Castingi w centrach handlowych odbywały się, gdy i ja byłam dzieckiem. Formularz, zdjęcie i już, trafiało się do jakiejś bazy. To aktualny temat, ale dziecięcy modele poszukiwani są nie tylko stacjonarnie, ale i w sieci.
W mediach społecznościowych nie brakuje grup, na których poszukiwane są modele, statyści itp. Casting? Często polega po prostu na przesłaniu zdjęcia dziecka.
O tym, że rodzice powinni być czujni, a ochrona danych dziecka to ich obowiązek, przypomniała znana w sieci policjantka.
Rodzicu, nie wysyłaj zdjęć dziecka nieznanym osobom!
Mł. insp. Małgorzata Sokołowska na swoim profilu @z_pamietnika_policjantki dzieli się m.in. radami z zakresu bezpieczeństwa. Cenne wskazówki znajdą tam i rodzice. W nowej rolce policjantka skupiła się na tym, z jaką łatwością rodzice udostępniają dane i wizerunek swojego dziecka.
Policjantka opowiada o grupach castingowych, na których rodzice szukają zleceń dla swoich dzieci. I bez problemu przekazują obcym osobom dane młodego człowieka, wysyłają jego zdjęcia.
Jest to wysoce nierozsądne
- podkreśla mł. insp. Małgorzata Sokołowska.
Na udostępnionym przez policjantkę screenie możemy przeczytać apel administratora jednej z grup, który przypomina, aby nie wysyłać zdjęć dzieci w odpowiedzi na castingi, o których nic nie wiadomo. Prosi także, aby informować m.in. gdy ktoś będzie chciał, aby wysłać mu zdjęcia dzieci w bieliźnie.
Mł. insp. Małgorzata Sokołowska podkreśla, że żaden szanujący się reżyser nie będzie prosił o roznegliżowane zdjęcia.
Pamiętajcie, nie wysyłajcie takich zdjęć i co więcej nie udostępniajcie danych dziecka
- zaznacza.
Policjantka przypomina, że to niebezpieczne, dziecko może wejść w dorosłość z niepotrzebnym obciążeniem. Rodzice powinni pamiętać także, że młodzi ludzie ich obserwują. Gdy widzą, że oni tak łatwo udostępniają swoje dane, sami będą robili podobnie.
Polecany artykuł:
Rzeczniczka Praw Dziecka apeluje: Więcej szacunku do młodego wizerunku
O tym, że dorośli powinni chronić wizerunek młodych ludzi w internecie, przypomina również Rzeczniczka Praw Dziecka. Zainaugurowana w grudniu kampania RPD „Więcej szacunku dla młodego wizerunku” ma zwrócić uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem wizerunku dzieci w internecie oraz szacunkiem do ich zgody na publikację. Skierowana jest do dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców.
Tylko razem jesteśmy w stanie budować świadomość, edukować i promować szacunek dla młodego wizerunku
- podkreślała podczas debaty inaugurującej kampanię Rzeczniczka Praw Dziecka, Monika Horna-Cieślak.
Na stronie RPD dostępne są różnego rodzaju materiały przygotowane w ramach kampanii, to m.in. scenariusze zajęć czy infografiki.
Wizerunek młodych osób to dobro osobiste oraz dane osobowe, które zgodnie z obowiązującymi przepisami podlegają ochronie. Dlatego też, rozpowszechniając taki materiał w imieniu dzieci, należy postępować wyjątkowo rozważnie
- podkreślono.