To może się zdarzyć w każdej chwili. Na przykład, kiedy wychodzimy z domu (a raczej: próbujemy wyjść z domu). Albo tłumaczymy, dlaczego nie uważamy kolejnej zabawki za najlepszy pomysł. Lub gdy prosimy o posprzątanie z podłogi tych wszystkich (nietanich) zabawek, które od kilku dni pokrywają się kurzem.
Gdy dziecko lekceważy rodzica: czego nie robić?
Na koncie Wychowanie_bez_lukru znajdziemy siedem wskazówek, jak zachować się w obliczu lekceważenia przez dziecko. Według Magdy Wiechny, która oparła swój wpis na kilku uznanych poradnikach dla rodziców, przede wszystkim powinniśmy postarać się, by:
- Nie krzyczeć. Dlaczego? Ponieważ krzykiem uczymy dziecko, że właśnie krzyk to strategia radzenia sobie z trudnościami. Poza tym podniesiony głos powoduje jedynie eskalację emocji.
- Nie etykietować. Dlaczego? Ponieważ dużo lepiej zadziała przekaz: Nie podoba mi się, że mnie ignorujesz niż: Jesteś niegrzecznym/niewdzięcznym/niemożliwym dzieckiem.
Kiedy dziecko cię ignoruje: co robić?
O czym jeszcze warto pamiętać, kiedy chcemy zmienić postawę dziecka? Magda Wiechna radzi, by:
- Zrozumieć przyczynę. Dlaczego? Ponieważ może się okazać, że lekceważenie jest skutkiem frustracji dziecka wywołanej brakiem uwagi lub szacunku rodzica. Warto zapytać dziecko wprost: co jest powodem, że cię nie słucha.
- Z szacunkiem ustalić granice. Dlaczego? Ponieważ brak granic rodzi utratę poczucia bezpieczeństwa. Chcąc okazać przy tym szacunek, możemy powiedzieć coś w stylu: W naszej rodzinie staramy się słuchać się nawzajem. Jeśli masz inne zdanie na ten temat, powiedz, przegadamy to.
- Dać dziecku wybór. Dlaczego? By dziecko, które potrzebuje więcej autonomii, miało prawo wybrać jedną z opcji (np. Proszę abyś posprzątał/a zabawki. Możesz to zrobić zaraz albo za kwadrans. Co wybierasz?)
- Postawić na konsekwencje, nie kary. Dlaczego? Ponieważ konsekwencje są dużo bardziej naturalnym skutkiem określonego postępowania. Gdy dziecko zlekceważyło twoją prośbę o posprzątanie zabawek, na pytanie, czy pograsz z nim w grę odpowiedz: Nie mogę, bo nie posprzątałeś zabawek. Teraz ja to muszę zrobić, więc nie mam czasu.
- Budować relację, a nie kontrolę. Dlaczego? Ponieważ walka o władzę w domu nie jest najlepszym sposobem na wzajemny szacunek. W tym celu warto z dzieckiem rozmawiać i spędzać czas na waszych ulubionych aktywnościach.
Właśnie w ten sposób możesz zbudować w oczach dziecka swój autorytet.