Gdyby nie to urządzenie, niemowlę mogłoby nie przeżyć. Nie wszyscy wiedzą, że ratuje życie

2024-12-13 10:12

Nie chodzi o żaden modny gadżet ale urządzenie, które powinno być w każdym domu. Docenią je zwłaszcza rodzice małych dzieci, bo to właśnie niemowlęta są najbardziej narażone na szkodliwe działanie w dużo krótszym czasie.

Gdyby nie to urządzenie, niemowlę mogłoby nie przeżyć. Nie wszyscy wiedzą, że ratuje życie

i

Autor: Getty images Gdyby nie to urządzenie, niemowlę mogłoby nie przeżyć. Nie wszyscy wiedzą, że ratuje życie

Historie takie jak ta opisana poniżej, często mają miejsce właśnie zimą, gdy ogrzewamy swoje domy i mieszkania. Niestety w każdym sezonie służby ponawiają apele, jednak część osób uważa, że zareagują, nim będzie za późno.

Jednak czad właśnie dlatego nazywany jest cichym zabójcą, bo atakuje w sposób praktycznie niewidoczny, po cichu. Tego, że się ulatnia nie słychać, nie czuć, objawy zatrucia u dzieci są mało specyficzne, u maluchów postępuje zdecydowanie szybciej.

Niemowlę trafiło do szpitala. Miało objawy podtrucia czadem

Do ostatniej sytuacji, w której ucierpiało dziecko doszło w Szczecinku w woj. zachodniopomorskim. W środę 11 grudnia do mieszkania w bloku przy ul. Koszalińskiej zostały wezwane służby. Strażacy potwierdzili obecność tlenku węgla w dwóch lokalach mieszkalnych, na miejscu pojawił się także zespół ratownictwa medycznego.

M jak Mama Google News
Autor:

Obecne w jednym z mieszkań 3-miesięczne niemowlę wymiotowało. To jeden z objawów zatrucia czadem. Maluch został zabrany do szpitala. Jego życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo, dziecko zostało już wypisane do domu.

Mieszkanie zostało przewietrzone, a życie dziecka i jego mamy uratował czujnik czadu zamontowany w mieszkaniu. Gdy tylko rozległ się alarm, matka z dzieckiem natychmiast opuścili pomieszczenie. Kobieta niezwłocznie wezwała również służby.

Jak wygląda zatrucie czadem? Te objawy powinny cię zaalarmować

Wbrew pozorom czadu nie czuć. Nie ma smaku, zapachu ani barwy i choć aż 53% Polaków sądzi, że jego zapach da się wyczuć w powietrzu, nie mają racji. Tlenek węgla nie śmierdzi niczym sadza, a objawy, że się ulatnia, bywają niespecyficzne.

W przypadku dorosłych zanim dojdzie do zatrucia minie więcej czasu niż u dzieci. Dorosły może zauważyć:

  • trudności z oddychaniem,
  • zmęczenie,
  • zawroty głowy,
  • ból głowy,
  • nudności i wymioty,
  • rozdrażnienie,
  • uczucie, że otoczenie wiruje.

U dziecka może wystąpić ból brzucha i wymioty, płytki oddech, nieregularne tętno, niewyraźne widzenie, osłabienie, niezborność ruchów ciała. Zbyt późna reakcja na objawy zatrucia może doprowadzić do śmierci, dlatego działać trzeba natychmiast. W przypadku dzieci rodzice mogą pomylić objawy zatrucia czadem z objawami częstych u dzieci chorób, dlatego warto wiedzieć, kiedy można podejrzewać zatrucie tlenkiem węgla.

Dzieci są dużo bardziej narażone na zatrucie czadem

Tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną tworząc karboksyhemoglobinę. Ta transportuje mniejszą ilość tlenu z płuc do tkanek, dlatego w krótkim czasie może dojść do niedotlenienia.

Fakt, że noworodki i niemowlęta mają dużą ilość hemoglobiny płodowej sprawia, że wiąże ona dwukrotnie więcej tlenu węgla.

To dlatego szczególnie uważać powinny również ciężarne, bo płód ma jeszcze większą wrażliwość na hipoksję.

W przypadku stwierdzenia objawów działania czadu na organizm osobę należy natychmiast przenieść w inne miejsce, najlepiej na zewnątrz. Warto wyposażyć mieszkanie w czujnik czadu, bo to najlepszy sposób na to, by chronić się przed „cichym zabójcą”.

Opisywany przypadek dziecka ze Szczecinka mógł skończyć się dramatem, gdyby nie głośny alarm urządzenia.