Spis treści
- Jak działa niania elektroniczna
- Jakie są rodzaje niań elektronicznych
- Niania z monitorem oddechu
- Kiedy warto kupić nianię elektroniczną
- Parametry pracy niani elektronicznej
- Nianie elektroniczne. Ranking 2021
W naszym poradniku przeczytasz:
- Jak działa niania elektroniczna
- Jakie są rodzaje niań elektronicznych
- Niania z monitorem oddechu
- Kiedy warto kupić nianię elektroniczną
- Paramerty pracy niani elektronicznej
- Ranking niań elektronicznych
- Nianie WI-FI
- Nianie audio-wideo
- Nianie audio
Kupić czy nie kupić? Kompletując wyprawkę, na to pytanie będziesz zapewne musiała odpowiadać sobie wielokrotnie. Zwłaszcza w przypadku droższych zakupów – a do takich właśnie zalicza się elektroniczna niania. Jej cena zależy od modelu. Najprostszą nianię elektroniczną można kupić za 200 zł (używane są tańsze). Modele bardzo zaawansowane kosztują powyżej tysiąca zł.
____________________________________________
- Niektórzy twierdzą, że opieki matki nie zastąpi. Tylko, że tu chyba nie chodzi o zastępowanie ludzkiej troski, a raczej wsparcie jej. Przynajmniej tak to rozumiem. I mam nadzieję, że to będzie najlepsza niania elektroniczna - pisze na forum.mjakmama24.pl Antosssia.
____________________________________________
Niania elektroniczna może mieć dziesiątki funkcji i być prawdziwym cudem techniki. Są też modele proste, działające na zasadzie walkie-talkie. Bez względu na rodzaj, niania elektroniczna na pewno przyda się w domu. Podstawowym zadaniem niani elektronicznej jest monitoring dziecka znajdującego się w innym pomieszczeniu niż rodzice.
Jak działa niania elektroniczna
Najprościej mówiąc, niania elektroniczna pozwala rodzicowi na obserwację tego, co robi dziecko znajdujące się w innym pomieszczeniu. Elektroniczna niania zazwyczaj składa się z dwóch urządzeń:
- Nadajnik - wyposażony jest w mikrofon (a w zaawansowanych modelach także w kamerkę) i umieszcza się go w pokoju dziecka.
- Odbiornik - ma głośnik i powinien się znajdować tam, gdzie rodzic.
Nadajnik za pomocą fal radiowych przesyła do odbiornika dźwięki (lub dźwięk i obraz), jakie rejestruje w dziecięcym pokoju. W zależności od modelu niemowlę można albo podsłuchiwać, albo – jeśli niania elektroniczna ma wbudowaną kamerkę, a w odbiorniku jest monitor – podglądać. Są też nianie umożliwiające kontakt głosowy z maluszkiem – mają nadajnik, do którego rodzic może powiedzieć kilka słów, próbując w ten sposób uspokoić malca na odległość.
Jakie są rodzaje niań elektronicznych
W naszym przeglądzie pokazujemy trzy rodzaje urządzeń:
- Nianie wi-fi
Nianie wykorzystujące sygnał Wi Fi można ustawić w mieszkaniu, w którym jest router, dzięki któremu możliwy jest dostęp do internetu bezprzewodowego. Rolę odbiornika pełni w nich dowolne urządzenie mobilne (niekiedy także komputer PC). Po zainstalowaniu na nim specjalnej aplikacji, rodzic może obserwować malucha na przykład na swoim smartfonie. Aplikacja daje możliwość dowolnego sterowania obrazem, sprawia, że do malucha można mówić lub zdalnie włączać mu kołysanki. Można również kontrolować, czy temperatura w pokoju dziecka jest odpowiednia. By mieć pewność, że dziecka nie obserwuje nikt obcy, połączenie jest szyfrowane.
- Nianie audio-wideo
W urządzenia audio-wideo mają zasięg kilkudziesięciu lub kilkuset metrów, przekazują dźwięki oraz obrazy z pokoju dziecka za pomocą kamerki i mikrofonu umieszczonych w nadajniku – takie urządzenia sprawdzają się w przypadku osób, które korzystają z nich w domu lub na wakacjach, ale zawsze znajdują się w pobliżu dziecka.
- Nianie audio
Nianie audio to podstawowa, najtańsza wersja niani, która działa na zasadzie walkie-talkie i przekazuje wyłącznie dźwięki dochodzące z pokoju obok.
Niania z monitorem oddechu
Na rynku dostępne są też nianie elektroniczne z funkcją monitora oddechu. Monitor to urządzenie, którego stosowanie może zapobiec syndromowi nagłej śmierci łóżeczkowej, występującemu w pierwszym roku życia niemowlęcia. Monitor kontroluje oddech dziecka dzięki dyskom sensorowym wkładanym pod materacyk łóżeczka – informuje o zatrzymaniu oddechu maluszka już po 15–20 sekundach od zarejestrowania ostatniego oddechu.
Kiedy warto kupić nianię elektroniczną
Niania elektroniczna umożliwia rodzicom obserwowanie maluszka znajdującego się w innym pokoju. Niemowlę można podsłuchiwać albo podglądać przez monitor znajdujący się w odbiorniku. Większość niań elektronicznych ma też nadajnik, przez który leżący w łóżku maluszek może słyszeć głos rodzica. Taka wygoda kosztuje, często nawet kilkaset złotych. Są jednak sytuacje, kiedy warto je wydać.
____________________________________________
- Ja kupiłam nianię elektroniczną. Mieszkam w piętrowym domu z ogrodem, więc jak mała spała w wózku to dałam jej nianie i miałam spokój. Bo jak zapomniałam dać, to ciągle wyglądałam przez okno czy mała się nie wierci - pisze na forum Kornelka.
____________________________________________
Elektroniczna niania jest bardzo przydatna gdy:
- Dziecko jest wcześniakiem
Niania daje wtedy komfort psychiczny – opiekujący się maluszkiem rodzic może spokojnie skorzystać z toalety lub wyjść do innego pokoju, mając na monitorze obraz dziecięcego łóżeczka.
- Masz duży dom
W czasie gdy malec śpi w swoim pokoiku, mama może gotować obiad w kuchni i nie musi sprawdzać, czy brzdąc przypadkiem się nie obudził.
- Pracujesz zdalnie
Urządzenie sprawdzi się, jeśli pracujesz, kiedy dziecko śpi, lub twoja praca wymaga częstych rozmów przez telefon czy po prostu skupienia. Możesz zamknąć drzwi, a i tak usłyszysz płacz malca.
- Masz pod opieką starsze dziecko
Kiedy młodsze śpi, można bawić się ze starszakiem, co jakiś czas sprawdzając na monitorze, czy maluch się nie obudził.
- Często przyjmujesz gości
Gdy maluszek się zmęczy, możesz położyć go spać i wrócić do towarzystwa – niania da ci znać, jeśli dziecko się obudzi.
- Dziecko zostaje z innymi
Niania ustawiona w odpowiednim miejscu pozwala zobaczyć i usłyszeć, co dzieje się w domu. Aby było to możliwe, niania musi mieć opcję podłączenia do internetu – obraz przez nią przekazywany możesz oglądać wówczas na własnym smartfonie.
Parametry pracy niani elektronicznej
- Zasilanie
Najbardziej praktyczne są modele mogące pracować bez dostępu do sieci (czyli zasilane bateriami albo mające wbudowany akumulator).
- Zasięg
Odbiornik powinien mieć funkcję ostrzeżenia o utracie zasięgu – niezbędną, jeśli zamierzasz odchodzić na większe odległości, np. do ogrodu. Jeśli mieszkasz w bloku, poszukaj niani z większą liczbą kanałów. Dlaczego? Nianie nadają sygnał na różnych częstotliwościach – jeśli mieszkasz w strefie mocno zabudowanej, istnieje ryzyko, że twoja niania ściągnie sygnał nadajnika niani sąsiada, i to płacz jego dziecka usłyszysz w odbiorniku. Im większa liczba kanałów, tym większa szansa na uniknięcie takich pomyłek.
____________________________________________
- Jak wybierasz nianię do większego mieszkania lub domu musisz zwrócić uwagę na zasięg. Również, jak jest różnica w poziomach domu warto kupić nianię z monitorem - radzi na forum Mama_M.
____________________________________________
- Parametry monitora
Jeśli niania ma kamerkę, warto sprawdzić wielkość ekranu na odbiorniku – na tych o rozmiarach znaczka pocztowego niewiele zobaczysz. Istotne jest też to, czy obraz z kamery jest czytelny również w nocy.
Nianie elektroniczne. Ranking 2021
PARAMETRY:
- Duży wyświetlacz LCD - 3,2", który pozwala na dokładną obserwację dziecka zarówno w dzień jak i w nocy.
- 8 wgranych kołysanek, które można zdalnie włączyć za pomocą monitora.
- W zestawie zasilacz sieciowy, który umożliwia prace kamery bez przerwy. Monitor również posiada zasilacz oraz wbudowany akumulator, dzięki temu może być przenoszony w różne miejsca.
- Dzięki dwustronnej komunikacji głosowej, niania świetnie sprawdzi się przy opiece nad starszymi dziećmi, ponieważ opiekun za pomocą niani może rozmawiać z dzieckiem.
PARAMETRY:
- Przekazuje obraz z kamery na smartfona lub tablet – po podłączeniu do internetu i pobraniu aplikacji (dostraja się automatycznie i informuje o przerwaniu połączenia).
- Może być widoczna w tle podczas korzystania z telefonu (zużywa wówczas mniej energii i informuje, gdy dziecko zaczyna płakać).
- Obraz może być przekazywany do kilku nadajników. Niania odtwarza kołysanki, ma kolorową lampkę (włączaną zdalnie) oraz mikrofon, by mówić do dziecka.
PARAMETRY:
- Wymaga pobrania bezpłatnej aplikacji Mydlink™ Baby.
- Przekaz możliwy jest po podłączeniu się do kamery bezprzewodowo w domu lub przy użyciu internetu z innego miejsca.
- Szyfrowanie połączenia uniemożliwia dostęp osobom nieupoważnionym.
- Kamera wyposażona jest w czujniki ruchu,dźwięku i temperatury. Przekazuje wyraźny obraz także w try-bie nocnym, który uruchamia się automatycznie.
- Nagrywa zdjęcia i wideo, gdy czujnik wyczuje ruch lub dźwięk (można je przejrzeć w dowolnym momencie). Odtwarza kołysanki.
PARAMETRY:
- Niania ma kolorowy ekran, przekazuje obraz w trybie dziennym i nocnym.
- Nadajnik ma możliwość pomiaru temperatury w pomieszczeniu, której wskaźnik widoczny jest na odbiorniku rodzica.
- Ma też wmontowane wskaźniki natężenia dźwięku i mikrofon pozwalający na dwukierunkową komunikację, czyli mówienie do dziecka. W nadajniku można włączyć jedną z pięciu kołysanek.
- Zasięg w budynkach: 50 metrów, na otwartej przestrzeni: 300 metrów.
PARAMETRY:
- Niania z bardzo czułym mikrofonem.
- Specjalna technologia pozwala na doskonałą jakość odbioru.
- Umożliwia obserwowanie dziecka zarówno w dzień, jak i w ciemności, jest bowiem urządzeniem działającym na podczerwień.
- Kamera jest zdalnie sterowana, ma możliwość obrotu pod każdym kątem.
- Odbiornik rodzica wyposażony jest we wskaźnik informujący o poziomie naładowania baterii oraz o ewentualnej utracie zasięgu, ma także regulację głośności odsłuchu.
- Zasięg: 300 metrów
PARAMETRY:
- Urządzenie pozwala na automatyczne monitorowanie wideo także w ciemności, a cyfrowa transmisja zapewnia dobry odbiór.
- Wyświetlacz automatycznie ściemnia się przy braku aktywności.
- Niania ma możliwość dwukierunkowej komunikacji, odtwarzania kołysanek, regulację głośności i wskaźnik temperatury.
- Informuje o poziomie hałasu i konieczności wymiany baterii.
PARAMETRY:
- Urządzenie ma noktowizor oraz energooszczędny tryb ECO, który zmniejsza pobór mocy, wyłączając i aktywując transmisję na dźwięk.
- Wskaźnik połączenia informuje o zasięgu, naładowaniu baterii i temperaturze.
- Możliwość zdalnego zapalenia lampki, włączenia muzyki i mówienia do dziecka.
- Zasięg w budynkach: 50 metrów, na otwartej przestrzeni: 300 metrów.
PARAMETRY:
- Przenośny system monitoringu wraz z dołączonymi do zestawu ośmioma oryginalnymi bateriami alkalicznymi (1,5 V) jest bezprzewodowy i wyposażony w technologię cyfrową o częstotliwości 2,4 GHz.
- Niania ma 32 kanały zapewniające pracę bez zakłóceń.
- Zaletą urządzenia jest bardzo czuły mikrofon, który rejestruje nawet najcichsze odgłosy.
- Niania jest energooszczędna dzięki funkcji czuwania, która usypia i aktywuje urządzenie głosem lub dźwiękiem.
- Zasięg: 300 metrów.
PARAMETRY:
- Osobny kanał i brak zakłóceń gwarantuje doskonałą jakość dźwięku.
- Niania ma niski poziom promieniowania oraz ograniczone przesyłanie sygnału i zużycie energii w trybie ECO.
- Pozwala na mówienie do dziecka przez mikrofon, kontrolę poziomu naładowania baterii i braku zasięgu.
- Nadajnik wyposażony jest w lampkę i czujnik temperatury.
- Może odtwarzać jedną z pięciu kołysanek.
- Zasięg: do 300 metrów na zewnątrz lub do 50 metrów w domu.