Oto dlaczego nie powinno się dawać pocornu małym dzieciom. Nie chodzi o zadławienie

2025-01-17 10:22

Od jakiego wieku można podawać dzieciom popcorn? Większość rodziców myśli, że bezpieczną granicą jest 3. rok życia. Tymczasem medycy od lat mówią też o starszych dzieciach. Popcorn bowiem stwarza nie tylko ryzyko zadławienia.

Popcorn to niebezpieczna przekąska dla małych dzieci

i

Autor: Getty Images & Instagram screenshot Popcorn to niebezpieczna przekąska dla małych dzieci

Popcorn można bezpiecznie podawać dzieciom dopiero powyżej 5. roku życia, o czym zapomina większość rodziców. Automaty z popcornem można nie raz spotkać w trakcie pikników przedszkolnych, gdzie spożywają go dzieci od 3. roku życia. Mało który z opiekunów zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie może nieść spożycie popcornu przez małe dziecko, dlatego medycy prowadzący instagramowy profil @tinyheartseducation poświęcony pierwszej pomocy dzieciom postanowili o nich przypomnieć.

Dlaczego dzieci poniżej 5. roku życia nie powinny jeść popcornu?

Pierwszym ryzykiem jest oczywiście zadławienie, drugim natomiast jest tzw. aspiracja ciała obcego. „Popcorn jest trudny do pogryzienia i przełknięcia przez małe dzieci i może łatwo dostać się do ich płuc” – czytamy w poście.

Do posta dodano wymowną animację graficzną, która pokazuje drogę ziarna popcornu wprost do płuca.

M jak Mama Google News
Autor:

Aspiracja ciała obcego to różnego stopnia ograniczenie drożności dróg oddechowych, które powoduje upośledzenie wentylacji oraz zmiany zapalne w obrębie organu, w którym ciało obce utknęło. „Popcorn jest powszechnym sprawcą aspiracji” – grzmią autorzy posta. A wszystko przez to, że ziarno popcornu ma dziwny kształt, więc trudno je żuć oraz przez to, że jest lekkie, więc można je łatwo wdychać do płuc.

Jak rozpoznać, że doszło do aspiracji ciała obcego?

Objawami, które pojawią się w momencie, gdy ciało obce utknie w drzewie oskrzelowym lub płucu, są kaszel, nawracające infekcje dróg oddechowych, wykrztuszanie ropnej wydzieliny. Ciało obce może prowadzić do uszkodzenia płuc, zapalenia płuc. Na zdjęciu RTG daje najczęściej obraz zapalenia płuc, a gdy wokół niego stworzy się stan zapalny, może imitować guza.

Jakie objawy u dziecka mogą świadczyć, że doszło do aspiracji ciała obcego? Najczęściej ma to miejsce po niegroźnym incydencie z zadławieniem lub po jedzeniu. U dziecka mogą wystąpić oznaki niewydolności oddechowej: zwiększony wysiłek oddechowy lub szybki oddech, ciągły kaszel, świsty, gwiżdżący dźwięk podczas oddychania. W takich sytuacjach koniecznie trzeba zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

Jeśli natomiast dziecko wykazuje umiarkowane lub ciężkie oznaki niewydolności oddechowej, natychmiast należy zadzwonić po karetkę.

Inne produkty żywnościowe, na które trzeba uważać

Ratownicy przestrzegają nie tylko przed pocornem. Swój post kończą listą produktów żywnościowych, które mogą sprowadzić podobne problemy jak preparowana kukurydza. Są to: surowa marchewka, surowe jabłko, chipsy, krakersy, twarde lizaki, landryny, nasiona oraz orzechy.

Zobacz też pierwszą pomoc przy zadławieniach u dzieci