Lunatykowanie u dzieci: przyczyny. Co robić, gdy dziecko lunatykuje?

2014-12-18 18:30

Lunatykowanie u dzieci może budzić niepokój, ale w rzeczywistości nie jest czymś niezwykłym. Lunatykowania się nie leczy, ale ważne, by rodzice zapewnili bezpieczeństwo dziecku, które chodzi we śnie. Warto też wiedzieć, kiedy lunatykowanie u dziecka może się nasilać.

bezpieczeństwo dzieci w domu

i

Autor: _archiwum-murator|Marcin Czechowicz Jeśli dziecko lunatykuje zapewnij mu bezpieczeństwo w domu, np. ogranicz dostęp do schodów.

Spis treści

  1. Dlaczego dziecko lunatykuje?
  2. Jak zapewnić lunatykującemu dziecku bezpieczeństwo?

Lunatykowanie u dzieci to nie to samo co zwykłe wstawanie w nocy. Dziecko, które lunatykuje, śpi, a malec, który po prostu przychodzi w nocy do łóżka rodziców, robi to po przebudzeniu. Lunatykujące dziecko chodzi po mieszkaniu, ma otwarte oczy, może w tym czasie mówić (ale zwykle wolniej i mniej składnie), jeść, ubierać się, bawić. Po jakimś czasie kładzie się z powrotem, ale nie zawsze trafia do łóżka – rano może się obudzić w fotelu czy na podłodze. Charakterystyczne jest to, że gdy dziecko lunatykuje, nie pamięta swoich nocnych wędrówek. Lunatykującego dziecka nie powinno się budzić, zamiast tego lepiej zaprowadzić je do łóżka.

Dlaczego dziecko lunatykuje?

Lunatykowanie (inaczej somnambulizm) spowodowane jest niedojrzałością układu nerwowego i z czasem przechodzi. Lunatykowanie nasila choroba (zwłaszcza gdy dziecko gorączkuje), stres, zmęczenie, przyjmowanie leków.

>> Sen niemowlaka: co robić, żeby niemowlę spało całą noc?

Jak zapewnić lunatykującemu dziecku bezpieczeństwo?

Lunatykowanie u dzieci to nie choroba, a interwencję podejmuje się tylko w uzasadnionych przypadkach, np. gdy dziecko jest zmęczone w ciągu dnia. Możesz jednak zmniejszyć skłonność dziecka do lunatykowania. Jak to zrobić?

  • Zadbaj, by dziecko nie jadło tuż przed snem i by ostatni posiłek nie był ciężkostrawny. Nie podawaj mu przed snem owoców oraz nadmiaru napojów, zwłaszcza pobudzającej coli, czarnej herbaty, napojów pobudzających czy kawy.
  • Dziecko przed snem powinno być wyciszone, zrelaksowane. Tuż przed snem powinno pójść do ubikacji.
  • Rutyna to podstawa. Kładź dziecko spać zawsze o tej samej porze.
  • Zasypiające dziecko musi mieć zapewniony spokój i ciszę.

Ważne, by zabezpieczyć dziecko na wypadek lunatykowania. Zadbaj, by nie zrobiło sobie krzywdy, kiedy lunatykuje. W tym celu:

  • Dopilnuj, by drzwi mieszkania były zamknięte na klucz. Okna i drzwi balkonowe powinny być tak zabezpieczone, by lunatykujące dziecko nie mogło przez nie wyjść.
  • Uniemożliw lunatykującemu dziecku dostęp do schodów, niebezpiecznych przedmiotów takich jak noże czy nożyczki. Na podłodze nie powinno być żadnych przeszkód, jak np. rozrzuconych zabawek.
  • Zrezygnuj z łóżka piętrowego dla lunatykującego dziecka, które ma skłonności do lunatykowania.

>> Sen nowowrodka. Co zrobić, gdy niemowlak budzi się z krzykiem?