Babcia jako niania. Jak dbać o relacje, gdy babcia opiekuje się naszym dzieckiem?

2023-01-11 10:53

Gdy pojawia się przymus powrotu do pracy, poproszenie babci o zaopiekowanie się dzieckiem wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Nie jest to jednak takie proste.  Aby ta pomoc nie skończyła się pogorszeniem relacji pomiędzy członkami rodziny, trzeba już na początku jasno określić jej zasady. Jak to zrobić?

Babcia jako niania

i

Autor: Getty images

Spis treści

  1. Babcia jako niania: korzyści
  2. Babcia jako niania: minusy
  3. Plan na dobre relacje
  4. Spokojnie i nie przy dziecku!

Gdy między rodzicami, a babcią-nianią pojawiają się konflikty, bardzo łatwo jest zapomnieć, kto tu komu robi przysługę i pozwolić ponieść się emocjom. Dlatego dla dobra całej rodziny, w relacje z babcią warto włożyć więcej wysiłku, niż założenie, że „jakoś to będzie”.

Na początek warto przedstawić bardzo ogólnie zestawienie plusów i minusów sytuacji, w której babcia dziecka staje się jego codzienną opiekunką. Być może będzie to przydatne, jeśli dopiero rozważasz taką formę opieki.

Czytaj także: Mamo, to moje dziecko! Czyli sztuka rozwiązywania konfliktów z babcią

Babcia jako niania: korzyści

Niewątpliwie największym plusem babci–niani jest to, że zwyczajnie kocha ona swoje wnuki. Przekłada się to przede wszystkim na fakt, że nie zrobi im krzywdy – co w świetle różnych doniesień na temat przemocy w żłobkach i brutalnych niań ma ogromne znaczenie.

Babcia, cokolwiek będzie robiła, będzie to związane z faktyczną wiarą, że robi… dobrze. Przekładając to na codzienne przykłady – nawet, jeśli da maluchowi o jeden serek za dużo, to dlatego, że chce jego dobra. Na pewno za to nie będzie sytuacji, w której ona sama ten serek zjada i mówi mamie dziecka, że tak, maluchowi smakował.

Troska, miłość, uwaga – wszystko to mamy zagwarantowane w osobie babci i to ma ogromne znaczenie. Przekonali się o tym ci, którzy z różnych powodów powiedzieli kilku nianiom stanowcze „nie”.

Babcia jako niania: minusy

Z drugiej strony, babcia jako opiekunka może być trudnym orzechem do zgryzienia dla osób nieznoszących kompromisów, a do tego mocno nastawionych na wychowanie dziecka według swoich, ściśle określonych kryteriów.

Babcia ma bowiem najczęściej przekonanie, że sama doskonale wie, jak powinno się wychować dzieci. W związku z tym nie do końca akceptuje to, co mówią rodzice, a jeśli chodzi o jedzenie – i tak działa według swoich przekonań.

Gdy babcia opiekuje się dzieckiem, to najczęściej nie pobiera za to pieniędzy, bardzo trudno jest zatem zwrócić jej uwagę. A gdy w końcu to zrobimy – często okazuje się, że i tak nie przyniosło to spodziewanych rezultatów. I tutaj właśnie najczęściej leży źródło konfliktów.

Czytaj także: Babcia czy żłobek?

Jak przeprowadzić rozmowę z opiekunką? O co pytać? [10 PORAD]

Opieka na dziecko: ile dni wolnego przysługuje rodzicom?

Plan na dobre relacje

Duża oszczędność oraz oddanie dziecka osobie, którą się kocha, wydają się być znacznie ważniejsze, niż ewentualne minusy związane z taką opieką – stąd też wiele osób prosi babcię o pomoc. Po jakimś czasie łatwo jest jednak zapomnieć, że to tak naprawdę babcia wyświadcza nam ogromną przysługę. Ostatecznie może się okazać, że rezygnujemy z naszej „opiekunki”, a dodatkowo nie mamy ochoty nawet z nią rozmawiać. W zapobiegnięciu takiej sytuacji może pomóc dobry plan. O czym zatem warto pamiętać?

  • Wybierz trzy ważne dla ciebie kwestie

Zastanów się dokładnie, co jest dla ciebie bardzo ważne pod kątem opieki nad dzieckiem. Niech są to takie zasady, o których wiesz, że ich nieprzestrzeganie będzie dla ciebie czymś nieakceptowanym. Np. niepodawanie dziecku słodyczy przed głównymi posiłkami, tylko 30 minut bajek w ciągu dnia i lekkie ubieranie. Kolejnym krokiem będzie rozmowa z babcią i uświadomienie jej, dlaczego przestrzeganie tych zasad ma dla ciebie ogromne znaczenie i uwaga – dlaczego jest to dobre dla dziecka.

  • Ustal zasady postępowania w przypadku niezgody

Zrób sobie i babci kawę i wyjaśnij jej, że bardzo zależy ci na tym, aby na tle opieki nad dzieckiem nie dochodziło do spięć. Poproś, aby wszystkie kwestie omawiane były na bieżąco – i aby ona także zwracała się z wszystkim od razu do was.

  • Przymykaj na niektóre sprawy oko

Gdyby twoja niania oglądała serial podczas opieki nad dzieckiem, mogłabyś zwrócić jej uwagę, że nie życzysz sobie tego, bo przecież jest ona w pracy. W przypadku babci jest inaczej – dozuj tolerancję i weź pod uwagę ogólne dobro. Dziecku na pewno nic się nie stanie, jeśli obejrzy ciut więcej telewizji, a babcia znajdzie chwilę wytchnienia. Daj jej do tego prawo, ona nie jest w pracy.

Sprawdź: Bajki dla dzieci – ile czasu dziecko powinno spędzać przed telewizorem?

  • Szanuj czas babci

Jeśli zapowiadacie, że odbierzecie pociechę o 15, to niech jest to 15, a nie 15.30 czy 17. Punktualność wynika z szacunku i rozumieniu, że babcia też ma prawo organizować sobie czas wolny. Nawet, jeśli planuje drzemkę albo zakupy w warzywniaku – to jej sprawa.

Spokojnie i nie przy dziecku!

Wbrew pozorom, opieka babci nad dzieckiem nie musi wiązać się z konfliktem rodzinnym. Warto jednak pamiętać, aby do wszystkich ewentualnych sporów podchodzić łagodnie – emocje nie są tu dobrym doradcą. I na wszelki wypadek, nigdy nie rozmawiajmy o różnicach w wychowaniu… przy samym zainteresowanym.

Czytaj także: Czego nigdy nie wolno mówić dziecku? 7 zdań, których dziecko nie powinno usłyszeć!