Spis treści
- Młode matki bardziej zagrożone depresją poporodową
- U mam bliźniąt częściej pojawiała się depresja poporodowa
- Pierworódki a depresja poporodowa
Na ryzyko wystąpienia depresji poporodowej wpływ mają różne czynniki, w tym genetyczne. Okazuje się, że nie bez znaczenia jest wiek młodej mamy.
Młode matki bardziej zagrożone depresją poporodową
Najnowsze badania w tym zakresie pokazują, że im starszy wiek matki, tym ryzyko wystąpienia depresji poporodowej mniejsze.
Depresja poporodowa najczęstsza była w grupie kobiet do 25. roku życia. Stosunkowo u starszych kobiet depresja poporodowa występowała rzadziej.
Czytaj także: Myśli o skrzywdzeniu własnego dziecka są niepokojące, ale normalne - uspokaja psycholog
U mam bliźniąt częściej pojawiała się depresja poporodowa
Matki noworodków bliźniaczych częściej zgłaszały objawy depresji w stosunku do matek, które urodziły jedno dziecko (stosunek 11% do 8%). W tej grupie jednak (mam bliźniąt) bardziej zagrożone wystąpieniem depresji poporodowej okazały się kobiety starsze (40 lat lub więcej).
Nie jest do końca jasne, dlaczego tak się dzieje. Jak twierdzi autor badań dr Jennifer Payne, wpływ na to może mieć historia starań o dziecko. Kobiety w wieku 40 lat i więcej często mają za sobą długą i trudną drogę do poczęcia.
Czytaj także: Naukowcy alarmują: kobietom, które starają się być idealnymi mamami, częściej grozi depresja
Pierworódki a depresja poporodowa
Badanie wykazało również istotną zależność między ryzykiem wystąpienia depresji poporodowej a tym, czy jest to pierwsze dziecko. Zdecydowanie bardziej depresją poporodową zagrożone są kobiety, które rodzą swoje pierwsze dziecko.
Eksperci apelują, by nie lekceważyć objawów depresji poporodowej. Nigdy nie wystarcza porada "weź się w garść, wszystkie matki przechodzą przez to samo". To choroba, która wymaga leczenia i nie mija tak jak baby blues.
Źródło: Sciencedirect.com