Spis treści
- Spacerówka dla dziecka - gdy niemowlę już siedzi
- Spacerówka dla dziecka - gdy niemowlę się nie mieści
- Idealna spacerówka dla dziecka
- W gondoli jest cieplej!
- Spacerówka dla dziecka: na co jeszcze zwracać uwagę?
Spacerówka dla dziecka czyli wózek spacerowy dla dziecka powinna pojawić się, gdy dziecku przestanie wystarczać wózek głęboki. Tyle, że to tylko z pozoru jest oczywiste.
Teoretycznie w gondoli mogą jeździć dzieci aż do 12. miesiąca życia. Ale wiele niemowląt, gdy tylko zaczyna siadać (co ma miejsce zazwyczaj około 6.–7. miesiąca życia) nawet nie chce słyszeć o spacerach w pozycji „na płasko”, a ułożone w wózku natychmiast zaczyna płakać, wyrażając w ten sposób swoje niezadowolenie.
Są też dzieci dużo większe od rówieśników, które nie mieszczą się już w gondoli – a są jeszcze za małe na to, by siadać.
Spacerówka dla dziecka - gdy niemowlę już siedzi
Zajmijmy się najpierw pierwszą sytuacją. Niemowlę, który już samodzielnie siedzi, rozgląda się w wózku na boki, przekręca, sięgając po znajdujące się w nim zabawki, wreszcie – wychyla, obserwując to, co dzieje się tuż przy ziemi.
Tymczasem boczna ścianka przeciętnej gondoli ma około 25 cm wysokości – to za mało, by zatrzymać dziecko, jeśli te przechyli się znienacka, próbując np. sięgnąć rączką do koła. Gdy w gondoli nie ma fabrycznie zamocowanych szelek, które utrzymałyby w miejscu ruchliwe niemowlę, może dojść do wypadku.
Dlatego jeżeli wasze dziecko niedawno usiadło pierwszy raz i jest ciekawe świata, lepiej nie zwlekać ze zmianą wózka na model przeznaczony dla starszych dzieci. Warto wtedy zdecydować się na spacerówkę dla niemowląt.
Spacerówka dla dziecka - gdy niemowlę się nie mieści
Wózek trzeba zmienić na większy również wtedy, kiedy niemowlak za szybko wyrósł z gondoli – nawet, gdy ma dopiero cztery, pięć miesięcy. Może tak być, jeśli niemowlak odziedziczył po rodzicach predyspozycje do wysokiego wzrostu bądź kupując wózek głęboki, kierowaliście się przede wszystkim jego wyglądem, a nie funkcjonalnością, i nie zwróciliście uwagi na wymiary gondoli. W takiej sytuacji warto jednak w pierwszej kolejności skontaktować się z producentem albo dystrybutorem wózka, który już macie – w niektórych przypadkach do posiadanego stelaża można bowiem dokupić większą gondolę.
Jeśli to niemożliwe, was również czeka zakup nowego, większego wózka. Czy będzie to większa gondola, czy już spacerówka, zależy od was i waszych możliwości finansowych. Z jednej strony, kupowanie gondoli na dwa czy trzy miesiące nie ma większego sensu, bo za chwilę i tak trzeba będzie ją zmienić, z drugiej jednak – w grę wchodzi zdrowie dziecka, a konkretnie – jego kręgosłupa. Nieodpowiedni wózek może się odbić na jego stanie. Dlatego jeśli zdecydujecie się na spacerówkę, ważne, by miała ona możliwość całkowitego rozłożenia do pozycji poziomej, a siedzisko było odpowiednio usztywnione (tak, by znajdujące się z tyłu pałąki mechanizmu nie były wyczuwalne nawet pod naciskiem).
Przeczytaj również: 10 rad na jesienny spacer z niemowlakiem
Idealna spacerówka dla dziecka
Rodziców, którzy podjęli decyzję o zmianie gondoli na spacerówkę, czeka jeszcze jedno trudne zadanie – wybór odpowiedniego modelu. Tak jak w przypadku gondoli, trzeba podjąć wiele różnych decyzji – wybrać wielkość kółek, rodzaj amortyzacji czy sposób składania dopasowany do wielkości bagażnika samochodu. Ale są też zupełnie nowe kwestie. Wybierając spacerówkę, warto wiedzieć, że tzw. parasolka nie nadaje się dla niemowląt. Powód – nieusztywnione oparcie i brak możliwości jego rozłożenia.
W gondoli jest cieplej!
Zimą nie warto zmieniać wózka pochopnie, jeśli nie ma takiej konieczności. Gondola dużo lepiej chroni bowiem dziecko przed wiatrem i zimnem niż wózek spacerowy. W gondoli, zwłaszcza częściowo wykonanej z tworzywa, łatwiej zapewnić maluchowi komfort termiczny niż w spacerówce, która ma obicie z tkaniny. Dlatego jeśli na dworze jest zimno, a ty właśnie przesadziłaś dziecko do spacerówki, zadbaj o ciepłe ubranie i okrycie na nóżki.
Dzieci w wieku 7–8 miesięcy, choć ciekawe świata, na spacerach często usypiają, a wpływ na to ma zarówno świeże powietrze, jak i kołysanie. Poza tym dłuższe przebywanie w pozycji siedzącej może zbytnio obciążać biodra. Dlatego ważne jest, by siedzisko wózka rozkładało się na płasko, a dodatkowo było względnie miękkie (by dziecku było wygodnie). Warto wiedzieć również, że spacerówki różnią się szerokością siedziska. Konieczna będzie więc odrobina wyobraźni, bo w przeciwieństwie do gondoli spacerówka będzie wam służyła do 3. roku życia (w tym wieku dzieci najczęściej na dobre rezygnują z jazdy wózkiem). Siedzisko musi być na tyle szerokie, by dziecko zmieściło się do wózka za rok, w dodatku zimą, ubrane w ciepły kombinezon.
Spacerówka dla dziecka: na co jeszcze zwracać uwagę?
- Podnoszony podnóżek. Gdy dziecko uśnie, można lekko unieść podnóżek, dzięki czemu nogi dziecka nie zwisają bezwładnie.
- Przekładana rączka. Dzięki niej można prowadzić wózek tak, że mama i dziecko widzą się nawzajem. To rozwiązanie pomaga również chronić dziecko przed wiatrem, ostrym słońcem czy zacinającym deszczem, bo dziecko może siedzieć przodem albo tyłem do kierunku jazdy.
- Możliwość regulacji rączki. Przydaje się, jeśli ty i mąż różnicie się wzrostem.
- Obszerny kosz na zakupy. Włożysz do niego sprawunki, a także rozmaite spacerowe akcesoria.
- Zdejmowana tapicerka. Wózek ma wam służyć co najmniej dwa lata, a spacerować będziecie w różnych warunkach. Ważne więc, by można było zdjąć i wyprać tapicerkę.
miesięcznik "M jak mama"