieczne dla maluchów. Wystarczy chwila, by dziecko nabiło sobie guza. Aby uniknąć takich przykrych niespodzianek, zabezpiecz rogi i kanty mebli folią bąbelkową lub gąbką, a wokół niebezpiecznych miejsc ułóżmy miękkie poduszki.

Zadbaj o to, aby powierzchnie nie były mokre i śliskie

Warto o tym pamiętać, kiedy nasz malec zaczyna raczkować. Mogłoby się wydawać, że raczkującemu dziecku nie grozi poślizgnięcie, jednak wystarczy mała kałuża np. z soku by rączki dziecka się rozjechały, a ono uderzyło główką o podłogę.

Zabezpiecz leki i środki czystości

To bardzo ważne, aby wszystkie lekarstwa i środki chemiczne znajdowały się w miejscu niedostępnym dla dziecka. Najlepiej na górnych półkach! Samo zamknięcie szafki nie jest żadnym zabezpieczeniem. Wypicie środka czystości czy połknięcie tabletek może zakończyć się tragedią.

Zobacz też: Etapy nauki chodzenia niemowląt - kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Czy warto kupić kask do nauki chodzenia?

Dziecko, które raczkuje, niedługo zacznie wspinać się i stawać przy meblach. Część rodziców może zatem chcieć zapobiec bolesnym i niebezpiecznym upadkom i kupić kask do nauki chodzenia. Odradzamy taki zakup.

Dlaczego? Bo daje dziecku złudne poczucie bezpieczeństwa i nie uczy go odpowiedniej ostrożności. Nie bez powodu mówi się: "jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz".

Dobrze wiedzieć

Nigdy nie spuszczaj raczkującego dziecka z oczu! Wbrew pozorom wystarczy chwila niedopilnowania i dziecko może sobie zrobić krzywdę.

W co ubrać raczkujące dziecko?

Aby maluch nie miał problemów z raczkowaniem, warto zadbać o odpowiednie ubranie. Najlepiej takie, które nie będą krępować jego ruchów. Unikajmy również śliskich i cienkich materiałów - przy raczkowaniu bardzo szybko może zetrzeć się materiał na kolankach dziecka.

Mając raczkujące dziecko warto pomyśleć o zakupie specjalnych rajstopek z silikonowymi nakolannikami i podeszwą, które zapobiegną ślizganiu się.

Zobacz też: Czy dziecko powinno uczyć się chodzić boso czy w butach?