Każdy rodzic, którego dziecko ma zdiagnozowane zaburzenia ze spektrum autyzmu wie, że to zaburzenie potrafi wywrócić życie całej rodziny do góry nogami. Wszystko oczywiście zależności od zaawansowania i nasilenia objawów: niektóre dzieci potrafią normalnie funkcjonować w grupie rówieśniczej i są w stanie "nauczyć się życia". Ale są i takie, które nigdy nie wyjdą ze swojego świata.
Spis treści
- Jaka jest przyszłość dziecka z autyzmem?
- Zainteresowania to atut
- Perfekcjoniści zawsze w cenie
- Samotność prowadząca do kreatywności
- Odmienne postrzeganie świata otwiera nowe horyzonty
Jaka jest przyszłość dziecka z autyzmem?
Przyszłość dzieci z autyzmem spędza sen z powiek ich rodziców, a lęk o dziecko przesyłania im prawdę, że każde dziecko z autyzmem jest wyjątkowe, ma słabe, ale i mocne strony, własne zainteresowania i wyjątkowe zdolności. Autyzm nie jest niepełnosprawnością, tylko innym sposobem postrzegania i interakcji ze światem. Dlatego trzeba wierzyć, że tak jak Einstein czy Messi, każde dziecko z autyzmem znajdzie swoje miejsce w świecie.
Skoncentrowanie się na jednym problemie, umiejętności, przestrzeganie ścisłych procedur i rytuałów, wrażliwość sensoryczna i trudności w nawiązywaniu przyjaźni, które zmuszają dziecko do samotnej zabawy i poświęcania się własnym zainteresowaniom, dbałość o szczegóły - to objawy zaburzeń autyzmu, które traktowane są jako problemy. Ale tak naprawdę to wyjątkowe cechy, które mogą być fundamentem dla sukcesów dziecka.
Dla wielu ekspertów to raczej talenty i umiejętności, które można wykorzystać nie tylko w terapii, ale potem w życiu codziennym autystyka. Trzeba tylko umiejętnie je rozwijać.
Czytaj również: Jedno dziecko ma autyzm, to kolejne też będzie mieć? Oto, co twierdzą eksperci
Wczesne objawy autyzmu, które ta mama zauważyła u swojego syna. "Pomogły nam"
Zainteresowania to atut
Dzieci z autyzmem często wykazują intensywne zainteresowania w określonych przedmiotach, mają wyjątkowe pasje. To idealna wskazówka, jak rozwijać zainteresowania, a także jak poprowadzić kształcenie dziecka z zaburzeniami. Zachęcanie i wspieranie określonych pasji dziecka może pomóc w wyborze szkoły czy pracy w przyszłości.
Jeśli więc dziecko jest pasjonatem zwierząt czy gier komputerowych, dlaczego nie popchnąć go w tę stronę? Dla miłośników psów praca związana ze zwierzętami (opiekun zwierząt domowych, trener psów, technik lub lekarz weterynarii), jest najlepszym rozwiązaniem - pozwoli im zarabiać pieniądze, zapewniając jednocześnie kontakt z ukochanymi psami czy końmi.
Perfekcjoniści zawsze w cenie
Dzieci autystyczne często wykazują wyjątkową dbałość o szczegóły, co pozwala im osiągać perfekcyjność w danej dziedzinie. Choć perfekcjoniści są tematami żartów i memów, w niektórych zawodach wymagających precyzji, skupienia i analitycznego myślenia są wielce pożądani.
Eksperci z organizacji Auction.com, zajmującej się wspieraniem osób z autyzmem w karierze zawodowej twierdzą, że osoby z autyzmem mają naturalny talent do kodowania i robotyki oraz posiadają cechy cenione przez pracodawców z tej dziedziny, właśnie takie jak dbałość o szczegóły, długotrwałą koncentrację, brak uprzedzeń, identyfikację wzorców, systematyczną analizę. Sprawdzają się też manualnie, w czasie wykonywania precyzyjnych zadań technologicznych, montażu części czy innych prac wymagających dokładności ruchów.
Samotność prowadząca do kreatywności
Wiele autystycznych dzieci ma bujną wyobraźnię i unikalny sposób myślenia, który pielęgnuje przez samotne zabawy i tworzenie alternatywnego świata we własnej głowie. Kreatywność może przydać się w zawodach artystycznych, w rozwijaniu pasji, ale i w opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań.
Zawody takie jak informatyka, programowanie i szeroko pojęta praca z komputerem w większości sytuacji nie wymaga interakcji społecznych w dziedzinie technologii, co dla osób z autyzmem może być postrzegane jako korzyść.
Podobnie jest w nauce. Osoby z autyzmem są osobami precyzyjnymi które jednocześnie przestrzegają ścisłych procedur: ten typ osobowości ma kluczowe znaczenie dla sukcesu wielu dziedzin związanych np. z nauką i medycyną.
Odmienne postrzeganie świata otwiera nowe horyzonty
Dzieci z autyzmem często mają świeże spojrzenie na wiele sytuacji. Ich odmienny sposób przetwarzania informacji i bodźców może prowadzić do nowych pomysłów i tworzenia alternatywnych działań.
Literatura, aktorstwo, animowanie eventów - to idealne zadania dla osób o niestandardowym myśleniu. na przykład praca architekta uważana jest za jedno z lepszych zajęć dla osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Architekt projektuje konstrukcje, potrzebuje więc wyobraźni, ale i wiedzy matematycznej, dokładności w pomiarach.