Jak znaleźć idealną nianię? To ona będzie spędzać z twoim dzieckiem całe dnie

2022-02-16 15:04

Powinna być cierpliwa, opiekuńcza, pogodna, pracowita, i oczywiście – lubiąca wasze dziecko. Tylko jak znaleźć taki ideał? Podpowiadamy, jak krok po kroku znaleźć idealną nianię.

mama i dziecko

i

Autor: Getty Images Jak znaleźć dobrą nianię?

To już postanowione: wkrótce wracasz do pracy. Nieważne, z jakich powodów podjęłaś tę decyzję – liczy się tylko to, że w czasie, kiedy ty będziesz zarabiać pieniądze, ktoś musi zostać z dzieckiem. Kiedy odpada opcja pod tytułem „babcia”, a wszystkie miejscowe żłobki są przepełnione, pozostaje jedyne wyjście – znaleźć maluchowi opiekunkę. Tylko jak znaleźć idealną nianię?

Spis treści

  1. Jaka powinna być dobra niania?
  2. Gdzie jej szukać?
  3. Casting na nianię
  4. Twarzą w twarz
  5. Czy to na pewno  ona?
Polowanie na nianię - niania idealna

Wbrew pozorom, nie będzie to łatwe zadanie. Nie tylko dlatego, że nie wyobrażasz sobie, jak twoim dzieckiem będzie opiekować się osoba zupełnie wam obca. Również z tego powodu, że w Polsce nie ma żadnych kursów dla opiekunek. By zajmować się maluchem nie trzeba mieć żadnej licencji ani certyfikatu, dlatego tego zadania podejmują się często osoby, które akurat nie mają lepszego zajęcia.

Sprawdź: Babcia czy żłobek: pod czyją opieką pozostawić dziecko?

Efekty? Fora internetowe poświęcone dzieciom pełne są opisów mrożących krew w żyłach historii o tym, co robią nianie w czasie, kiedy opiekują się dziećmi – począwszy od wielogodzinnych rozmów przez telefon (na koszt rodziców malucha), na hucznej imprezie dla kilkudziesięciu osób skończywszy.

Jaka powinna być dobra niania?

Zanim zaczniesz szukać niani, zastanów się, jakie masz wobec niej wymagania. Czy wolisz osobę młodszą, która będzie miała siłę, by codziennie znosić wózek, czy też bardziej odpowiada ci starsza kobieta – może mniej sprawna fizycznie, za to zwykle bardziej cierpliwa i, co ważne, dyspozycyjna.

Dobrze, by osoba opiekująca się dzieckiem miała już w tym jakieś doświadczenie. Powinna być:

  • punktualna,
  • pogodna,
  • uśmiechnięta,
  • opanowana.

Niewątpliwą zaletą jest, jeśli lubi ruch na świeżym powietrzu. Ważne, by umiała udzielić maluchowi pierwszej pomocy (np, kiedy dziecko się zakrztusi). I jeszcze jedno - niania idealna nie powinna palić papierosów.

Przeczytaj: Niania czy żłobek - komu powinnaś powierzyć opiekę nad dzieckiem?

Zastanów się też, jakie będzie miała obowiązki. Czy chcesz, by zajmowała się tylko dzieckiem, czy też powinna pomóc ci w domu – wyprasować ubranka malca, ugotować obiad, posprzątać? Ważne jest też, ile czasu ma zajmować się dzieckiem.

Jeśli obciążysz opiekunkę pracami domowymi, prawdopodobnie odbije się to na maluchu – niania nie będzie miała czasu, by pospacerować z nim dłużej.

Gdzie jej szukać?

W większych miastach znajdują się agencje, pośredniczące w zatrudnianiu opiekunek. Jednak za swoje usługi pobierają one prowizję – zwykle od 1000 do 1500 zł, dlatego jeśli żal ci pieniędzy, poszukaj niani innym sposobem. Najlepiej jest przepytać znajomych – może dziecko którejś z twoich koleżanek właśnie idzie do przedszkola, i jego opiekunka szuka pracy?

Dowiedz się: Wiesz, że możesz dostać od państwa pieniądze na nianię? Skorzystaj z dofinansowania

A może dzieckiem zajmie się emerytowana, ale wciąż w pełni sił, sąsiadka z klatki obok? Warto też dać ogłoszenie do lokalnej prasy, bądź rozwiesić je na tablicach ogłoszeniowych. Uwaga, poszukiwania niani nie odkładaj na ostatnią chwilę – musisz dać sobie czas na wybranie najlepszej kandydatki, dlatego zacznij jej szukać nawet na dwa, trzy miesiące przed planowanym powrotem do pracy.

Casting na nianię

Przygotuj się na to, że pierwsza potencjalna opiekunka może zadzwonić już w kilka godzin po ukazaniu się twojego anonsu. Telefonów może być sporo – nie dasz rady spotykać się ze wszystkimi, dlatego zawczasu przygotuj sobie listę pytań, jakie zadasz im przez telefon. To pozwoli ci dokonać wstępnej selekcji. Kandydatki spytaj:

  • czemu chcą podjąć się tej pracy
  • jakie mają kwalifikacje i czy już wcześniej opiekowały się dziećmi
  • czy są dyspozycyjne
  • czy mają referencje
  • jakiego spodziewają się wynagrodzenia
  • gdzie mieszkają i czy dojazd do was nie będzie problemem

Zwróć uwagę na sposób, w jaki sposób będą odpowiadać – ton głosu, zwłaszcza, kiedy opiekunka opowiada o swoich poprzednich podopiecznych, pozwoli ci ocenić, czy jest to osoba ciepła i pogodna, czy raczej zdystansowana i chłodna. Odpowiedzi (wraz z numerem kontaktowym) dobrze jest zapisywać, by potem, na spokojnie, porównać kilka ofert.

Twarzą w twarz

Spośród kandydatek, które zgłosiły się do ciebie, powinnaś wybrać kilka, z którymi spotkasz się osobiście. Dobrze, by podczas rozmowy był z tobą mąż – we dwójkę łatwiej wam będzie ocenić potencjalną opiekunkę, przedyskutować jej zalety i wady.

Na spotkania umawiaj się wtedy, kiedy malec nie śpi – chodzi o to, byś mogła obserwować podejście niani do dziecka i to, jak na nią reaguje. Na początku rozmowy dobrze jest przedstawić swoje oczekiwania, by później uniknąć nieporozumień. Dopiero potem zacznij zadawać jej pytania. Spytaj o to, co robi w tej chwili, i dlaczego chce się opiekować waszym dzieckiem, czy ma jakieś obowiązki, które mogłyby jej w tym przeszkadzać.

Dowiedz się: Ciężki powrót do pracy po urlopie macierzyńskim? Psycholog radzi

Dowiedz się, jaki jest jej stan zdrowia, i sprawdź jej wiedzę na temat opieki nad dzieckiem (najprościej to zrobić, zadając jej pytanie o to, czego potrzebuje malec w danym wieku, co potrafi, co powinien jeść itp).  Upewnij się, czy zna zasady pierwszej pomocy dzieciom i czy potrafi jej udzielić.

Poproś ją też, by opisała, jak zamierza spędzać czas z waszym maluchem. Dobrze jest zapytać, od kiedy potencjalna kandydatka mogłaby zacząć u was pracować, i czy nie stara się przypadkiem jednocześnie o inną posadę.

Czy to na pewno  ona?

Gdy już przebrniesz przez spotkania ze wszystkimi chętnymi, przyjdzie czas na podjęcie ostatecznej decyzji. Kieruj się nie tylko tym, jak dana osoba wypadła, odpowiadając na twoje pytania – również zbieżnością poglądów. Dobrze byłoby, gdybyście miały takie same, bądź zbliżone, spojrzenie na wiele spraw, np. kwestię codziennych spacerów, nie dawania dziecku słodyczy czy nie zmuszania go do jedzenia.

Jeśli wybierzecie już jedną spośród kilku kandydatek, powinniście ją przetestować, przyzwyczajając jednocześnie do niej waszego malucha. Najlepiej, by przez pierwsze dwa, trzy tygodnie zajmowała się dzieckiem pod twoją czujną opieką.

Przeczytaj: Czy jesteś gotowa na powrót do pracy po urodzeniu dziecka? Rozwiąż nasz psychotest

Wtedy będziesz mogła „na żywo” ocenić, czy osoba, którą wybraliście jako opiekunkę, nadaje się na to stanowisko – sprawdzić jej umiejętności, wiedzę, stosunek do malca, a przede wszystkim ocenić, czy dziecku jest z nią dobrze. Jeśli zda ten test, pozostanie już tylko spisanie umowy i możesz spokojnie wrócić do pracy.