Spis treści
W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny wzrost zaangażowania ojców w wychowywanie dzieci. Ojcowie coraz częściej wychodzą z dziećmi na plac zabaw, odprowadzają je do szkoły, uczęszczają na wywiadówki, a także pojawiają się z dziećmi na wizytach u lekarzy, badaniach kontrolnych czy szczepieniach.
Rola ojca w rodzinie
Jeszcze kilkanaście lat temu rola ojca sprowadzała się do utrzymania rodziny. Zadaniem taty było pójść do pracy i zarobić pieniądze, a po powrocie odpocząć, niekoniecznie w towarzystwie dziecka. Dziećmi zajmowała się matka, która często nie pracowała na etacie, a nawet jeśli była zatrudniona to po powrocie samodzielnie zajmowała się domem i dziećmi.Dziś wszystko się zmieniło. Prawie 30% ojców deklaruje, że narodziny dziecka zmieniły ich podejście do pracy i znacznie mniej czasu poświęcają karierze. Dzięki temu mogą przejąć od kobiet część domowych obowiązków. Aż 49% mężczyzn zapewnia, że dzielą się po równo obowiązkami domowymi z kobietami. Co prawda tylko 29% kobiet potwierdza słowa mężczyzn. Mimo niezgodności damsko-męskiej w tej kwestii, pocieszający jest fakt, że mężczyźni nie wstydzą się przyznać do wykonywania prac domowych.
Czytaj: Jak zmieni się MĘŻCZYZNA po NARODZINACH DZIECKA?
Z czego to wynika
Współcześni mężczyźni angażują się w rodzicielstwo jeszcze zanim dziecko pojawi się na świecie. Obecność ojca podczas badań usg stało się już normą, tak samo zresztą jak podczas porodu. Ojcowie uczestniczą w kompletowaniu wyprawki dla malucha czy urządzaniu pokoju. Te wszystko pozwala ojcu budować więź z jeszcze nienarodzonym maluchem.
Czytaj: TATA przy PORODZIE - zadania taty na sali porodowejDuży wpływ na zaangażowanie ojców w wychowywanie dziecka ma również fakt, że kobiety nie chcą rezygnować ze swojej aktywności zawodowej. Mama powracająca na rynek pracy potrzebuje wsparcia partnera, który przejmie część jej obowiązków związanych z prowadzeniem domu i wychowywaniem dziecka.
Czytaj: Mama zakłada własną firmę
Ojcowskie trudności
Na przestrzeni lat zmieniły się również obawy mężczyzn dotyczące wychowywania dzieci. Mężczyźni już nie martwią się jedynie o to czy uda im się zapewnić odpowiedni poziom życia, ale też o psychiczne wsparcie dziecka, co wykazano w raporcie przygotowanym przez Nationale Nederlanden. Prawie jedna trzecia ankietowanych wskazała, że najtrudniejsza dla nich jest umiejętność wspierania dziecka na każdym etapie jego rozwoju, a także bycie autorytetem dla dziecka.
Raport pokazuje, że zmiana sposobu funkcjonowania mężczyzn w rodzinach widoczna jest także we wskazanych trudnościach bycia ojcem. Do tej pory na jego barkach spoczywała przede wszystkim odpowiedzialność za byt materialny rodziny. Dziś od mężczyzn oczekuje się, że będą obecni również w sferze emocjonalnej, zarówno partnerek jak i dzieci.
Wsparcie dla matek
Raport przygotowany przez Nationale Nederlanden jest niezwykle optymistyczny. Tempo w jakim zmienia się podejście mężczyzn do ojcostwa jest bardzo dynamiczne. Na uwagę zasługuje również fakt, że w styczniu 2019 roku z urlopów przeznaczonych dla rodziców skorzystało aż 18,1 tys. mężczyzn. Dla porównania rok wcześniej było to 17,3 tys. ojców.
Zmiany, które zachodzą w tacierzyństwie dają wiele możliwości kobietom. Mogą one się rozwijać, realizować zawodowo i spełniać swoje marzenia, a przy tym być kochającymi matkami. A przecież szczęśliwi rodzice to szczęśliwe dzieci.