Ile czasu potrzebujesz na to, by być taka, jak przed urodzeniem dziecka? Pytanie wydaje się być retoryczne, bo przecież trudno mówić o powrocie do tego, do czego powrotu nie ma. Zmieniło się nie tylko twoje ciało, ale także podejście do wielu spraw, sposób, w jaki reagujesz na kwestie dotyczące zdrowia i rodziny.
Położna przekonuje, że "powrót do siebie" zajmie ci tyle czasu. Przez tyle lat będą działać hormony, im dłużej karmisz piersią - tym dłużej będziesz wracać do "formy".
Spis treści
Tyle będziesz dochodzić do siebie po porodzie
Od co najmniej kilku lat w przestrzeni publicznej dokonuje się swoistego odczarowywania lukrowanego macierzyństwa. Wprost mówi się o tym jak wygląda poród, czego można spodziewać się w okresie sześciu tygodni po nim (a więc jak przebiega połóg) i przekonuje, że kobieta ma prawo nie wyglądać jak przed ciążą.
Wciąż znane mamy w mediach społecznościowych pokazują jednak swoje doskonałe brzuchy, przez co wiele młodych mam ma duży problem z akceptacją własnego ciała. Szukają sposobów na to jak szybko schudnąć po ciąży i radzą sobie wzajemnie, by koniecznie karmić piersią jak najdłużej - po to właśnie, by kilogramy gubić szybciej.
Położna, która na Instagramie prowadzi profil @klinikakobiety przekonuje, że zbyt wysoko stawiamy sobie poprzeczkę.
"Nie oczekuj od siebie zbyt wiele jeśli jesteś mamą małego dziecka. Wychowanie niemowlaka to już wystarczające wyzwanie" - pisze położna Natalia Tułodziecka.
Po ciąży zmienia się nie tylko ciało
Bądź wyrozumiała dla ciała, które nie wygląda już tak, jak wcześniej. To w końcu dzięki niemu na świecie jest twoje dziecko. Naukowcy dowodzą, że w ciąży kurczy się mózg kobiety i te zmiany są obecne jeszcze długo po porodzie. Niektóre pozostaną z tobą już na zawsze.
Wiele ciężarnych odczuwa swoje roztrzepanie w ciąży (tzw. syndrom baby brain) i nie myli się, twierdząc, że to sprawka hormonów. Warto wiedzieć, że nawet kilkanaście tygodni po porodzie kobiety miewają problemy z pamięcią. Kwestia tego, w jakim czasie organizm kobiety będzie pracował jak przed ciążą, jest sprawą indywidualną.
Zazwyczaj dopiero rok po porodzie (w przypadku karmienia piersią) poziom hormonów wyrównuje się i jest taki, jak przed ciążą. Wiele kobiet obserwuje jednak pogorszenie stanu swojego zdrowia - np. odporności. Czuje też duże zmęczenie i jest to zmiana, która doskwiera każdego dnia.
Czytaj też: Kto jest ważniejszy – dzieci czy mąż? Pedagog rozwiewa wątpliwości