Pierwsza wizyta z córką u ginekologa – co warto wiedzieć?

2019-06-20 11:58

Pierwsza wizyta z córką u ginekologa może wiązać się ze sporym stresem. Badanie ginekologiczne, zwłaszcza wykonywane pierwszy raz i rozmowa na temat stref intymnych z zupełnie obcą osobą nie należą do przyjemności. Dowiedz się, jak przebiega pierwsza wizyta u ginekologa, jak się do niej przygotować i kiedy najlepiej udać się na taką wizytę pierwszy raz.

Pierwsza wizyta u ginekologa

i

Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Kiedy jest najlepszy moment na pierwszą wizytę u ginekologa?
  2. Jak przygotować córkę do pierwszej wizyty u ginekologa?
  3. Czy obecność mamy w gabinecie jest konieczna?
  4. Jak wygląda pierwsza wizyta nastolatki u ginekologa?

Badanie ginekologiczne nie należy do przyjemnych, ale nie boli. Wiąże się ono raczej z dyskomfortem i wstydem z powodu konieczności rozebrania się przed nieznaną osobą. Niektórzy twierdzą, że na pierwszą wizytę u ginekologa najlepiej udać się do kobiety. Zwłaszcza jeśli mama wie, że córka bardzo się denerwuje i stresuje wizją badania ginekologicznego. Ale tak naprawdę nie ma reguł. Na pewno warto na pierwszą wizytę wybrać lekarza sprawdzonego lub poleconego, takiego który – oprócz wiedzy medycznej i doświadczenia – jest także taktowny, delikatny i budzi sympatię.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Kiedy jest najlepszy moment na wizytę u ginekologa?
  2. Jak przygotować córkę do pierwszej wizyty u ginekologa?
  3. Czy obecność mamy w gabinecie jest konieczna?
  4. Jak wygląda pierwsza wizyta nastolatki u ginekologa?

Kiedy jest najlepszy moment na pierwszą wizytę u ginekologa?

Nie ma ustalonego jednego terminu, kiedy należy się po raz pierwszy udać do ginekologa. Dobrze, by taka wizyta – choćby profilaktyczna – odbyła się przed 20. rokiem życia. Wcześniej do lekarza tej specjalności należy się udać zawsze w przypadku, gdy u dziewczynki wystąpią niepokojące objawy – obfite upławy, krwawienie z pochwy, zaburzenia miesiączkowania czy bóle podbrzusza. Do ginekologa warto się wybrać także wtedy, gdy wiadomo, że nastolatka ma chłopaka i istnieje duże prawdopodobieństwo, że rozpocznie aktywność seksualną lub też, że już ją rozpoczęła. Najlepszy moment na badanie ginekologiczne to połowa cyklu, kilka dni po zakończeniu miesiączki.

Jak przygotować córkę do pierwszej wizyty u ginekologa?

Do pierwszej wizyty u ginekologa należy odpowiednio przygotować nastolatkę. Ważne jest aby mama porozmawiała z córką i wyjaśniła jej jak będzie wyglądało badanie, jak się do niego przygotować będąc już w gabinecie oraz jakie pytania może zadać lekarz. Ważne jest aby dziewczyna odpowiadała szczerze na wszystkie pytania ginekologa. Lekarz na pewno zapyta córkę o:

  • datę pierwszej miesiączki (jeśli córka już miesiączkuje),
  • datę ostatniej miesiączki,
  • regularność cyklu miesiączkowego,
  • dolegliwości w trakcie menstruacji,
  • aktywność seksualną.

Czy obecność mamy w gabinecie jest konieczna?

Osoby niepełnoletnie nie mogą samodzielnie uczęszczać na wizyty do lekarzy. Towarzyszyć muszą im rodzice lub opiekunowie prawni, którzy muszą wyrazić zgodę na każdą procedurę medyczną. Natomiast gdy dziecko ukończyło już 16 lat, zgodę na wykonanie badania musi wyrazić zarówno dziecko jak i rodzic. Jeśli choć jedno z nich nie wyrazi zgody, badanie nie może się odbyć. To dotyczy również badania ginekologicznego.

Ze względu na to, że badanie ginekologiczne jest bardzo intymne, zazwyczaj mama badanej przebywa z nią w gabinecie jedynie podczas prowadzonego wywiadu.Na czas badania mama może opuścić gabinet.

Czytaj: Co trzeba wiedzieć o edukacji seksualnej? Rozmowa bez tabu z terapeutką od seksu

Jak wygląda pierwsza wizyta nastolatki u ginekologa?

Po wejściu do gabinetu ważne jest, aby uprzedzić lekarza, że dziewczyna pierwszy raz jest u ginekologa. Lekarz rozpocznie wizytę od wywiadu z pacjentką, następnie poprosi ją, by za parawanem (lub w przebieralni) rozebrała się do pasa w dół. Po zajęciu przez dziewczynę fotela ginekologicznego lekarz rozpoczyna badanie.

Podczas badania ginekolog oceni stan wydzieliny z pochwy i sprawdzi czy nie ma stanów zapalnych sromu i pochwy. Następnie lekarz powinien założyć wziernik – niewielkie narzędzie rozszerzające ściany pochwy – i za pomocą szpatułek pobrać materiał do badania cytologicznego i bakteriologicznego. Po pobraniu wymazu, lekarz delikatnie wysuwa z pochwy wziernik. Na koniec jedną ręką uciska brzuch, a jeden lub dwa palce drugiej ręki wkłada do pochwy i sprawdza prawidłowość budowy macicy, jajowodów i jajników. U dziewczyny, która jeszcze nie rozpoczęła aktywności seksualnej, badanie może zostać wykonane przez odbyt.

Po tym badaniu ginekolog poprosi, by dziewczyna się ubrała. Podczas pierwszego badania ginekologicznego lekarz powinien również zbadać piersi nastolatki. Jeśli dziewczyna rozpoczęła już aktywność seksualną lub planuje współżyć z chłopakiem, warto by porozmawiała o zabezpieczaniu się przed niechcianą ciążą – ginekolog doradzi i ewentualnie przepisze odpowiednie środki antykoncepcyjne.

Czytaj: Badanie piersi - jak samodzielnie badać pierś?