Dziecko kłamie? To naturalne! Tak zachęcisz je do mówienia prawdy

2024-10-25 11:51

Przyłapałaś dziecko na kłamstwie? I co dalej? Zamiast skupić się na rozwiązaniu, zacznij od szukania przyczyn. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego maluch kłamie, popatrz na siebie. A później szczerze z nim porozmawiaj, zachęcając do mówienia prawdy. Jak? Pedagożka podpowiada kilka komunikatów.

Dlaczego dziecko kłamie?

i

Autor: Getty Images Tak zachęcisz dziecko do mówienia prawdy

Maluchy uwielbiają fantazjować, nauczycielki w przedszkolu na pewno słyszały wiele niesamowitych historii. Dziecku trudno jest odróżnić prawdę od fikcji, dla niego są tym samym. Im starsze, tym kłamstwa stają się coraz bardziej świadome. Dlaczego młody człowiek kłamie? Cel zazwyczaj jest jasny - chce osiągnąć jakieś korzyści lub uniknąć odpowiedzialności.

Nie lubimy, gdy ktoś kłamie - to dotyczy również naszych dzieci. Tylko wina nie zawsze leży po ich stronie. Kłamstwa mogą wynikać ze strachu, z nadmiernej kontroli, z braku zaufania. Jeśli chcemy, aby dziecko mówiło prawdę, zmiany zacznijmy od siebie.

Jedno to dawanie dobrego przykładu (pewnie masz na swoim koncie różne kłamstewka, typu „nie będzie bolało”, być może sama zachęcałaś dziecko do mówienia nieprawdy, na przykład prosząc, aby odebrało telefon i powiedziało, że wyszłaś i zapomniałaś go wziąć ze sobą), drugie - twoja reakcja na kłamstwa. Chcesz wiedzieć, dlaczego dziecko kłamie? Przyjrzyj się sobie.

“Idealny tata? To mój mąż” - jak kobiety postrzegają partnerów jako ojców

Dlaczego dziecko kłamie?

Temat dziecięcych kłamstw na profilu @magdalenabockomysiorska_pl poruszyła pedagożka Magdalena Boćko-Mysiorska. Specjalistka zwraca uwagę, że kłamanie jest często naturalnym etapem rozwoju, a dziecko nie kłamie po to, aby nas zranić.

W pewnym wieku ich mózg rozwija umiejętność rozróżniania różnych perspektyw, co sprawia, że dzieci zaczynają częściej eksperymentować z mówieniem nieprawdy

- czytamy na profilu @magdalenabockomysiorska_pl.

Pedagożka przypomina również o innych przyczynach, które są bezpośrednio związane z naszymi reakcjami. Dziecko wie, jak się zachowamy, ma już doświadczenia z przeszłości i chce tego uniknąć.

Czasem jednak dzieci kłamią, bo nasze reakcje na ich błędy lub zachowania były wcześniej impulsywne, a dzieci próbują chronić się przed nadmiernym stresem i dezaprobatą

- wskazuje pedagożka.

Jak czytamy w przytoczonych przez specjalistkę badaniach, do kłamstwa bardziej skłonne są dzieci wychowywane w surowych, karzących środowiskach. Empatia, bezpieczeństwo, zaufanie - to klucz do tego, aby „najgorsza prawda jest lepsza od najlepszego kłamstwa” było tylko powtarzanym hasłem, ale stało się rzeczywistością. Dziecko będzie nam mówiło wszystko, bo będzie wiedziało, że postaramy się je zrozumieć.

Jak zachęcić dziecko do mówienia prawdy?

Co mogą zrobić rodzice, aby ich dzieci nie kłamały? Pedagożka w swoim wpisie podpowiada, aby - zamiast skupiać się na karach - dostosować swoje reakcje. Oprzyjmy je na budowaniu zaufania, zrozumieniu, wsparciu.

Dzięki temu pomagamy dzieciom lepiej radzić sobie z trudnymi emocjami i uczymy je, jak rozmawiać o problemach otwarcie i szczerze

- czytamy na profilu Magdaleny Boćko-Mysiorskiej.

Wiele sytuacji z codziennego życia pokazuje rodzicom, że spokojem i rozmową zajdziemy dalej. Oczywiście, nie zawsze jest to proste, musimy nauczyć się, aby nie reagować impulsywnie, złością. Ale jesteśmy w stanie to wypracować. A gdy zobaczymy, jakie przynosi efekty, będzie mam jeszcze łatwiej kontynuować tę drogę.

Magdalena Boćko-Mysiorska w swoim wpisie dzieli się także przykładami komunikatów, których warto używać podczas rozmowy z dzieckiem. Jak zachęcić je do mówienia prawdy?

Domyślam się, że mogłaś obawiać się mojej reakcji, ale jestem gotowa spokojnie cię wysłuchać. Zawsze możemy rozmawiać szczerze, nawet o trudnych rzeczach.

Doceniam, gdy decydujesz się przyznać, co się stało. Wiem, że to nie jest łatwe i jestem pod wrażeniem twoich starań.

Jestem naprawdę wdzięczna, że zdecydowałeś się powiedzieć prawdę - to pokazuje, jak bardzo ci zależy na zaufaniu między nami.

W podobnym tonie są i inne zaproponowane przez specjalistkę komunikaty - opierają się na docenieniu i zrozumieniu. Dziecko, które wie, że może powiedzieć wszystko rodzicowi, a jego reakcja nie będzie opierała się na jednym wielkim wybuchu, nie będzie musiało kłamać. Bo po co?

Zobacz także: Memy o rodzicielstwie. Zrozumie je każdy, kto ma dzieci