Podinspektor Małgorzata Sokołowska, autorka bloga Z Pamiętnika Policjantki to znana w mediach społecznościowych policjantka, która uczy społeczeństwo reagować w różnych niebezpiecznych sytuacjach oraz radzi, jak ich w ogóle unikać. W jednym ze swoich ostatnich wpisów w związku z upałami przypomniała, jak należy się zachować, gdy w pełnym słońcu zobaczymy zamknięte w samochodzie dziecko lub zwierzaka.
Dziecko zamknięte w aucie w upał? Nie trać czasu, tylko działaj
Policjantka postanowiła wprost odpowiedzieć na nurtujące wielu z nas pytanie: Czy można wybić szybę w samochodzie, gdy w pełnym słońcu zobaczymy w zamkniętym samochodzie dziecko lub zwierzaka? Wprost mówi, że jak najbardziej można to zrobić, a nawet trzeba i co ważne należy działać szybko i zdecydowanie.
Najpierw radzi rozejrzeć się, czy właściciela samochodu nie ma w pobliżu i sprawdzić, czy drzwi pojazdu są zamknięte. Jeżeli są świadkowie zdarzenia, radzi poprosić ich, żeby natychmiast zadzwonili pod numer 112 i poinformowali o zaistniałej sytuacji. Następnie radzi przejść do zdecydowanych kroków.
„Nie tracąc czasu, poszukaj kamienia, który leży blisko i tymże kamieniem wybij szybę. Nie wybijaj najbliższej szyby obok siedzącego dziecka, tylko po przeciwnej stronie. Szybę wybij uderzając kamieniem w bok otworu okiennego – tak to będzie zrobić najłatwiej” – podkreśla.
Gdy zaś uda się nam otworzyć auto, należy wyciągnąć dziecko (bądź zwierzaka) na zewnątrz w zacienione miejsce, podać wodę, zwilżyć czoło i kark. W przypadku utraty czynności życiowych należy zaś przystąpić do resuscytacji. Swoje działania powinniśmy wykonywać do przyjazdu karetki pogotowia.
Nie bój się wybić szyby w samochodzie. „To wyższa konieczność”
Jak zauważa w swoim nagraniu podinspektor ludzie bardzo często boją się wybić szybę w obawie przed odpowiedzialnością karną. Tymczasem jest to tzw. stan wyższej konieczności.
„Poświęcasz dobro mniejsze - w tym przypadku szybę, aby ratować dobro większe - czyli życie bądź zdrowie człowieka lub zwierzaka” – tłumaczy.
W dalszej części nagrania policjantka postanowiła odnieść się do rady, która często pada w internetowych grupach dyskusyjnych, żeby przed wybiciem szyby jako dowód zrobić zdjęcie.
„Słuchaj, w tej sytuacji nie trać czasu, nie rób tego zdjęcia, pamiętaj, że później prawdopodobnie będziesz przesłuchiwany na okoliczność tego zdarzenia w charakterze świadka. Twoje zeznana wystarczą, nie ma czasu na cykanie fotek, tutaj liczy się każda sekunda, aby uratować czyjeś życie bądź zdrowie” – apeluje.
Ty też możesz zostawić dziecko w rozgrzanym samochodzie. Szokujące wyniki badań