Groźny trend na Tik Toku. Tak rodzice „zamrażają” niemowlęta

2025-01-15 12:42

W sieci karierę robi ostatnio „zabawna” metoda na uspokojenie płaczącego niemowlęcia. Jak grzybów po deszczu przybywa filmików od rodziców, którzy właśnie tak „uspokajają” dzieci. Uwaga. W ten sposób wyrządza się niemowlętom krzywdę.

Groźny trend na Tik Toku. Tak rodzice „zamrażają”  niemowlęta

i

Autor: Getty Images

Internet to coraz częściej przestrzeń, gdzie szukamy inspiracji i rozwiązań codziennych problemów. Twórcy treści prześcigają się w pomysłach, proponując jak najszybsze i najłatwiejsze wyjście z sytuacji, z którą chcemy się uporać. Niestety, wśród tych „genialnych” hacków znajdziemy też metodę uspokajania płaczącego niemowlęcia.

Jak uspokoić płaczące niemowlę: rodzice myślą, że to super sposób

Na filmikach publikowanych na Tik Toku widać, że coraz więcej rodziców jest zachwyconych tą metodą. Wielu z nich publikuje efekty, co ma stanowić dowód na to, jak bardzo skuteczny jest to sposób na uciszanie płaczu dziecka.

Na czym polega ten sposób?

Na tym, że rodzic w pewnym momencie zaczyna krzyczeć głośniej od niemowlęcia.

Właśnie wtedy przerażone maleństwo milknie. A na twarzach rodziców maluje się uśmiech zwycięzców.

Wiele wskazuje na to, że ojcowie i matki, którzy w ten sposób radzą sobie z płaczącymi niemowlętami, nie mają świadomości, jaką krzywdę wyrządzają swemu dziecku.

Dlaczego nigdy nie wolno tak robić z płaczącym niemowlęciem?

Na profilu mama_pedagog_Viola znajdziemy wytłumaczenie, dlaczego ten „zabawny” sposób sprawia, że dziecko przestaje płakać. I dlaczego rodzice w ten sposób „zamrażają” dziecko. Nie znając podstaw teorii poliwagalnej, nie wiedzą, na co narażają swoje malutkie dzieci.

W skrócie: dziecko krzyczy - rodzic krzyczy jeszcze głośniej - dziecko przestaje płakać. Dlaczego? Ponieważ organizm dziecka uruchamia ostateczny mechanizm obronny zwany zamrożeniem

- wyjaśnia mama_pedagog_Viola.

Dodaje, że mechanizm ten w świecie zwierząt został wykształcony przez naturę. Gdy zwierzę nie jest już w stanie walczyć z drapieżnikiem i wie, że nie może uciec - „zamraża się”.

Doprowadzając niemowlę do takiego stanu sprawiamy, że:

  • emocje dziecka nasilają się (wskutek zamrożenia jedynie przestaje je okazywać),
  • dziecko może zacząć odbierać świat jako nieprzewidywalny i niebezpieczny,
  • dziecko uczy się właśnie w ten sposób reagować na trudne emocji u innych osób.
M jak Mama Google News
Autor:
Czy potrafisz rozpoznać, co dolega twojemu dziecku?
Pytanie 1 z 10
Twoje dziecko nie chce ssać piersi, zaczyna się ślinić i płacze. Nagle ssie palce i wkłada do buzi wszystko, co wpadnie mu w ręce. Objawy sugerują: