Dziecko nie musi robić wszystkiego, by inni je lubili. Naucz je stawiać granice

2025-01-20 12:42

Akceptacja przez rówieśników to coś, co w pewnym momencie staje się dla dziecka bardzo ważne. I jest w stanie zrobić naprawdę wiele, by poczuć się osobą chcianą i lubianą przez inne dzieci. Niestety, często gotowe jest nawet na upokorzenia i ryzykowanie własnego bezpieczeństwa. My, rodzice, możemy temu zapobiec.

Dziecko nie musi robić wszystkiego, by inni je lubili. Naucz je stawiać granice

i

Autor: Getty Images

Jako rodzice chcemy „wypuścić” dziecko w świat gotowe na rozmaite sytuacje. Pragniemy, by znało swoją wartość i potrafiło wyznaczać zdrowe granice wszystkim tym, którzy chcieliby je skrzywdzić. Czasem, zupełnie niechcący, uczymy dziecko zupełnie nie tego, czego byśmy chcieli.

Dziecko nie musi zasłużyć na akceptację ani przyjaźń

Na profilu wychowanie_bez_lukru znajdziemy garść wskazówek, jak przekonać dziecko, że wcale nie musi robić wszystkiego, czego zażądają od niego rówieśnicy w zamian za sympatię. Warto pamiętać, że jest to proces, który trwa dłużej niż wypowiedzenie słów: „Nie musisz zgadzać się na wszystko”. Wiele też zależy od tego, jak kształtowaliśmy postawę dziecka od najwcześniejszego dzieciństwa.

Przede wszystkim chodzi o to, by dziecko było pewne siebie. By umiało mówić otwarcie, co myśli i co czuje. By umiało mówić „nie” w sytuacjach, gdy zgoda wiąże się z upokorzeniem czy zagrożeniem jego bezpieczeństwu. Lub po prostu z postawieniem dziecka w niekomfortowej dla niego sytuacji.

Pewność siebie pozwoli dziecku powiedzieć „stop”, kiedy ktoś proponuje mu papierosy, alkohol, narkotyki czy dopalacze. A także kiedy ktoś każe udowodnić swoją wartość wymagając wkupienia się w grono rówieśników (pieniędzmi, poczęstunkami w pizzerii czy wykonaniem określonego zadania).

Jak nauczyć dziecko stawiania zdrowych granic

By nauczyć dziecko stawiania zdrowych granic dobrze jest:

  • Zachęcać je do otwartego wyrażania myśli i uczuć.
  • Trenować mówienie „nie” lub „stop” w sytuacji zagrażającej godności i bezpieczeństwu dziecka.
  • Rozmawiać z dzieckiem o wartościach, które decydują o akceptacji, przyjaźni czy miłości. I że by być lubianą osobą nie musi spełniać oczekiwań innych kosztem siebie.
  • Rozmawiać z dzieckiem o szacunku (do siebie i do innych), który jest podstawą każdej zdrowej relacji.
  • Dawać dobry przykład: pokaż dziecku, że sama potrafisz stawiać zdrowe granice.

Powyższe wskazówki pochodzą z nieprzetłumaczonej jeszcze na język polski książki dr H. Cloud i dr J. Townsend When to say yes, how to say no. To take control od your life.

M jak Mama Google News
Autor:
Wyzwanie czy kolejny problem? Jak reagujesz na nowe sytuacje?
Pytanie 1 z 10
Jesteś osobą, która na co dzień masz wszystko idealnie poukładane