Historie takie jak ta opisana poniżej, często mają miejsce właśnie zimą, gdy ogrzewamy swoje domy i mieszkania. Niestety w każdym sezonie służby ponawiają apele, jednak część osób uważa, że zareagują, nim będzie za późno.
Jednak czad właśnie dlatego nazywany jest cichym zabójcą, bo atakuje w sposób praktycznie niewidoczny, po cichu. Tego, że się ulatnia nie słychać, nie czuć, objawy zatrucia u dzieci są mało specyficzne, u maluchów postępuje zdecydowanie szybciej.
Niemowlę trafiło do szpitala. Miało objawy podtrucia czadem
Do ostatniej sytuacji, w której ucierpiało dziecko doszło w Szczecinku w woj. zachodniopomorskim. W środę 11 grudnia do mieszkania w bloku przy ul. Koszalińskiej zostały wezwane służby. Strażacy potwierdzili obecność tlenku węgla w dwóch lokalach mieszkalnych, na miejscu pojawił się także zespół ratownictwa medycznego.
Obecne w jednym z mieszkań 3-miesięczne niemowlę wymiotowało. To jeden z objawów zatrucia czadem. Maluch został zabrany do szpitala. Jego życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo, dziecko zostało już wypisane do domu.
Mieszkanie zostało przewietrzone, a życie dziecka i jego mamy uratował czujnik czadu zamontowany w mieszkaniu. Gdy tylko rozległ się alarm, matka z dzieckiem natychmiast opuścili pomieszczenie. Kobieta niezwłocznie wezwała również służby.
Jak wygląda zatrucie czadem? Te objawy powinny cię zaalarmować
Wbrew pozorom czadu nie czuć. Nie ma smaku, zapachu ani barwy i choć aż 53% Polaków sądzi, że jego zapach da się wyczuć w powietrzu, nie mają racji. Tlenek węgla nie śmierdzi niczym sadza, a objawy, że się ulatnia, bywają niespecyficzne.
W przypadku dorosłych zanim dojdzie do zatrucia minie więcej czasu niż u dzieci. Dorosły może zauważyć:
- trudności z oddychaniem,
- zmęczenie,
- zawroty głowy,
- ból głowy,
- nudności i wymioty,
- rozdrażnienie,
- uczucie, że otoczenie wiruje.
U dziecka może wystąpić ból brzucha i wymioty, płytki oddech, nieregularne tętno, niewyraźne widzenie, osłabienie, niezborność ruchów ciała. Zbyt późna reakcja na objawy zatrucia może doprowadzić do śmierci, dlatego działać trzeba natychmiast. W przypadku dzieci rodzice mogą pomylić objawy zatrucia czadem z objawami częstych u dzieci chorób, dlatego warto wiedzieć, kiedy można podejrzewać zatrucie tlenkiem węgla.
Dzieci są dużo bardziej narażone na zatrucie czadem
Tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną tworząc karboksyhemoglobinę. Ta transportuje mniejszą ilość tlenu z płuc do tkanek, dlatego w krótkim czasie może dojść do niedotlenienia.
Polecany artykuł:
Fakt, że noworodki i niemowlęta mają dużą ilość hemoglobiny płodowej sprawia, że wiąże ona dwukrotnie więcej tlenu węgla.
To dlatego szczególnie uważać powinny również ciężarne, bo płód ma jeszcze większą wrażliwość na hipoksję.
W przypadku stwierdzenia objawów działania czadu na organizm osobę należy natychmiast przenieść w inne miejsce, najlepiej na zewnątrz. Warto wyposażyć mieszkanie w czujnik czadu, bo to najlepszy sposób na to, by chronić się przed „cichym zabójcą”.
Opisywany przypadek dziecka ze Szczecinka mógł skończyć się dramatem, gdyby nie głośny alarm urządzenia.