Spis treści
- Babcia jako niania: korzyści
- Babcia jako niania: minusy
- Plan na dobre relacje
- Spokojnie i nie przy dziecku!
Gdy między rodzicami, a babcią-nianią pojawiają się konflikty, bardzo łatwo jest zapomnieć, kto tu komu robi przysługę i pozwolić ponieść się emocjom. Dlatego dla dobra całej rodziny, w relacje z babcią warto włożyć więcej wysiłku, niż założenie, że „jakoś to będzie”.
Na początek warto przedstawić bardzo ogólnie zestawienie plusów i minusów sytuacji, w której babcia dziecka staje się jego codzienną opiekunką. Być może będzie to przydatne, jeśli dopiero rozważasz taką formę opieki.
Czytaj także: Mamo, to moje dziecko! Czyli sztuka rozwiązywania konfliktów z babcią
Babcia jako niania: korzyści
Niewątpliwie największym plusem babci–niani jest to, że zwyczajnie kocha ona swoje wnuki. Przekłada się to przede wszystkim na fakt, że nie zrobi im krzywdy – co w świetle różnych doniesień na temat przemocy w żłobkach i brutalnych niań ma ogromne znaczenie.
Babcia, cokolwiek będzie robiła, będzie to związane z faktyczną wiarą, że robi… dobrze. Przekładając to na codzienne przykłady – nawet, jeśli da maluchowi o jeden serek za dużo, to dlatego, że chce jego dobra. Na pewno za to nie będzie sytuacji, w której ona sama ten serek zjada i mówi mamie dziecka, że tak, maluchowi smakował.
Troska, miłość, uwaga – wszystko to mamy zagwarantowane w osobie babci i to ma ogromne znaczenie. Przekonali się o tym ci, którzy z różnych powodów powiedzieli kilku nianiom stanowcze „nie”.
Babcia jako niania: minusy
Z drugiej strony, babcia jako opiekunka może być trudnym orzechem do zgryzienia dla osób nieznoszących kompromisów, a do tego mocno nastawionych na wychowanie dziecka według swoich, ściśle określonych kryteriów.
Babcia ma bowiem najczęściej przekonanie, że sama doskonale wie, jak powinno się wychować dzieci. W związku z tym nie do końca akceptuje to, co mówią rodzice, a jeśli chodzi o jedzenie – i tak działa według swoich przekonań.
Gdy babcia opiekuje się dzieckiem, to najczęściej nie pobiera za to pieniędzy, bardzo trudno jest zatem zwrócić jej uwagę. A gdy w końcu to zrobimy – często okazuje się, że i tak nie przyniosło to spodziewanych rezultatów. I tutaj właśnie najczęściej leży źródło konfliktów.
Czytaj także: Babcia czy żłobek?
Jak przeprowadzić rozmowę z opiekunką? O co pytać? [10 PORAD]
Opieka na dziecko: ile dni wolnego przysługuje rodzicom?
Plan na dobre relacje
Duża oszczędność oraz oddanie dziecka osobie, którą się kocha, wydają się być znacznie ważniejsze, niż ewentualne minusy związane z taką opieką – stąd też wiele osób prosi babcię o pomoc. Po jakimś czasie łatwo jest jednak zapomnieć, że to tak naprawdę babcia wyświadcza nam ogromną przysługę. Ostatecznie może się okazać, że rezygnujemy z naszej „opiekunki”, a dodatkowo nie mamy ochoty nawet z nią rozmawiać. W zapobiegnięciu takiej sytuacji może pomóc dobry plan. O czym zatem warto pamiętać?
- Wybierz trzy ważne dla ciebie kwestie
Zastanów się dokładnie, co jest dla ciebie bardzo ważne pod kątem opieki nad dzieckiem. Niech są to takie zasady, o których wiesz, że ich nieprzestrzeganie będzie dla ciebie czymś nieakceptowanym. Np. niepodawanie dziecku słodyczy przed głównymi posiłkami, tylko 30 minut bajek w ciągu dnia i lekkie ubieranie. Kolejnym krokiem będzie rozmowa z babcią i uświadomienie jej, dlaczego przestrzeganie tych zasad ma dla ciebie ogromne znaczenie i uwaga – dlaczego jest to dobre dla dziecka.
- Ustal zasady postępowania w przypadku niezgody
Zrób sobie i babci kawę i wyjaśnij jej, że bardzo zależy ci na tym, aby na tle opieki nad dzieckiem nie dochodziło do spięć. Poproś, aby wszystkie kwestie omawiane były na bieżąco – i aby ona także zwracała się z wszystkim od razu do was.
- Przymykaj na niektóre sprawy oko
Gdyby twoja niania oglądała serial podczas opieki nad dzieckiem, mogłabyś zwrócić jej uwagę, że nie życzysz sobie tego, bo przecież jest ona w pracy. W przypadku babci jest inaczej – dozuj tolerancję i weź pod uwagę ogólne dobro. Dziecku na pewno nic się nie stanie, jeśli obejrzy ciut więcej telewizji, a babcia znajdzie chwilę wytchnienia. Daj jej do tego prawo, ona nie jest w pracy.
Sprawdź: Bajki dla dzieci – ile czasu dziecko powinno spędzać przed telewizorem?
- Szanuj czas babci
Jeśli zapowiadacie, że odbierzecie pociechę o 15, to niech jest to 15, a nie 15.30 czy 17. Punktualność wynika z szacunku i rozumieniu, że babcia też ma prawo organizować sobie czas wolny. Nawet, jeśli planuje drzemkę albo zakupy w warzywniaku – to jej sprawa.
Spokojnie i nie przy dziecku!
Wbrew pozorom, opieka babci nad dzieckiem nie musi wiązać się z konfliktem rodzinnym. Warto jednak pamiętać, aby do wszystkich ewentualnych sporów podchodzić łagodnie – emocje nie są tu dobrym doradcą. I na wszelki wypadek, nigdy nie rozmawiajmy o różnicach w wychowaniu… przy samym zainteresowanym.
Czytaj także: Czego nigdy nie wolno mówić dziecku? 7 zdań, których dziecko nie powinno usłyszeć!