6 porad dla rodziców, których dzieci są „online”. Zapobiegaj zagrożeniom

2024-10-24 15:34

Internet jest obecnie dostępny niemal wszędzie. Nic więc dziwnego, że często słyszy się o zmaganiach dotyczących czasu przed ekranem czy monitorowaniu mediów społecznościowych. Jeśli chcemy zadbać o bezpieczeństwo dzieci w internacie, warto pamiętać o tych wskazówkach.

 6 porad dla rodziców, których dzieci są online. Zapobiegaj zagrożeniom

i

Autor: fot. Getty Images 6 porad dla rodziców, których dzieci są "online". Zapobiegaj zagrożeniom

Rodzice w obecnych czasach mierzą się z wieloma wyzwaniami. Za część z nich bez wątpliwości odpowiedzialny jest internet. Rodzice zastanawiają się, jak sługo dzieci mogą spędzać czas przed ekranem i czy powinni monitorować ich obecność w mediach społecznościowych.

Niebezpieczeństwa czające się w internecie. Co warto wiedzieć?

Eksperci ds. bezpieczeństwa postanowili w związku z tym podzielić się kilkoma najważniejszymi wskazówkami, jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci korzystających z internetu. Nie da się ukryć bowiem, że smartfony są powszechnym dziś przedmiotem.

Rząd Wielkiej Brytanii podjął inicjatywę na rzecz bezpieczeństwa danych w internecie. Z niej wynika, że ponad 80 proc. dzieci w wieku od 12 do 15 lat miało potencjalnie szkodliwe doświadczenia w internecie.

Doświadczenia te obejmowały nękanie w mediach społecznościowych, wykorzystywanie i wiele, wiele innych.

Jak więc zadbać o bezpieczeństwo dziecka w internecie?

Karol Jachymek o książce "Z nosem w smarfonie". Co dzieci robią w internecie i czy trzeba się tym martwić?

Rozmowa może być kluczem do sukcesu

Eksperci ds. ochrony dzieci z Krajowego Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu wobec Dzieci podpowiadają, że po pierwsze warto po prostu z dzieckiem porozmawiać. Poznać jego nawyki związane z korzystaniem z internetu. Dopytać się o ulubione strony czy aplikacje.

Będzie to świetna okazja, by porozmawiać z nimi o tym, kim chcą być w internecie i omówić wszelkie ustawienia bezpieczeństwa.

Oprócz rozmowy dobrym pomysłem będzie również ograniczenie liczby osób, z którymi dziecko może się kontaktować. Przypomnijmy, że nie powinno udostępniać swoich danych osobowych osobom, których nie zna. 

Ważne jest również budowanie otwartej komunikacji, by dziecko wiedziało, że może się do nas lub innego zaufanego dorosłego zwrócić z każdą niekomfortową sytuacją. Warto również zmienić automatyczne ustawienia, jak udostępnianie lokalizacji.

Pamiętaj, by zadbać o prywatność

Konieczne jest również pamiętanie o ustawieniach prywatności. Większość firm technologicznych czy zajmujących się grami ma dedykowane strony, na których można uzyskać wsparcie jeśli chodzi o konfigurację tych funkcji.

Nie wystarczy więc zarządzać samymi ustawieniami urządzenia, ale również poszczególnych aplikacji i gier. 

Wiele z nich ma narzędzia, które mogą być pomocne w zachowaniu prywatności dziecka i zarządzaniu osobami, z którymi rozmawia.

Można również skontaktować się z dostawcami usług telefonii komórkowej lub dostępu do internetu, by uzyskać pomoc w zarządzaniu dostępem do przeglądarek. Pomoże to uchronić dziecko przed pobieraniem nieodpowiednich aplikacji czy odwiedzaniem niektórych witryn.