Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci? Ekspertka nie ma wątpliwości. "Warto szczerze rozmawiać"

2024-07-16 15:16

W dzisiejszych czasach temat bezpieczeństwa dzieci w internecie odgrywa bardzo ważną rolę. W sieci na najmłodszych czyha bowiem wiele niebezpieczeństw, które mogą mieć później ogromny wpływ na ich dalsze życie. Rolą rodziców jest więc odpowiednia edukacja swoich pociech w zakresie bezpiecznego korzystania z internetu. Jak to zrobić? O czym rozmawiać z dzieckiem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym artykule.

Dzieci w internecie

i

Autor: Getty images Dzieci w internecie

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w internecie? Szczera rozmowa to podstawa

Cyberprzestępstwo, hejt i przemoc - te wszystkie zagrożenia czyhają na dzieci w internecie w dzisiejszych czasach. Warto więc wiedzieć, jak odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo swoich pociech w sieci. Paulina Turek, z Wydziału Informatyki AGH i fundacji TRY IT w rozmowie z nami podkreśla, że niezwykle ważnym elementem w zakresie dbania o bezpieczeństwo dzieci w internecie, jest szczera rozmowa z najmłodszymi.

"Z dziećmi zawsze warto rozmawiać szczerze i uczciwie, dopasowując język komunikacji do wieku dziecka. Warto powiedzieć, że pomimo trwających wakacji, oszuści i osoby, które chcą wykorzystać nasze zaufanie nie próżnują. W zeszłym roku najczęstszą wiadomością, którą otrzymywali rodzice, jak podawali eksperci z Cert Polska, była informacja od rzekomo córki czy syna, który przebywa na obozie i zgubił telefon. Pisze z numeru kolegi i prosi o przelew na konto, by móc sobie kupić nowy telefon. Wszyscy musimy pamiętać, i dzieci i my rodzice, że oszuści wymuszają na nas presję czasu oraz zazwyczaj bazują na naszych emocjach. Nie dajmy się nabrać. Pomyślmy chwilę, zastanówmy się, zapytajmy" - apeluje ekspertka.

Na co są narażone dzieci w internecie? Rodzice muszą o tym pamiętać

Ekspertka podkreśla, że w internecie dzieci są narażone od oszustw finansowych po wykorzystanie wizerunku. Z drugiej strony należy jednak pamiętać o pozytywnych możliwościach sieci internetowych, które mogą mieć pozytywny wpływ na rozwój dzieci. "Zagrożeń jest wiele, od oszustw finansowych po wykorzystanie wizerunku. Pamiętajmy jakie to może mieć przykre konsekwencje i rozmawiajmy o tym z dziećmi. Ale Internet to przecież równocześnie fantastyczne narzędzie, więc wykorzystujmy jego pozytywne możliwości, sprawdźmy trasę wycieczki rowerowej, zróbmy dokumentację i wybierzmy miasta które chcemy odwiedzić, zagrajmy razem w grę on-line. Korzystajmy z niego wspólnie" - zaznacza Paulina Turek.

Co powinno zwrócić naszą szczególną uwagę podczas obserwowania aktywności dzieci w internecie? Czerwona lampka powinna zapalić się przede wszystkim w chwili, gdy dziecko nie chce opowiadać o tym co robi w sieci i pokazywać stron, z których na co dzień korzysta. Nasza ekspertka podkreśla jednak dużą rolę kontroli rodzicielskiej, która w takich sytuacjach jest po prostu nieoceniona.

"Uwagę powinien zwrócić fakt, że dziecko nie chce opowiedzieć o tym co robi w sieci, nie chce pokazać stron, filmików które ogląda. Dzięki narzędziom wspomagającym kontrolę rodzicielską mamy możliwość śledzenia aktywności dziecka w sieci ale ja osobiście wolę – rozmowę, wspólne oglądanie. Dziecko jednak musi mieć świadomość, że rodzic ma prawo przeglądać jego telefon. Ta kwestia wciąż budzi u wielu duże wątpliwości" - uważa Paulina Turek.

Jak chronić dziecko przed hejtem?

Jednym z największych zagrożeń czyhających na dzieci w internecie jest bez wątpienia hejt. Jak sobie z nim radzić? Przede wszystkim kluczowa w tym aspekcie wydaje się współpraca rodzica ze szkołą. Taka współpraca da dzieciom poczucie bezpieczeństwa i zbuduje w nich poczucie własnej wartości. Paulina Turek na co dzień sama prowadzi warsztaty z cyberbezpieczeństwa, na których dzieci na własnej skórze przekonują się, jak działa hejt.

"Jak chronić dziecko przed hejtem? To bardzo ważny temat. O tym wszystkim uczymy na naszych warsztatach z cyberbezpieczeństwa pt.: „Cyfrowy Świat”. To wspólny projekt Urzędu Miasta Krakowa i Fundacji Try IT, działającej przy Wydziale Informatyki AGH. Dzieci na naszych warsztatach same przekonują się jak działa hejt, jak bardzo jest wyniszczający. To robi na nich ogromne wrażenie. Uczymy, że na hejt trzeba reagować. Wystarczy jeśli dziecko zwierzy się nam lub innemu dorosłemu któremu ufa, i współpracując w grupie: dziecko – rodzic – nauczyciel, można wspólnie szukać wspierających rozwiązań" - podkreśla ekspertka.

Teściowe spod tych znaków zodiaku mają trudny charakter. Nie wchodź im w drogę!

Ta kultowa kreskówka przyciągała rzesze przed telewizory. Sprawdź, ile pamiętasz z Muminków [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Jaki kolor miał charakterystyczny dom, w którym mieszkała rodzina Muminków?
Wybieramy imię dla dziecka. Sprawdźmy jakie imiona wybiera AI- Królowe Matki odc. 12