Samodzielna mama z małym dzieckiem nie ma lekko. Zmęczenie i brak snu mogą skutecznie odebrać radość z macierzyństwa. Pomiędzy karmieniami w środku nocy, przewijaniem brudnych pieluch i stawianiem pierwszych kroków w byciu mamą, jest jeszcze dbanie o dom i zapewnienie bytu rodzinie.
Dla jednej osoby może to być ciężar nie do udźwignięcia, jeżeli nie zadba również o swój komfort psychiczny i będzie bała się prosić o pomoc.
O tych kilku wskazówkach powinna pamiętać każda samotna mama. Wystarczy naprawdę niewiele, aby zatroszczyć się o siebie, a tym samym sprawić, że lepiej zadba się o dziecko.
Zobacz także: Poradnik dla samotnych mam — jak uzyskać pomoc, pieniądze i lokum?
Spis treści
- Dbaj o swoje zdrowie psychiczne
- Pamiętaj o codziennej dawce ruchu
- Kontroluj wydatki
- Nie bój się prosić i przyjmować pomocy
- Skup się na pozytywach
Dbaj o swoje zdrowie psychiczne
Zmęczona, zestresowana i zdenerwowana mama, która nie czuje, że ma jakiekolwiek wsparcie, sprawia, że wewnątrz czuje się coraz gorzej. Przytłoczenie codziennymi obowiązkami sprawia, że może pojawić się „baby blues”, czyli depresja poporodowa.
Nie należy wówczas ignorować takich objawów jak ciągły niepokój, wahania nastroju, brak apetytu i większa drażliwość. Świadomość, że dzieje się coś niepokojącego, to już pierwszy krok, aby to zmienić.
Warto wówczas robić przerwy w ciągu dnia, aby choć na chwilę odetchnąć. Pomóc może pisanie pamiętnika, w którym opiszemy swoje uczucia i wylejemy cały smutek, złość i żal na papier.
Jeżeli natrętne myśli są zbyt uciążliwe, warto, a nawet należy udać się specjalisty.
Pamiętaj o codziennej dawce ruchu
Kiedy młoda mama poczuje się lepiej po porodzie, powinna zatroszczyć się o codzienną dawkę ruchu. Warto dobrać zestaw ćwiczeń do własnych możliwości. Nie przeciążać się, ale pamiętać, że regularna aktywność fizyczna zwiększa energię, dodaje chęci do działania i poprawia nastrój.
Co więcej, każde ćwiczenie w domu możesz robić ze swoim dzieckiem obok. Inną opcją są codzienne spacery z maluchem w wózku. Nie tylko spędzi się ten czas na świeżym powietrzu, ale można jednocześnie zwiedzić okolice.
Kontroluj wydatki
Dużym problemem, który może spędzać sen z powiek, są kłopoty finansowe samotnej mamy. Wydatki to nie tylko opłaty za media, czynsz, jedzenie, ale również niezbędne artykuły dla dziecka.
Chcąc sobie odrobinę to wszystko ułatwić, należy stworzyć domowy budżet i kontrolować wydatki. Pomóc w tym mogą różnego rodzaju aplikacje, ale także najprostszy notatnik i długopis.
Spisać należy źródła dochodu i listę wydatków. Wbrew pozorom widząc ile i na co się wydaje, można część z nich ograniczyć do niezbędnego minimum. Sprawdź także, na jakie wsparcie finansowe możesz liczyć z budżetu państwa.
Nie bój się prosić i przyjmować pomocy
Przyjmowanie pomocy od innych nie należy do najłatwiejszych. Samotna mama chce mieć poczucie, że potrafi zadbać o dziecko i być w tym najlepsza. Powtarza, że sobie poradzi i zaciskając zęby, wszystko ogarnia bez niczyjej pomocy.
Problem w tym, że na dłuższą metę jest to bardzo wyczerpujące. Poza tym, przyjęcie pomocy od członków rodziny lub poproszenie o pomoc, nie czyni jej słabszą i najgorszym rodzicem na świecie.
Jeżeli babcia chce ugotować obiad, pozwólmy jej na to. Chce posiedzieć z noworodkiem, warto wykorzystać ten czas na drzemkę. Wypoczęta mama jest spokojniejsza i ma więcej siły, aby opiekować się dzieckiem.
Skup się na pozytywach
Choć dziecko jest jeszcze maleńkie, to doskonale wyczuwa emocje. Dlatego tak ważne jest pozytywne nastawienie. Oczywiście bywają dni, gdy można mieć wszystkiego dosyć, być rozżalonym i smutnym, ale skupianie się na negatywnych emocjach nie pomaga. Pogrąża jeszcze bardziej.
Pozytywne myśli pomagają zachować równowagę psychiczną i energię do działania. Warto pomyśleć o rzeczach, które się ma i za które jesteśmy wdzięczni, a nie na tym, czego w naszym życiu brakuje.
Samotne wychowywanie dziecka nie jest łatwe, ale nie jest też niemożliwe. Pozytywne nastawienie, wiara we własne siły, dbanie o swoją kondycję i psychikę, sprawią, że życie z noworodkiem będzie choć trochę mniej stresujące. Dzięki temu skorzysta na tym nie tylko mama, ale również dziecko.
Czytaj także: Becikowe 2023: 1 tysiąc złotych od państwa na dziecko. Znamy szczegóły programu