Postawa ojca we wczesnym dzieciństwie wpływa na IQ u dziecka. Pokaż ten artykuł partnerowi

2024-09-16 14:46

Bycie zaangażowanym ojcem się opłaca: to inwestycja w przyszłość dziecka. Badania pokazują, że obecny we wczesnym dzieciństwie ojciec wpływa nie tylko na to, jak trwałe relacje będzie budować dziecko, lecz także na jego iloraz inteligencji.

Postawa ojca we wczesnym dzieciństwie wpływa na IQ u dziecka. Pokaż ten artykuł partnerowi

i

Autor: Getty images Postawa ojca we wczesnym dzieciństwie wpływa na IQ u dziecka. Pokaż ten artykuł partnerowi

Opieka i pielęgnacja, a później także zabawa z dziećmi bywają uważane za typowo kobiece zajęcia - w wielu rodzinach wciąż to głównie matki poświęcają dzieciom swój czas i uwagę. Zanim znajdziesz kilkanaście argumentów przemawiających za tym, że to jedynie krzywdzący stereotyp przypomnij sobie, kto w waszym domu pamięta o tym, że dziecko ma przynieść do przedszkola kasztany, trzeba kupić mu cieplejszą kurtkę. Pójdź na zebranie w szkole i rozejrzyj się po sali: większość rodziców będą stanowiły matki.

To także matki obwinia się za brak czapeczki w chłodny dzień a nawet obarcza odpowiedzialnością za to, że dziecko źle się zachowało. „Gdzie była matka?!” - grzmią internetowe komentarze a my kończymy: „a ojciec?”. Tym bardziej, że jego obecność, nie tylko w teorii, jest bardzo ważna dla rozwoju dziecka.

“Idealny tata? To mój mąż” - jak kobiety postrzegają partnerów jako ojców

Ojciec jest potrzebny dziecku od początku. Niby banał, a nie dla wszystkich oczywisty

Dziś normą jest już to, że ojcowie w wychowywaniu dzieci uczestniczą w sposób aktywny bo wiedzą, że ich rola nie jest mniej ważna niż partnerki. Jednak część mężczyzn nadal twierdzi, że to mama w pierwszych latach życia jest najważniejsza dla dziecka. Zresztą wystarczy sprawdzić, jak wychowanie dzieci wyglądało w dawnych czasach i innych kulturach: dziecko dopiero po osiągnięciu pewnego wieku przechodziło pod opiekę ojca, w dodatku dotyczyło to raczej chłopców. Dziewczynki przygotowywano do roli, jaką miały w przyszłości pełnić: matek i opiekunek domowego ogniska.

Badania na temat roli ojca w życiu dziecka i wpływu na jego rozwój emocjonalny i intelektualny są prowadzone od lat 70. XX wieku. W 1976 roku rozpoczął się projekt, który analizował relacje międzypokoleniowe. Obserwowano dzieci w wieku 3-5 lat (w sumie 138 dzieci i ich rodziców), następnie znów przyjrzano się badanej grupie, gdy dzieci osiągnęły wiek 9-13 lat.

By zapewnić większą bezstronność ankiet o odpowiedzi poproszono także nauczycieli, którzy mieli ocenić zachowanie dzieci poza domem. Dzieci w drugiej fazie badania rozwiązywały testy na inteligencję, ich matki - wypełniały ankiety dotyczące sytuacji rodzinnej.

Dzieci, które miały we wczesnym i późnym dzieciństwie zaangażowanych ojców, wykazują mniej problemów w zachowaniu i posiadają wyższe zdolności intelektualne w późniejszym wieku

– wyjaśnia Erin Pougnet z Concordia University w Kanadzie.

Eksperci na łamach czasopisma „Canadian Journal of Behavioural Science” tłumaczą, że ojcowie, którzy angażują się w wychowanie swoich dzieci korzystnie wpływają zarówno na ich rozwój emocjonalny jak i intelektualny.

Dzieci osiągnęły wyższy poziom IQ

Zarówno dziewczynki jak i chłopcy, którzy sześć lat później rozwiązywali testy na inteligencję, osiągnęli lepsze wyniki tam, gdzie ojcowie w pozytywny sposób angażowali się w ich wychowanie. To oznacza, że w domach, w których ojcowie twierdzili, że są za dzieci odpowiedzialni w takim samym stopniu jak ich matki, dzieci czuły się bezpiecznie i uczyły się kompetencji społecznych.

Badania pokazały, że nie tylko ich iloraz inteligencji był wyższy. Dzieci te miały mniej trudności w szkole, wykazywały się większą cierpliwością, lepiej radziły sobie ze stresem i porażkami.

Troskliwy ojciec, który aktywnie opiekował się dziećmi już w okresie ich niemowlęctwa, pozytywnie wpływał także na zdolności językowe i poznawcze.

Badań na temat wpływu ojca na to, jak dziecko radzi sobie w dorosłym życiu jest więcej.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"