Spis treści
- Wychowanie dziecka: jak zrekompensować mu brak czasu?
- Wychowanie dziecka: jak spędzać wolny czas z dzieckiem?
We współczesnym świecie praca zaczyna zabierać ludziom coraz więcej czasu. Normą staje się przychodzenie do biura o godzinie 10 rano i wychodzenie z niego najwcześniej o godz. 18, a nierzadko po godz. 19. Po pracy trzeba się dokształcać, bo przecież na nasze miejsce czeka kilkadziesiąt innych osób, do tego do tego dochodzą rozmaite aktywności. A gdzie w tym wszystkim jest czas na rodzinę i dzieci? Nie ma go i właśnie na tym polega problem.
>> Jakie są różnice w wychowywaniu dzieci w Europie i Azji? >>
Wychowanie dziecka: jak zrekompensować mu brak czasu?
Gdy rodzica ciągle nie ma w domu, dziecko czuje się osamotnione. Po jego powrocie z pracy rzuca mu się na szyję, przytula się, opowiada o tym, co się działo w przedszkolu czy szkole i płacze, gdy musi pójść spać. To wszystko oznacza jedno: brak poczucia bezpieczeństwa i miłości.
- Dziecku nie da się tego inaczej zrekompensować niż spędzając z nim czas. Sobotnie wyjścia do kin czy bawialni nie zastąpią mu codziennej uważności i poczucia bliskości - mówi psycholog Magdalena Chorzewska.
Najlepiej by było, gdyby rodzice mogli spędzać z dzieckiem popołudnia. Jeśli jednak tak się nie da i pozostają nam tylko wieczory, trzeba je maksymalnie wykorzystać tak, aby dziecko czuło, że rodzic jest i że je kocha.
- Nie ma sensu się załamywać i mieć wyrzuty sumienia, że nie spędzamy z dzieckiem dnia od rana do wieczora. Żadna skrajność nie jest dobra, ani poświęcanie się dziecku, ani uciekanie z domu w pracę. Trzeba znaleźć złoty środek - mówi psycholog.
>> Jak celebrytki wychowują swoje dzieci? >>
Wychowanie dziecka: jak spędzać wolny czas z dzieckiem?
Tak naprawdę nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Każdy ma inne sposoby na spędzanie wolnego czasu, ważne, żeby robić to wspólnie. Jedne dziecko będzie potrzebowało w sobotę posiedzieć z rodzicami i wspólnie poczytać, inne chętnie pójdzie na plac zabaw, a jeszcze inne - na basen czy do kina.
- Moim zdaniem bardzo ważne są wspólne posiłki, np. śniadania. Spotykamy się wtedy codziennie rano na 20 minut, wspólnie jemy kanapki i czujemy, że robimy coś razem - mówi prawniczka i mama czwórki dzieci Barbara Giertych.
Dzień Dobry TVN/x-news