Zadławienie to chwila, która dla rodziców może trwać wieczność. Nagle patrzymy, że nasze dziecko nie może złapać oddechu, krztusi się lub zaczyna sinieć.
Zalewa nas strach, a niekiedy panika, bo nie wiemy, co robić.
Przypominamy sobie filmiki z pierwszej pomocy, stanowcze uderzanie w plecy dziecka. Pojawiają się obawy, że przecież możemy zrobić maluchowi krzywdę, jeżeli nie mamy pojęcia, co robić.
Ratownik medyczny Mateusz Mokrzycki na swoim profilu na Instagramie @passio_poland wyjaśnia, jaka krzywda może być najgorsza dla dziecka, gdy zaczyna się ono dławić.
Zobacz także: Nie pomoże, a nawet zaszkodzi. Oto 10 błędów popełnianych w trakcie udzielania pierwszej pomocy
Działaj szybko i zdecydowanie
Ratownik medyczny Mateusz Mokrzycki tłumaczy, że w przypadku dławiących się dzieci, trzeba natychmiast podjąć zdecydowane działania.
„Kiedy światło dróg oddechowych twojego dziecka jest całkowicie zamknięte przez pokarm, zabawkę, a może inny przedmiot, twoje czynności muszą być mocne, konkretne, cholernie zdecydowane”.
Kiedy nasze dziecko się dławi, nieważne jest ile wykonamy uderzeń, a ile uciśnięć. Jeżeli nie byliśmy na kursie pierwszej pomocy, nie szukajmy w panice tych informacji. Liczy się każda sekunda.
Dławiące się dziecko walczy o życie
Ratownik medyczny podkreśla, że podczas wykonywania uderzeń lub uciśnięć, nie powinniśmy myśleć, czy wyrządzimy dziecku jakąkolwiek krzywdę.
„Największą, jaka może się przydarzyć, jest utrata życia”. – wyjaśnia.
Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której będziemy świadkami zadławienia, pamiętajmy te słowa i zacznijmy działać natychmiast. Konkretnie i zdecydowanie.
Niech w naszej głowie rodzi się świadomość, żeby każde uderzenie i każde uciśnięcie było na tyle dobre, aby dać dziecku szansę usunięcia ciała obcego z jego dróg oddechowych.
Czego nie należy robić, gdy dziecko się zadławi?
Kiedy niemowlę się zadławi nie należy nim potrząsać ani wykonywać gwałtownych ruchów.
Jeżeli natychmiast nie zwrócimy głowy dziecka w dół, ciało obce może wpaść znacznie głębiej, a sytuacja stanie się jeszcze bardziej poważna.
Dlaczego warto mieć wiedzę z zakresu pierwszej pomocy?
Kurs pierwszej pomocy powinien być obowiązkowy, gdy mamy dzieci.
Pozwala na skupieniu się na konkretnych działaniach bez wpadania w panikę i obaw, że nie wiemy, co robić.
Najgorsze, co możemy bowiem zrobić to biernie patrzeć lub bezradnie czekać na pomoc.
Wiedza z zakresu ratowania dziecka, gdy się zadławi, straci przytomność i konieczne jest wykonanie resuscytacji to podstawy, które warto opanować.
Sprawdź, koniecznie: Zakrztuszenie, zadławienie u niemowlęcia — co robić?