Dorośli ludzie odkładają decyzję o posiadaniu dziecka na później z bardzo różnych względów. Na pewno jedną z przyczyn, które zniechęcają kobiety do rodzenia dzieci, jest brak wsparcia państwa.
Polityka prorodzinna w Polsce, która powinna być nastawiona na poprawę jakości życia rodzin i tworzenie przyjaznego klimatu dla rodzicielstwa, wciąż pozostawia wiele do życzenia. Zwłaszcza, gdy porównamy ją z polityką rodzinną w innych krajach Unii Europejskiej. W naszym kraju wciąż brakuje miejsc w żłobkach i przedszkolach, a rodziny wielodzietne nie są wspierane przez państwo.
Jednak najważniejszą przyczyną niechęci Polek do rodzenia dzieci jest brak poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa zawodowego.
„W Polsce głównym czynnikiem, który powoduje że kobiety nie rodzą dzieci jest niepewność jutra. (...) Co z tego, że kobieta będzie miała roczny urlop macierzyński, jeśli potem może mieć problemy na rynku pracy. Ludzie stają się coraz bardziej odpowiedzialni i myślą o dzieciach w sposób coraz bardziej odpowiedzialny.” – stwierdził w studiu „Dzień Dobry TVN” ekonomista Ryszard Petru.
Niestety, zbyt często decyzja o posiadaniu dziecka zostaje podjęta zbyt późno - pojawiają się problemy z donoszeniem ciąży lub wiek kobiety nie pozwala już na to, by została matką.
Dzień Dobry TVN/x-news