Dziecko zadaje trudne pytania? Są sposoby na to, by odpowiadać mądrze

2024-12-27 15:16

Trudne pytania, które zadaje dziecko może dotyczyć wielu kwestii począwszy od tematu narodzin aż po śmierć. Pytania te mogą sprawiać, że czujemy się zakłopotani lub zwyczajnie nie wiemy, co odpowiedzieć. Czy można być gotowym na najtrudniejsze pytania od córek lub synów? Tak.

Dziecko zadaje trudne pytania? Są sposoby na to, by odpowiadać mądrze

i

Autor: Getty Images

Wychowanie_dzieci_bez_lukru to profil, na którym znajdziemy mnóstwo porad dotyczących rodzicielstwa. Jak sama nazwa wskazuje, często poruszane są tu zagadnienia, które nie należą do łatwych i przyjemnych doświadczeń. Jednym z nich są trudne pytania.

Trudne pytania: dziecko ma prawo je zadawać

Chyba każdy z nas, jako rodzic, prędzej czy później, usłyszy od dziecka pytanie, które sprawi mu problem. Może być to pytanie, które zaskoczy nas tematyką lub formą.

Na szczęście, nawet nie znając szczegółów, mamy możliwość przygotować się, by móc udzielić jak najlepszej odpowiedzi. W końcu właśnie od nas oczekuje tego nasze dziecko, prosząc o wyjaśnienie zjawisk, których nie rozumie (np. gdy chodzi o przemijanie i śmierć).

Według Magdy mamy 7-letniego Kuby, która przestudiowała ponad 70 poradników dotyczących rodzicielstwa wskazówką nr 1 jest:

Zachowaj spokój i otwartość. Nie pokazuj, że pytanie Cię peszy. Twoja reakcja jest sygnałem dla dziecka, czy może czuć się bezpiecznie, zadając Ci pytania w przyszłości.

Trudno się z tym nie zgodzić zwłaszcza tym z nas, których rodzice nerwowo zbywali nas, zniechęcając do rozmów na tematy, które chcieliśmy omówić właśnie z nimi...

Kiedy dziecko zadaje trudne pytania: o czym warto pamiętać

Bez względu na to, czy dziecko zadaje pytanie o to, co oznacza śmierć czy też skąd się biorą dzieci, ważne jest, by odpowiedź dostosować do jego wieku. Używając słów, które już rozumie. Bardziej szczegółowe informacje zachowując na później.

Jednocześnie, bez względu na wiek dziecka, warto zapytać, co już wie na poruszany temat. Odpowiedź może uświadomić nam, skąd wzięło się zainteresowanie poruszanym zagadnieniem oraz w jakim stopniu je rozumie (lub nie rozumie).

Kolejną ważną wskazówką może okazać się:

Przyznaj się, jeśli nie znasz odpowiedzi. Nie musisz znać odpowiedzi na wszystko. Ważne jest, by dziecko wiedziało, że jego pytanie jest ważne i warto szukać odpowiedzi razem.

Ostatnia wskazówka ściśle wiąże się z pierwszą, tworząc klamrę podkreślającą znaczenie budowania, a nie niszczenia dziecięcego zaufania:

Unikaj zbywania lub ignorowania pytania. Nawet jeśli pytanie jest niewygodne, brak odpowiedzi może sprawić, że dziecko poczuje się zlekceważone lub będzie szukać odpowiedzi w niewłaściwych źródłach.

M jak Mama Google News
Autor:
Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"