Dzieci powodzian potrzebują wsparcia emocjonalnego. Mogą liczyć na profesjonalną pomoc

2024-09-18 12:10

Powódź to ekstremalna sytuacja, która wywołuje wiele emocji, nie tylko u dorosłych. Mierzą się z nimi i dzieci, również te, które siedzą w bezpiecznych domach, daleko od żywiołu. Rodzice nie zawsze potrafią im pomóc, odpowiedzieć na wszystkie pytania. Warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów.

Rozmowa z dzieciem

i

Autor: Getty Images Rodzice nie zawsze wiedzą, jak wesprzec dziecko. Warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów.

Powódź to ogromny stres: dla kobiet w ciąży, dla dzieci, dla wszystkich. Nie zawsze wiemy, jak pomóc sobie, a co dopiero być wsparciem dla innych. Może nam się wydawać, że wiemy, jak rozmawiać z dziećmi o powodzi, a gdy dostajemy pytanie, nie potrafimy na nie sensownie odpowiedzieć.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę opublikowała wskazówki dla rodziców, które pomogą im wesprzeć dzieci. Przypomniano również, że młodzi ludzie mogą liczyć na wsparcie ekspertów.

Bezpieczna podróż dziecka do szkoły - Plac Zabaw odc, 13

Wsparcie dzieci i młodzieży w czasie powodzi. Pamiętaj o telefonie zaufania

Wiele regionów w Polsce zmaga się w ostatnich dniach z ogromną powodzią. Ta ekstremalna sytuacja powoduje, że wiele dzieci i młodzieży odczuwa lęk oraz zadaje pytania, na które dorośli nie zawsze wiedzą, jak odpowiedzieć

- czytamy na profilu @dajemydzieciomsile.

Staramy się być wsparciem, uspokajamy, wyjaśniamy. Ale nie zawsze jest to możliwe. Nie tylko dlatego że nie potrafimy znaleźć odpowiednich słów, wyjaśnić dziecku, co się właściwie dzieje - tak aby nie straszyć, ale i niczego nie ukrywać. Nie umiemy tego zrobić, bo same jesteśmy w rozsypce. Jak dodać otuchy młodemu człowiekowi, jeśli nie wiemy, co przyniesie jutro?

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przypomniała o możliwości rozmowy z profesjonalistami. Chodzi o kontakt z telefonem zaufania. Dzieci i młodzież mogą zadzwonić pod nr 116 111 i porozmawiać o swoich emocjach.

116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży działa codziennie, 24/7. Warto, aby młody człowiek znał ten numer.

Jak rodzice mogą wspierać dzieci?

We wskazówkach opublikowanych przez FDDS, cenne podpowiedzi znajdą zarówno rodzice małych dzieci, jak i tych starszych. Jeśli chodzi o najmłodszych (do 10 roku życia) wskazano m.in., aby używać prostych słów i porównań, zapewnić dzieci o ich bezpieczeństwie i wsparciu dorosłych, a także ograniczyć dostęp do przerażających informacji w mediach.

Z młodzieżą (powyżej 11 lat) m.in. powinnyśmy otwarcie rozmawiać o faktach, pokazywać, jak mogą aktywnie pomóc innym, zachęcać do wyrażania emocji i lęków.

A mogą to zrobić nie tylko w rozmowie z nami, ale i kontaktując się z telefonem zaufania.