Jak dotrzymać noworocznych postanowień?

2021-12-14 12:06

Jak co roku w sylwestra postanawiasz sobie, że zmienisz wiele w swoim życiu. Bardzo często kończy się jedynie na obietnicach. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego tak lubimy postanowienia noworoczne i co zrobić, by udało się je zrealizować?

Jak dotrzymać noworocznych postanowień? 2022

i

Autor: Getty images Jak dotrzymać noworocznych postanowień?

Stoisz w Sylwestra z kieliszkiem szampana w dłoni. Przed tobą rozjaśnione fajerwerkami niebo i ten wyjątkowy moment – coś się kończy i coś zaczyna.

Nowy Rok to początek i nowa szansa – dlatego robisz postanowienia noworoczne i obiecujesz sobie, że zmieni się całe mnóstwo rzeczy w twoim życiu, że zmienisz się ty. Problem w tym, że z dużym prawdopodobieństwem w nowym roku nie zmieni się… nic. Dlaczego tak się dzieje i jak dotrzymać postanowień noworocznych?

Spis treści

  1. Dlaczego lubimy postanowienia noworoczne
  2. Pierwszy dzień Nowego Roku – dzień jak co dzień
  3. Jak zrealizować postanowienia noworoczne?
  4. Postanowienia noworoczne – tylko się nie poddawaj
Horoskop na nowy rok. Sprawdź co cię czeka?

Dlaczego lubimy postanowienia noworoczne

Skąd właściwie bierze się nasze zamiłowanie do noworocznych postanowień? Przecież tak naprawdę, poza imprezowym charakterem tego dnia, sylwester nie różni się niczym od innych – data ta jest tylko ustanowiona przez nas.

Wyjaśnienie jest dosyć proste – otóż na większość ludzi przeróżne porażki działają demotywująco. Podcinają skrzydła do działania, sprawiają, że nam się zwyczajnie nie chce czegoś robić. „Czysta karta”, jaką w pewnym sensie daje nam przekroczenie nowej daty sprawia, że nabieramy na nowo chęci do podejmowania przeróżnych wyzwań – od teraz przecież musi się udać.

Jak to jednak zwykle bywa, drugi, trzeci, a potem każdy kolejny dzień stycznia i następnych miesięcy jest taki sam. Stare problemy są tak samo trudne do przezwyciężenia, a po pierwszej porażce zwykle odpuszczamy.

Przecież już i tak nie jest „na świeżo”, już i tak się nie udało. I kolejne postanowienia można uznać za nieudane. Co zrobić, by tak się nie stało?

Czytaj również: Sylwester w domu: pomysły na dobrą zabawę bez wychodzenia na wielki bal

Życzenia noworoczne - gotowe życzenia do pobrania

Pierwszy dzień Nowego Roku – dzień jak co dzień

Uznanie Sylwestra jako zwykłego dnia może z początku odbierać siły do składania jakichkolwiek postanowień. Jest jednak dokładnie odwrotnie. Musisz uświadomić sobie, że pierwszy dzień kolejnego roku różni się od reszty tylko i wyłącznie datą, a cała reszta – twoje doświadczenia, plany i nadzieje, zostają takie same.

To pierwszy krok w stronę zrozumienia, że każdy kolejny dzień jest tak dobry na zmiany, jak sylwester. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ na drodze każdego postanowienia leży mnóstwo małych porażek. Jeśli uświadomimy sobie powyższe, każdy kolejny dzień będzie dla nas motywacją do spróbowania znowu. A tą drogą dojdziemy do rzeczywistego wypełnienia postanowienia.

Jak zrealizować postanowienia noworoczne?

Wiemy już, że bardzo ważne w wytrwaniu w postanowieniach noworocznych jest niepoddawanie się po pierwszej porażce. Co jeszcze ma wyjątkowo duży wpływ na to, czy nam się uda?

  • Zmniejsz liczbę postanowień

Do najbardziej popularnych postanowień noworocznych należą bezsprzecznie: rzucenie palenie i zrzucenie zbędnych kilogramów. Co więcej, niektórzy planują sobie wytrwanie w tych dwóch postanowieniach naraz i dokładają do tego na przykład: przestanę się denerwować.

Taki plan jest z góry niewykonalny dla ogromnej większości obiecujących. Dlaczego? Przede wszystkim, osoba, która rzuca palenie, zwykle przybiera kilka kilogramów – spowodowane jest to szukaniem „zastępstwa” dla papierosów.

Ograniczenie przekąsek staje się zatem arcytrudnym zadaniem. Trzecie postanowienie jest w tym zestawie zupełnie nierealne – bez papierosów i możliwości ich zastąpienia przekąskami jesteśmy co najmniej dwa razy bardziej nerwowi.

Zastanów się, które z postanowień jest dla ciebie najważniejsze i wybierz jedno. Jeśli bardzo zależy ci na zrzuceniu kilogramów – nie zabieraj się równocześnie za zwalczanie nałogu palenia. Jeśli masz już dość papierosów – rzuć je, ale zaakceptuj fakt, że możesz przybrać parę kilo. Zrzucisz je w kolejnym roku.

  • Postaw na realność wykonania

„Nie będę się już denerwować” – kolejne z postanowień, jakie często spala na panewce. Powodem jest zbyt ogólne brzmienie obietnicy danej samemu sobie. Jeśli jesteś bardzo nerwową osobą, nie zaczniesz nagle panować nad swoimi wybuchami gniewu.

Postaw sobie konkretniejszy cel. „Nie będę się już denerwować, kiedy dostanę sobotnią zmianę w pracy. Będę akceptować pracę w weekendy, bo każde pieniądze w ten sposób zarobione wydam na ciuchy.”

Ponadto, jeśli na przykład twoim postanowieniem jest właśnie kontrola emocji, zrób wszystko, by sobie pomóc. Przeczytaj kilka książek o samokontroli i technikach relaksacyjnych. Unikaj sytuacji, które cię bardzo stresują.

Jeśli tego potrzebujesz – idź do specjalisty, który da ci wskazówki. Praca nad postanowieniem nie kończy się po jego wypowiedzeniu, ale właśnie zaczyna – i obejmuje całą towarzyszącą mu otoczkę.

  • Nie zapomnij o nauczce z poprzednich lat

To, że nie udało ci się czegoś wykonać w mijającym roku, a co też było twoim postanowieniem, powinno być dla ciebie informacją. Przykład – obiecałaś sobie, że będziesz każdego dnia biegać. Nie udało ci się, może z trzy razy zmusiłaś się do wstania i kończyłaś bieganie po 7 minutach.

To dla ciebie cenna nauczka, nie trać jej, powielając tę samą obietnicę! Skoro nie lubisz biegania, spróbuj czegoś innego. Wykup karnet na fitness (wydane pieniądze bardziej cię zmotywują) i chodź na zajęcia w godzinach, w których masz dużo energii (a nie rano, skoro nie jesteś rannym ptaszkiem).

Postanowienia noworoczne – tylko się nie poddawaj

Jednym z ciekawszych postanowień, które można sobie zrobić w Nowy Rok, jest: „Nie będę rezygnowała tak szybko ze swoich postanowień”. Wbrew pozorom, to jeszcze nie „masło maślane”.

To uświadomienie sobie faktu, że wytrwanie w postanowieniu może być obarczone małymi porażkami, może być trudne, ale ważne jest, by się nie poddawać. I wraz z papierosem spalonym 3 stycznia nie stwierdzać: „Aaa, i tak już jest po fakcie….”.

Czytaj także: Jak odzyskać figurę po ciąży? Pomogą ci w tym dieta i odpowiednia aktywność fizyczna

Bezalkoholowe drinki dla kobiet: przepisy na bezpieczne drinki w ciąży

Prawda czy fałsz? Quiz z wiedzy o świecie

Pytanie 1 z 10
Na świecie jest obecnie 201 państw