Dr Richard Wadsworth jest świetnie znany w świecie mediów społecznościowych. Ten Influencer, który jest psychiatrą i ojcem siedmiorga dzieci chętnie porusza najróżniejsze tematy związane z wychowaniem i rodzicielstwem. Dzięki licznej gromadce dzieci nie można odmówić mu doświadczenia.
Część jego wpisów jest ukierunkowana na zdrowie psychiczne. Niedawno na przykład tata siedmiorga postanowił poruszać ważny temat, który często się powtarza i to nie tylko w mediach społecznościowych. Chodzi mianowicie o temat uzależnień od ekranu wśród dzieci.
Jak przeciwstawić się uzależnieniu od ekranu? Tata siedmiorga ma sposób
Sam w sobie ekspert wyznaje zasadę, że wszystko jest dla ludzi, trzeba jednak pamiętać o zachowaniu umiaru i rozsądku. Jak sam opowiada, kiedy jego dzieci chcą pooglądać film czy pograć w grę wideo, to muszą najpierw wykonać rzeczy z wcześniej przygotowanej listy.
Jak powiedział na swoim tiktokowym nagraniu, nie pozwala on dzieciom na ekrany, dopóki nie spełnią tym wymagań.
Główną zasadą wprowadzoną przed tatę siedmiorga są ćwiczenia. Na nagraniu pokazał swojego syna, który o 6:30 rano podnosi hantle. Jak tłumaczy to dlatego, że chce po szkole mieć czas pograć z kolegą w gry wideo.
Nie zmuszam mojego syna do codziennych ćwiczeń. Ale ustalam zasady i granice dotyczące czasu spędzanego przed ekranem. Zdecydował, że chce mieć więcej czasu po szkole na zabawę z kolegą. Aby to zrobić, zdał sobie sprawę, że będzie musiał budzić się nieco wcześniej i ćwiczyć rano
- mówi influencer.
Brak ekranu do czasu wykonania zadań. Tak tata walczy z uzależnieniem dzieci
W rodzinie spisana została polityka korzystania z ekranów, która zawisła w centralnym miejscu, czyli na drzwiach lodówki. Psychiatra powiedział, że dotyczy ona nie tylko dzieci, ale również dorosłych.
Obejrzenie ulubionego serialu czy popatrzenie się po prostu w np. Instagrama musi zostać poprzedzone wykonaniem kilku zadań. Domownicy muszą: posprzątać swój pokój, odrobić lekcje (lub spędzić czas z książką), wykonać 20 minut aktywności fizycznej oraz między innymi zrobić pranie, odkurzyć czy poodkładać wszystkie rzeczy na swoje miejsce.
Te zasady są proste i zrozumiałe dla wszystkich. Działają u nas i nikt nie ma z tym problemu
- mówi influencer w rozmowie z portalem cafemom.
Ojciec zaznaczył, że zbyt częste korzystanie z ekranów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem lęki i depresji, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Dlatego tak ważne jest, by nie pozwolić na to, by dzieci miały nie ograniczy dostęp do ekranów. Uzależnienie niestety jest niezwykle łatwo rozwinąć.
Podkreślił, że w swojej pracy nieraz spotkał się z kilkulatkami uzależnionymi od telefonów, tabletów czy telewizorów.