Pierwsze spotkanie

2008-06-06 14:42

Zwykle najpierw ma miejsce rozmowa telefoniczna. Jeśli podczas niej kandydatka zrobi na tobie dobre wrażenie, pora poznać się osobiście.

Pierwsze spotkanie

i

Autor: Jupiterimages

To właśnie spotkanie będzie miało decydujący wpływ na twój wybór, dlatego nie obejdzie się bez emocji. to normalne. Ale mimo zdenerwowania, musisz zachowac trzeźwość myślenia i zdolność wnikliwej obserwacji. Ważne jest zarówno to, co mówi przyszła niania, jak i to, co mówi ci twoja intuicja. Oczywiście przede wszystkim musisz ustalić pewne fakty.

O co trzeba zapytać?

  • Doświadczenie

Wprawdzie nie musi to być niezbędny warunek zatrudnienia, ale jeśli dziecko jest małe, to niania powinna wiedzieć, jak zajmować się niemowlęciem. Gdy nie pracowała dotąd w takim charakterze, to dobrze by było, gdyby miała własne dzieci. Najlepiej, jeśli opiekunka może pochwalić się referencjami od poprzednich pracodawców (już przez telefon poproś, by przyniosła je na spotkanie).
Uwaga: kiedy twój wybór padnie właśnie na nią, to koniecznie sprawdź referencje, dzwoniąc do ludzi, którzy je wystawili.

  • Sposób traktowania dziecka
  • Możesz zapytać np. czego najbardziej potrzebuje dziecko w wieku twojego malca, albo co zrobi twoja rozmówczyni, gdy maluch będzie płakał? Mówiąc o potrzebach, opiekunka powinna wymienić nie tylko pielęgnację i karmienie, ale tez potrzeby emocjonalne. Musi wiedzieć, że dziecko potrzebuje do rozwoju ciepła, czułości przytpania a także zabawy. A na pytanie o płacz odpowiedź może być tylko jedna: trzeba znaleźć przyczynę łez i usunąć ją. Żadne przeczekiwanie, aż dziecko się uspokoi, a tym bardziej klapsy nie wchodzą w grę. Jeśli pani ta pracowała już jako niania, możesz zapytać, jak wyglądał jej dzień z tamtym dzieckiem, jak je usypiała, jakie zabawy ono lubiło najbardziej. Wiadomo, że kandydatka chce wypaśc jak najlepiej, ale mimo to jej odpowiedzi na pewno wiele ci powiedzą.

  • Plany zawodowe
  • Zapytaj rozmówczyni, jak długo planuje u was pracować? To ważne, bo maluch przyzwyczaja się do niani. Jeśli odejdzie w niedługim czasie, przeżyje stres. Pod tym względem najbardziej ryzykowne jest zatrudnianie niedawnej absolwentki, która prawdopodobnie zrezygnuje z pracy u ciebie, gdy tylko dostanie propozycję etatu w swoim zawodzie.

  • Zdrowie i nałogi
  • Opiekunka powinna mieć aktualne świadectwo zdrowia (poproś, by przyniosła je na rozmowę kwalifikacyjną). To nie jest zbyt wygórowane wymaganie - w każdej pracy wymaga się podstawowych badań lekarskich, tym bardziej są one konieczne przy opiece nad maluszkiem. Odradzamy też zatrudnianie pani, która pali. Nawet jeśli obieca, że nie będzie tego robić przy dziecku, raczej nie można w to wierzyć.

  • Miejsce zamieszkania
  • Jeśli mieszkasz w dużym mieście, a kandydatka będzie musiała dojeżdżać z odległej dzielnicy, może się spóźniac z powodu korków.
    Uwaga: małemu dziecku jest łatwiej, kiedy to niania przychodzi do niego, a nie ono jest przywożone do niej.

    Na co jeszcze zwracać uwagę?

    Na pewno na schludność kandydatki. Nie musi być modnie ubrana, ale powinna być czysta i wyglądać schludnie, np. tipsy na pewno nie sprzyjają pracy niani (nie mówiąc już o brudnych paznokciach). A jeśli będzie chciała od razu nawiązać kontakt z dzieckiem, dotknąć je, wcześniej powinna koniecznie umyć ręce (i sama musi to wiedzieć). niania powinna też wyraźnie i poprawnie wysławiać się - to od niej maluch uczy się języka. Z tego powodu lepiej, by opiekunka nie pochodziła z obcego kraju 9chyba, że perfekcyjnie opanowała język polski) - obcy akcent dziecko szybko wychwyci i będzie naśladować. bardzo ważne jest też, jak ty odbierasz poznawaną osobę. nawet jeśli ma ona świetne referencje, zrezygnuj z niej, gdy z jakiegoś powodu ci nie odpowiada, nie wzbudza twojego zaufania. To rzecz podstawowa, aby była to kobieta czy dziewczyna, w której towarzystwie będziesz dobrze się czuła. Nie może być nieśmiała, niezaradna, ale też nie powinna cię pouczać, udowadniać, że jesteś złą matką, ani wpędzać w poczucie winy. najważniejsze jednak, by niania miała dobry kontakt z dzieckiem. Czasami więc możesz przymknąć oko na pewne niedociągnięcia i dac szansę osobie, na która twoja pociecha dobrze zareagowała. Znasz swojego maluszka, więc na pewno to zauważysz.

    miesięcznik "M jak mama"