Decyzja o posiadaniu jednego dziecka, to wybór rodziny, która ją podjęła. Jeżeli słyszysz negatywne oceny pod swoim adresem i słowa, jakie to dziecko będzie rozpieszczone i nieprzystosowane do życia w społeczeństwie, nie obarczaj się poczuciem winy. To ich zdanie, które nie ma żadnego uzasadnienia.
Stereotypy na temat jedynaków są bardzo silne. To jak jednak wychowasz swoje dziecko, zależy tylko od ciebie.
Życie jedynaka ma bardzo dużo zalet. Dla niego i dla waszej rodziny.
Czytaj również: "Jedno dziecko nam wystarczy". 6 rad, jak wychować mądrego i szczęśliwego jedynaka
Spis treści
- Mają lepszy kontakt z rodzicami
- Mają większą pewność siebie
- Chcą osiągnąć w życiu więcej
- Są bardziej odpowiedzialni
- Nie muszą z nikim rywalizować
- Nie są z nikim porównywane
Mają lepszy kontakt z rodzicami
Jedynacy mogą mieć lepszy kontakt z rodzicami. Skupiając uwagę na jednym dziecku, poświęcamy mu więcej czasu i swojej uwagi. Co za tym idzie, łatwiej jest poznać i zaspokoić jego potrzeby.
Dodatkowo rodzice szybciej mogą zwrócić uwagę na zainteresowania jedynaka. Dostrzec jego talent i umiejętności, w których może dalej się rozwijać.
Warto pielęgnować dobre relacje i korzystać z tego, że nasza uwaga jest skupiona na jednym maluchu.
Mają większą pewność siebie
Dziecko, które wychowuje się bez rodzeństwa, chcąc nie chcąc więcej czasu spędza z osobami dorosłymi. Dzięki temu i uwadze, którą ofiarują mu rodzice, jedynacy stają się bardziej pewni siebie.
Dzieje się tak przez to, że często rodzice traktują jedno dziecko, jak równe sobie. Taki jedynak będzie mniej obawiał się podejmowania decyzji, a wręcz może mieć cechy przywódcze.
Chcą osiągnąć w życiu więcej
Większa pewność siebie może prowadzić do większej ambicji, rozwijania własnych umiejętności i dążenia do spełnienia własnych marzeń i celów.
Dzięki temu jedynacy, którzy od samego początku mieli zaspokojone własne potrzeby, chcą osiągnąć w życiu jeszcze więcej.
Są bardziej odpowiedzialni
Przy jednym dziecku z pewnością jest mniej sprzątania, niż przy większej gromadce. Dodatkowo, jedynacy nie mogą zrzucić niewypełnienia obowiązków domowych na swojego brata lub siostrę.
Dzięki temu to oni biorą odpowiedzialność za wyrzucenie śmieci lub nakarmienie psa.
Nie muszą z nikim rywalizować
Jedynacy nie mają z kim rywalizować o zainteresowanie rodziców. Nie martwią się, że mama lub tata poświęcą im mniej czasu, bo dzielą go tylko z nim.
Wspólne wyjazdy to umacnianie tej więzi bez zazdrości o ich miłość.
Nie są z nikim porównywane
Niestety często rodzice więcej, niż jednego dziecka, porównują je ze sobą. Jedynacy nie mają tego problemu. Ich oceny, zachowanie lub umiejętności nie są porównywane z nikim innym.
Możemy oczywiście porównywać swoje dziecko z dziećmi z przedszkola, ze szkoły, ale to już jest coś innego. W domu jest tylko jedno. Ten najważniejszy i najbardziej kochany. Ten jedyny.
Zobacz także: Narodziny drugiego dziecka. Jak wychować szczęśliwe rodzeństwo?