Spis treści
- Profil dziecka na portalu społecznościowym – czy to zgodne z prawem?
- Profil dziecka na portalu społecznościowym – za i przeciw
- Co ze starszym dzieckiem, które chce założyć sobie konto na portalu społecznościowym?
W naszym życiu coraz bardziej obecna jest komunikacja przez internet. Spędzamy coraz więcej czasu na portalach społecznościowych, umieszczając tam informacje o naszym życiu, dzieląc się zdjęciami, rozmawiając ze znajomymi. Wątpliwości może budzić obecność dzieci na portalach społecznościowych, głównie ze względu na bezpieczeństwo.
Profil dziecka na portalu społecznościowym – czy to zgodne z prawem?
Niektóre mamy na Facebooku lub innym portalu społecznościowym chcą dokumentować całe życie dziecka od narodzin. Czasem zakładają dziecku profil jeszcze przed narodzinami. Jednak regulamin Facebooka nie pozwala na rejestrację osób przed 13. rokiem życia. Dziennie Facebook usuwa z portalu 20 tysięcy takich kont. Związane jest to z amerykańskim prawem, które zabrania stronom internetowych zbierania danych osób, które nie ukończyły 13 lat. Wymagana jest do tego zgoda ich opiekunów prawnych, a to wiązałoby się ze zbyt dużymi kosztami, dlatego portal ustalił dolną granicę wieku użytkowników na 13 lat.
Profil dziecka na portalu społecznościowym – za i przeciw
Zwolennicy zakładania dzieciom kont na portalach społecznościowych wskazują, że zamieszczona tam dokumentacja i zdjęcia będą pamiątką po dorastaniu dziecka. To dla nich wygodny sposób, by pokazać rodzinie i znajomym, co słychać u pociechy, jak się rozwija, jak wygląda. Jednak warto się zastanowić, czy zdjęcia i dane dziecka są odpowiednio chronione. Dziecko jest przecież odrębnym bytem, nawet najmłodsze dzieci mają prawo do prywatności. Pomyśl o tym, że zamieszczone zdjęcia mogą trafić w niepowołane ręce. Lepiej poczekać, aż dziecko dorośnie i samo zadecyduje, czy w ogóle chce mieć konto na portalu społecznościowym, a jeśli tak, to jak bardzo prywatne informacje chce tam umieszczać.
Są wygodniejsze i bardziej bezpieczne sposoby, by pokazać zdjęcia pociechy wybranym osobom. Możesz je zamieścić na dysku wirtualnym (np. Dropbox, SkyDrive). Dostęp do nich będą miały tylko te osoby, którym wyślesz link do zdjęć.
Co ze starszym dzieckiem, które chce założyć sobie konto na portalu społecznościowym?
Konieczna jest kontrola rodziców, jakie informacje udostępnia o sobie dziecko i jakie są ustawienia prywatności konta (kto ma dostęp do tych informacji i zdjęć). Badania dowodzą, że dzieci wykazują się dużą nieostrożnością na portalach społecznościowych. Nieświadomie upubliczniają swoje zdjęcia, adres, numer telefonu, nie zmieniają domyślnych ustawień prywatności. Rejestrują się pod prawdziwym imieniem i nazwiskiem zamiast pod wymyślonym nickiem. Przez to nie tylko narażają się na niechciane kontakty, ale też wystawiają na szwank swoją reputację, ujawniając zbyt wiele osobistych szczegółów.
www.dlarodzinki.pl