Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, psiolubnych osób nie trzeba do tego przekonywać. Oczywiście koty też mają „to coś” i też są olbrzymim wsparciem, ale - nie ma co ukrywać - relacja z nimi rządzi się swoimi prawami i to raczej one ustalają zasady gry.
Nie brakuje wyjątkowych historii z psami w rolach głównych. Niedawno pisałyśmy m.in. o trzylatku, który wymknął się z domu, przetrwał dzięki czworonogowi. Ukochany pies nie odstępował go na krok i ogrzewał własnym ciałem. Inny pies ruszył na ratunek, gdy wózek z dzieckiem został bez opieki. Dzięki niemu nie doszło do wypadku.
Wyjątkowa więź zaczyna się wcześnie, czasem jeszcze... zanim my wiemy, że nasza rodzina się powiększy.

Pies poznaje dziecko. Bicie serca, kopniaki - wyjątkowe przeżycie nie tylko dla rodziców
Gdy byłam w ciąży, moje zwierzęta często wylegiwały się w okolicach brzucha. „Termoforem” były i koty, i pies, każdy miał swoje ulubione miejsce, które dogrzewał. Lubię oglądać filmy ze zwierzętami i dziećmi w rolach głównych. Oczywiście są takie, które mrożą krew w żyłach, ale nie mówię tu o ekstremalnych sytuacjach, ale raczej o uroczych nagraniach, które mogą rozmiękczyć wiele serc.
Na tiktokowym profilu @dogfamily612 pojawiła się kompilacja nagrań, na których możemy zobaczyć, jak psy poznają swoje młodsze „rodzeństwo”. Bicie serca, „bulgotki” w brzuchu, ale i porządne kopniaki - czworonogi dobrze znają swojego nowego towarzysza. Nie polecam wkładania stetoskopu do psich uszu, ale jeśli w ciąży towarzyszył wam ukochany futrzak, pewnie i wy macie w domowym archiwum podobne nagrania:
Pies i dziecko - przyjaciele, ale nie zawsze
To urocze filmiki, ale pamiętaj, że twój pies niekoniecznie musi zareagować w ten sposób. Nie możesz po prostu np. założyć, że skoro lubi dzieci, to i z „własnym” nie będzie miał problemu. To tak nie działa. Psa na nadejście nowego członka rodziny trzeba przygotować, sposobów jest mnóstwo, to m.in. włączanie dźwięków płaczących niemowląt czy przyniesienie ze szpitala pieluszki, która przesiąkła zapachem noworodka.
Musisz zawsze pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania - nie tylko jeśli chodzi o psa, ale i o dziecko. Maluch nie może „męczyć” zwierzaka, musi szanować jego granice. Nie zostawiaj ich samych, stale bądź obok.
Jak zbudować (bezpieczną!) relację między dzieckiem a psem? Wskazówki znajdziesz m.in. na profilu @psy.pracujace na Instagramie. Poświęcony jest szkoleniu psów - przede wszystkim tych asystujących, które są olbrzymim wsparciem dla ludzi. Ale publikowane są tam nie tylko doświadczenia związane z wychowywaniem psiaków, ale i macierzyństwem - warto zerknąć na wskazówki, mogą otworzyć oczy.