Ciężarnej i jej dziecku nic się nie stało. Uratowały ich prawidłowo zapięte pasy

2024-09-12 14:47

Prawidłowe zapinanie pasów w samochodzie jest tak samo ważne jak samo ich używanie. Wbrew pozorom w ciąży adaptera do pasów potrzebuje tylko nieliczna grupa kobiet. Reszta powinna pamiętać o tej jednej rzeczy.

Ciężarnej i jej dziecku nic się nie stało. Uratowały ich prawidłowo zapięte pasy

i

Autor: Instagram/ @pawel.kurpiewski & Getty images Ciężarnej i jej dziecku nic się nie stało. Uratowały ich prawidłowo zapięte pasy

Dość sporo uwagi poświęcamy tematom dotyczącym bezpieczeństwa dziecka podczas jazdy. To dlatego szukamy porad jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka, interesujemy się tym, gdzie go zamontować (sprawdź: najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie), a także dbamy o to, by dziecko nie jadło w czasie jazdy.

Oczywiście dbałość o dziecko nie powinna ograniczać się do tego, by jedynie foteliki pociech były prawidłowo zamontowane, lecz także pasy bezpieczeństwa dla dorosłych.

Zazwyczaj tym, jak prawidłowo zapiąć pas samochodowy, interesujemy się dopiero podczas ciąży, gdy ciążowy brzuch przeszkadza w czasie jazdy. Warto wiedzieć, że adaptera do pasów potrzebuje jedynie 1 na 10 ciężarnych, zdecydowanej większości jest on zbędny.

Sporo kobiet ciężarnych, zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży uważa, że nie da się poprawnie zapiąć pasa. Ekspert Paweł Kurpiewski, który od 20 lat zajmuje się bezpieczeństwem dzieci w samochodach przekonuje, że w swojej pracy spotkał się z różnymi przedziwnymi pomysłami ciężarnych na to, jak poprowadzić pas.

Niestety, nie były to trafione pomysły, bo nawet w razie niewielkiej stłuczki nie tylko nie zapewniłyby bezpieczeństwa, lecz także naraziłyby zdrowie i życie maluszka i jego mamy.

Bezpieczna podróż dziecka do szkoły - Plac Zabaw odc, 13

Uratował ich dobrze zapięty pas

Jak na swoim profilu na Instagramie relacjonuje Paweł Kurpiewski, założyciel fotelik.expert, historia pani Natalii może być przestrogą dla innych. To miała być zwykła jazda do sklepu. Pani Natalia była w 9. miesiącu ciąży i siedziała na fotelu pasażera. Zaledwie kilka tygodni wcześniej obejrzała film kampanii „Ciąża i pasy”, z którego dowiedziała się, jak prawidłowo je zapinać.

Biomechanik zderzeń zaprezentował, jak robiła to wcześniej. Jak widać na poniższym filmie, siedziała na pasie biodrowym, po ciele prowadząc jedynie pas barkowy.

Niestety, gdy była w 37. tygodniu ciąży w samochód, którym podróżowała z mężem uderzyło inne auto. Mimo prędkości 100 km/h jej i jej nienarodzonemu synkowi nic się nie stało. Mały Aleksander urodził się zdrowy i w terminie.

Pani Natalia jest przekonana, że to właśnie dzięki temu, że przestała zapinać pasy w przedstawiony powyżej sposób. Od lekarza usłyszała, że gdyby miała zapięty jedynie pas barkowy, mogłaby na nim zawisnąć.

Mama chłopca przekazała również, że na tylnym siedzeniu w foteliku samochodowym siedziała także jej starsza córeczka. Ona również z wypadku wyszła bez szwanku.

Ekspert pokazał również, jak prawidłowo zapinać pas. Okazuje się, że wskazówki te są uniwersalne i dotyczą wszystkich, nie tylko ciężarne.

Jak prawidłowo zapinać pas samochodowy?

Ekspert w dość prosty sposób tłumaczy i pokazuje, jak zapiąć pas prawidłowo. Zwraca uwagę na 4 kluczowe sprawy:

  1. Pas biodrowy musi przebiegać poniżej kolców biodrowych (jeśli tak jest, ciężarna nie musi stosować żadnych adapterów).
  2. Pas biodrowy musi przechodzić płasko poniżej wypukłości brzucha (tyczy się to nie tylko ciężarnych, także osób z widocznym brzuszkiem).
  3. Pas barkowy powinien przechodzić pośrodku mostka pomiędzy piersiami.
  4. Pas barkowy nie może spadać z ramienia.

Co ciekawe, niektóre kobiety w ciąży w ogóle odpuszczają sobie zapinanie pasów za... przyzwoleniem innych. W Polsce dopuszcza się, by ciężarna jechała bez pasów.

Czy wiesz, że jesteśmy jednym z zaledwie 4 państw w Europie, gdzie obowiązują tak niedorzeczne przepisy? Jeżeli jednak jesteś świadomą mamą i chcesz zwiększyć szanse swoje i swojego dziecka podczas wypadku, a nawet wyjść z niego bez szwanku jak Pani Natalia o której opowiadałem Ci w poprzedniej części, zastosuj się do poniższych porad.

- apeluje Paweł Kurpiewski.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"