Groźne substancje, hałas jak na koncercie rockowym. Co czwarta zabawka z nieprawidłowościami

2024-12-16 10:46

UOKiK skontrolował 362 modele zabawek. Wyniki działań Inspekcji Handlowej nie napawają optymizmem - co czwarta zabawka miała nieprawidłowości. Stwierdzono m.in. przekroczenie stężenia ftalanów, za silne części magnetyczne czy zbyt dużą głośność.

Dziecko wybiera zabawkę

i

Autor: Getty Images UOKiK skontrolował zabawki dla dzieci. Wiele z nich z nieprawidłowościami

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów regularnie kontroluje m.in. zabawki, które trafiają do sprzedaży. Nikogo nie trzeba przekonywać, że dzieci powinny bawić się bezpiecznymi produktami, które nie stwarzają zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Niestety, nie zawsze tak jest, co pokazują wyniki raportów z kontroli regularnie przeprowadzanych przez Inspekcję Handlową. Zabawki badano m.in. pod kątem obecności ftalanów, siły magnesów, poziomu głośności czy małych części.

Skontrolowano 362 zabawki, co czwarta miała nieprawidłowości. Najgorsze wyniki to ponad 280 razy za dużo ftalanów, zbyt silne części magnetyczne czy hałas na poziomie 110 dB - jak na koncercie rockowym.

M jak Mama Google News
Autor:

Ftalany w zabawkach - groźne substancje na wysokim poziomie

Pod kątem wymagań formalnych oraz właściwości chemicznych - zawartości ftalanów, Inspekcja Handlowa sprawdziła 221 modeli zabawek. Efekty? Wyłącznie pod kątem oznakowania i niezgodności formalnych zakwestionowano 24 modele. W sześciu modelach stwierdzono i niezgodności formalnie, i przekroczone stężenie ftalanów. A wyłączne przekroczenie stężenia ftalanów stwierdzono w 19 modelach.

Jak informuje UOKiK, ftalany:

  • służą do zmiękczania plastiku i nadają mu elastyczności,
  • nie mają zapachu ani smaku - ocena ich zawartości jest możliwa tylko w wyspecjalizowanym laboratorium.
  • w wysokim stężeniu są niebezpieczne dla zdrowia. Mogą powodować zaburzenia płodności, grozić uszkodzeniem nerek lub wątroby, rozwojem astmy czy nowotworów.

Inspekcja Handlowa przypomina, że w obrocie nie powinny znajdować się zabawki zawierające ftalany w stężeniu większym niż 0,1 proc. w stosunku do masy materiału z dodatkiem plastyfikatorów.

A w niektórych skontrolowanych zabawkach stężenie ftalanów było przekroczone o ponad 20 proc.

Zabawki magnetyczne pod lupą

Inspekcja Handlowa sprawdziła 41 modelek zabawek magnetycznych, m.in. tablic, układanek, klocków. Podczas badań laboratoryjnych sprawdzano:

  • siłę przyciągania się elementów magnetycznych
  • dostępność małych elementów
  • obecność zadziorków.

Połknięcie elementów magnetycznych, które działają na siebie, przyciągając się lub odpychając, może spowodować stan zapalny, a nawet perforację (pęknięcie) jelit, stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia i życia. To szczególnie niebezpieczne dla dzieci

- informuje UOKiK.

Na 41 modeli zabawek, osiem miało nieprawidłowości. Stwierdzono zbyt silne przyciągnie się elementów oraz małe elementy. Osiem modeli zabawek zakwestionowano wyłącznie pod kątem oznakowania i niezgodności formalnych, w czterech modelach odnotowano niezgodności konstrukcyjne i formalne, a w czterech stwierdzono wyłącznie niezgodności konstrukcyjne i dotyczące strumienia przyciągania magnetycznego.

Zabawki dźwiękowe niebezpieczne dla ucha malucha

Kolejną grupą zabawek, skontrolowanych przez UOKiK były te wydające dźwięki. Inspekcja Handlowa sprawdziła 50 modeli zabawek dźwiękowych. Zweryfikowano oznakowanie, ale i to, czy zabawki:

  • wytwarzają dźwięk na odpowiednim poziomie,
  • są odpowiedniego rozmiaru,
  • nie mają małych elementów.

Nieprawidłowości wykryto w pięciu modelach zabawek, w jednym z nich - aż trzy różne.

Zbyt wysoki poziom dźwięku wydawanego przez zabawki może powodować uszkodzenie słuchu dziecka

- przypomina UOKiK.

Zabawki dla najmłodszych pełne nieprawidłowości

Inspekcja Handlowa skontrolowała również 50 modeli zabawek dla dzieci poniżej trzech lat. Sprawdzono ich oznakowanie, ale i bezpieczeństwo w zakresie właściwości mechanicznych i fizycznych. 13 modeli miało nieprawidłowości konstrukcyjne. To m.in. nieodpowiedni kształt i rozmiar zabawki, który wiąże się z ryzykiem zablokowania dróg oddechowych dziecka czy zbyt małe elementy, które mogą stwarzać ryzyko zadławienia.

Szczegółowa lista skontrolowanych produktów dostępna jest na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Warto ją przeanalizować szczególnie teraz, przed Świętami, gdy poszukujemy zabawek, które dzieci dostaną w bożonarodzeniowym prezencie.

Jak wybierać zabawki dla dzieci?

UOKiK przypomina, na co zwracać uwagę, wybierając zabawki dla dzieci. Należy:

  • czytać etykiety oraz umieszczone na nich ostrzeżenia i informacje,
  • sprawdzać, czy zabawka ma oznaczenie podmiotu odpowiedzialnego,
  • upewnić się, że zabawka ma znak CE,
  • nie kupować nieoznakowanych zabawek,
  • zwrócić uwagę m.in. na obecność małych elementów, długich linek czy poziom głośności zabawki.

Pamiętajmy, aby sięgać po zabawki dostosowane do wieku i możliwości małego człowieka, zwracać uwagę na solidność wykonania, nie wybierać tych, które budzą nasze wątpliwości (chociażby są sprzedawane bez opakowania).

Zobacz także: Zabawki z lat 90., które dzieci wciąż uwielbiają