Wyprawka dla dziecka - meble i inne sprzęty niezbędne dla noworodka

2022-03-04 14:51

Ci powinna zawierać wyprawka dla noworodka? Oczywiście ubranka, kosmetyki, pieluszki, ale również większe rzeczy, takie jak łóżeczko czy wózek. Oto lista mebli i większych akcesoriów , które na pewno będą  potrzebne do opieki nad noworodkiem.

Wyprawka dla noworodka - co oprócz ubranek i pieluszek jest niezbędne?

i

Autor: Getty images Wyprawka dla noworodka - co oprócz ubranek i pieluszek jest niezbędne?

Odpowiednia wyprawka dla dziecka to cel każdej mamy. W sklepach wzrok przyciągają piękne mebelki, rozmaite akcesoria, urocze komplety pościeli… Zanim ulegniesz pokusie i zaczniesz kupować to, co najbardziej ci się spodoba, warto zdać sobie sprawę z tego, że za przemożną chęć do natychmiastowego kupienia wszystkiego, co masz w zasięgu wzroku, odpowiadają hormony (powodujące tzw. syndrom wicia gniazda), ale też specjaliści od marketingu.

To oni wyeksponowali towary, które niekoniecznie ci się przydadzą w pierwszych miesiącach życia dziecka, za to z pewnością przyciągają wzrok i zwykle są najdroższe. Na pewno nie ma sensu jeszcze przed narodzinami kupować krzesełka do karmienia (przydaje się najwcześniej ok. 6. miesiąca życia) czy spacerówki. A co będzie potrzebne?

Spis treści

  1. Łóżeczko dla dziecka
  2. Materac do łóżeczka
  3. Pościel dla dziecka
  4. Przewijak
  5. Wanna do kąpieli dziecka
  6. Fotelik samochodowy
  7. Wózek z gondolą
Poród - wyprawka do szpitala

Łóżeczko dla dziecka

Przez pierwsze pół roku życia to będzie najważniejszy sprzęt w dziecięcym kąciku. Nawet jeśli planujesz, że w nocy niemowlak będzie spał z wami, w ciągu dnia dobrze go układać do snu w jego własnym łóżeczku.

Dostępne w sklepach modele różnią się nie tylko wyglądem czy wielkością, ale też liczbą funkcji – są nawet takie, które można przerobić na tapczanik dla kilkulatka. Warto zwrócić uwagę na te z dodatkowymi szufladami (można do nich schować np. zapas pieluch). Łóżeczko musi mieć obniżane dno – póki dziecko nie siada, może leżeć na najwyższym poziomie, gdy zacznie się podnosić, dno trzeba obniżyć.

Materac do łóżeczka

To niezbędne wyposażenie łóżeczka. Musi być nowy. Używany, tak jak wkładka w butach, przyjmuje bowiem kształt pierwszego właściciela i może być dla dziecka niewygodny. Materac nie może być ani za twardy, ani za miękki, powinien być również elastyczny, to znaczy dopasowywać się do kształtu ciała dziecka i pozycji, jakie przybiera podczas snu, by zapewnić kręgosłupowi równomierne podparcie na całej długości. Powinien mieć łatwo zdejmowane pokrycie, które można wyprać.

Najtańsze są materacyki z pianki poliuretanowej – niestety, po pewnym czasie pod wpływem ciężaru dziecka pianka się trwale odkształca. Droższe materace – lateksowe, z pianki termoelastycznej, kokosowe, gryczane czy mieszane – mają różne właściwości, o których dobrze wiedzieć jeszcze przed zakupem.

Materac z pianki termo-elastycznej dopasowuje się do kształtu sylwetki dziecka pod wpływem ciepła ciała, a taki z łuski gryczanej dopasowuje się do sylwetki pod wpływem nacisku. Lateksowy jest elastyczny, w środku ma kanaliki, dzięki którym „oddycha”.

Kokosowy ma właściwości antybakteryjne i antyalergiczne, przepuszcza powietrze. Kokosowo-piankowy z łuską gryczaną to 3 w 1: górną warstwę stanowi łuska gryki, wszyta w specjalne komory, środkową – pianka poliuretanowa, a dolną – mata z włókna kokosowego.

Pościel dla dziecka

W dziecięcym łóżeczku sprawdzają się prześcieradła z gumką, bo nie trzeba ich bez przerwy poprawiać. Dobrze jest kupić dwa, trzy na zapas. Pod prześcieradło możesz podłożyć podkład ochronny – materiał od spodu powleczony ceratką, dzięki czemu wilgoć, np. z przesiąkniętej pieluszki, nie dotrze do materacyka. Potrzebna też będzie kołderka (2 sztuki). Poduszki nie są wskazane, bo źle działają na kręgosłup dziecka.

Kołderka powinna być lekka, z wypełnieniem antyalergicznym, nadająca się do prania w pralce. Niektóre kołderki są uszyte z wzorzystego materiału i nie trzeba wtedy kupować bielizny pościelowej. Ale jeśli kupujesz białą kołdrę, przydadzą się dodatkowo dwa komplety bielizny pościelowej.

Możesz też kupić ochraniacze do łóżeczka. Swoją główną funkcję, czyli ochronę główki dziecka przed uderzeniem o twarde szczebelki, zaczną spełniać, dopiero gdy dziecko zacznie samo obracać się z boku na bok. Do tego czasu będą chronić niemowlaka przed nadmiarem bodźców i sprawią, że wnętrze łóżka będzie bardziej przytulne. Ale uważaj - niektórzy specjaliści ostrzegają, że ochraniacze zagrażają bezpieczeństwu niemowlęcia. 

Czytaj również: Łóżeczka dostawne. Wybierz z nami najlepsze łóżeczko dostawne- przegląd

Kołyska dla dziecka: wybrać łóżeczko czy kołyskę?

Warto wiedzieć

Co jeszcze powinno znaleźć się w wyprawce dla dziecka?

Wyprawka dla niemowlaka: ubranka dziecięce

  • Bawełniane body – 5–10 sztuk. W przeciwieństwie do kaftaników wiązanych z boku, nie zwijają się i nie uwierają. W sklepach są body z różnym rodzajem zapięć: na boku i przy szyi. Najlepiej kupić kilka sztuk z obu rodzajów.
  • Pajacyki z rękawami – 6 sztuk (4 cieplejsze, 2 lżejsze). To podstawowy strój dziecka. Powinien być rozpinany na całej długości, by łatwo było go założyć i zdjąć. l
  • Śpioszki – 5 sztuk. Podobne do pajacyków, tyle że nie mają rękawów. W sklepach są śpioszki ze stópkami i bez, same spodenki lub pełne śpioszki, zapinane na ramionach dziecka. jeśli kupujesz śpioszki – spodenki, sprawdź, czy gum- ka w pasie nie jest zbyt ciasna. Przy śpioszkach zapinanych na ramieniu ważny jest sposób zapięcia. Bardziej praktyczne są śpiochy zapinane na napki (te na guziki mogą się rozpinać). 
  • Skarpetki – 5 par. Nie kupuj takich, które zwężają się u góry, bo skarpetki nie mogą uciskać nóżek – ich mankiety powinny być luźno tkane. Lepsze są te z bawełny – poliestrowe mogą podrażnić skórę.
  • Cieplejsza bluza albo sweterek – 2 sztuki. Ubranko na chłodne dni powinno być ciepłe i „oddychające”, by malec się nie pocił. Sprawdzą się tu ubrania z polaru albo grubszej bawełny. muszą być zapinane z przodu (dla noworodka nie nadają się te zakładane przez głowę i zapinane z tyłu na szyi). Nie kupuj takich na suwak, jeśli nie ma on przy szyi zabezpieczenia przed przypadkowym uszczypnięciem dziecka (zwykle jest to fragment tkaniny naszyty tak, że osłania suwak od góry).
  • Czapeczki– 2 bawełniane, 1 cieplejsza. Luźne, zawiązywane pod brodą. Bawełniane, cienkie, zakładaj noworodkowi do spania albo po kąpieli, jeśli w mieszkaniu jest mniej niż 20ºc. czapka na spacer powinna być dopasowana do pogody, ale niezależnie od tego musi mieć osłonki na uszy.
  • Łapki niedrapki – 2 pary. maluch rodzi się z długimi paznokciami, których nie można obcinać w szpitalu (jeśli brak ci wprawy i przypadkowo uszkodzisz mu skórę, istnieje ryzyko zakażenia się szpitalnymi bakteriami). By nie podrapał się nimi po twarzy, potrzebne będą cienkie, bawełniane rękawiczki.
  • Kombinezony – 2 sztuki. Lżejszy, z polaru, na chłodniejsze, jesienne dni. i cieplejszy, na misiu, kiedy na dworze będzie już zupełnie zimno. Oba powinny mieć wszyte stópki (przypinane się nie sprawdza- ją, chyba że miejsce łączenia butków z kombinezonem jest osłonięte dodatkowym paskiem materiału). dobrze też, gdy są rozpinane na całej długości, łącznie z nogawkami – malucha bardzo łatwo jest wtedy ubrać i rozebrać. kombinezon musi mieć też kaptur i rękawiczki. W niektórych modelach rękawiczki są wszyte w mankiety – ważne, by w takich przypadkach można je było odwinąć.

Przewijak

Sprzęt, bez którego można wprawdzie przewinąć dziecko, ale jest to bardzo niewygodne. Dlatego warto go mieć. Są różne rodzaje przewijaków, często spotykane są np. materacyki, które można położyć na komodzie, oraz podkłady higieniczne do przewijania dziecka bezpośrednio na łóżku rodziców.

Najbardziej praktyczne jednak są nakładki do przewijania, które opiera się na bocznych ściankach łóżeczka – dzięki temu nie trzeba się schylać podczas zmiany pieluszki. Na takim sztywnym przewijaku można dodatkowo położyć niezbędne akcesoria – wilgotne chusteczki, pieluszkę, krem.

Ważne, by miał nieco uniesione boki, zabezpieczające dziecko przed upadkiem, a także powleczenie, które łatwo oczyścić.

Wanna do kąpieli dziecka

Konieczna, aby sprawnie i wygodnie wykąpać dziecko. W każdym sklepie stoi kilka, a czasem nawet kilkanaście modeli wanienek. Najtańsze są te najprostsze – plastikowe, bez żadnych udogodnień. Potem jest drożej, ale za to z bajerami. Są wanienki mające na wyposażeniu hamak, na którym można położyć dziecko (noworodka układa się w pozycji leżącej, niemowlaka – w półsiedzącej).

Są takie z wbudowanym plastikowym leżaczkiem, a także wanienki z termometrem mierzącym temperaturę wody. Niektóre wanienki mają korek odpływu (w droższych modelach jest on zamykany na kluczyk). Są też modele na stelażu (by wykąpać dziecko, nie trzeba kucać ani się schylać) i takie z podpórkami, dzięki którym wanienkę można ustawić na dużej wannie w łazience.

Najdroższe są komody kąpielowe, czyli meble, na których szczycie zamontowano wanienkę, a pod spodem jest miejsce na wszelkie kąpielowe akcesoria. Rozwiązaniem na wyjazdy albo do małych mieszkań są zaś wanienki nadmuchiwane lub składane.

Fotelik samochodowy

Potrzebny, jeśli macie auto – a jeśli nie, również się przydaje choćby podczas podróży taksówką, może też służyć jako nosidełko. Fotelik, w którym będzie podróżować noworodek, powinien być przeznaczony dla dzieci od urodzenia.

Dobrze, jeśli ma wkładkę redukcyjną, dzięki której dziecko leży w nim niemal poziomo, a jego główka jest zabezpieczona przed kołysaniem się na boki. Fotelik należy dopasować do samochodu, tzn. sprawdzić, czy na tylnym siedzeniu auta da się go zamontować tak, by ustawiony tyłem do kierunku jazdy i zapięty pasami bezpieczeństwa, nie chwiał się w żadnym kierunku.

Czytaj równieżCzy trzeba kupować gondolę dla noworodka?

Łóżeczko niemowlaka: te rzeczy nie powinny się w nim znajdować

Wózek z gondolą

To prawda, że klasyczny głęboki wózek dla dziecka wystarczy tylko na kilka miesięcy. Ale gondole są zwykle również elementami wózków wielofunkcyjnych Są droższe, gdyż mają wiele różnych udogodnień, przydatnych podczas spacerowania. 

Kupując głęboki wózek dla dziecka sprawdź, czy jest lekki. Waga zależy od stelaża – lżejsze (ale droższe) są wózki ze stelażem aluminiowym. Gdy więc zdecydujesz się na wózek z cięższym stelażem, upewnij się, że dasz radę sama go wnosić i znosić po schodach.

Ważna jest też wielkość i rodzaj kół. Klasyczne wózki głębokie zazwyczaj mają duże, pompowane albo plastikowe koła, choć zdarzają się również modele z kołami z pianki bądź małymi plastikowymi kółkami. To, jakie wybierzesz, powinno zależeć od jakości dróg, po których najczęściej będziecie spacerować.

miesięcznik "M jak mama"