Spis treści
- 1. Z niemowlakiem w gości
- 2. Wizyta z dzieckiem: obierz właściwą strategię
- 3. W gości z dzieckiem: dobrze się spakuj
- 4. W gości z dzieckiem: dogadaj się z gospodarzami
- 5. W gości z dzieckiem: nie serwuj maluchowi terapii wstrząsowej
- 6. W gości z dzieckiem: pilnuj dziecka
Chcesz pójść z dzieckiem w gości, ale masz sporo obaw? Nic dziwnego. Wizyta z dzieckiem u znajomych może być miłym wydarzeniem lub przerodzić się w totalną katastrofę. Pół biedy, jeśli twoje dziecko jest rozkosznym bobaskiem, który nic tylko uśmiecha się do wszystkich dookoła, lub nad wyraz dojrzałym przedszkolakiem. Wtedy wyprawa do znajomych to po prostu bułka z masłem. Niestety takie cuda nie zdarzają się często. Większość dzieci to mali rozbójnicy, którzy za nic mają sobie odpoczynek rodziców i konwenanse. Na szczęście można nad nimi zapanować, stosując kilka sprawdzonych trików. Dzięki nim każda wizyta odbędzie się bez wpadki.
1. Z niemowlakiem w gości
Jeśli pierwszy raz wybierasz się w gości z niemowlakiem, powinnaś uświadomić sobie, że nie będzie to taka wizyta jak te wcześniejsze, gdy jeszcze nie miałaś dziecka. Raczej nie ma szans na kilkugodzinne popijanie kawki. Maluch będzie wymagał opieki, zabawiania, chyba że uda mu się zasnąć na dłużej. Poza tym trzeba będzie zachowywać się nieco ciszej i oczywiście wrócić do domu przed kąpielą.
2. Wizyta z dzieckiem: obierz właściwą strategię
Przede wszystkim ustal, że wybieracie się w gości w porze aktywności dziecka. Wizyta w czasie, na który normalnie przypada drzemka, to murowana katastrofa. Marudzący, niewyspany niemowlak lub zmęczony dwulatek potrafią dać się porządnie w kość wszystkim współtowarzyszom. Jeśli wybierasz się w gości z partnerem wcześniej ustalcie też, że i poza domem dzielicie się obowiązkiem opieki nad dzieckiem. W ferworze rozmów tatuś może zapomnieć, że i ty chcesz chwilę odpocząć od dziecka.
3. W gości z dzieckiem: dobrze się spakuj
Niemowlakowi na pewno potrzebny będzie zestaw do przewijania: pieluszki, chusteczki, body na zmianę, rajstopki lub śpiochy. Trzeba też będzie wziąć ze sobą jedzenie dla dziecka: butelki z woda, mleko czy zupki. Na przyjęciu raczej nie znajdziemy dań odpowiednich dla malucha. Przydadzą się też niehałaśliwe grzechotki oraz gryzaki. Starszakowi zaś także warto zapakować kilka smakołyków – chrupki czy biszkopciki. I oczywiście ulubione zabawki. Zestaw ukochanych samochodzików lub lalek uratował już niejedno spotkanie towarzyskie.
4. W gości z dzieckiem: dogadaj się z gospodarzami
Na pewno powinni wiedzieć, że wybieracie się do nich z maluchem. Dzięki temu będą mogli przygotować się na przybycie dziecka. Poproś ich, by w miarę możliwości znaleźli miejsce dla niemowlaka – takie, by mógł bawić się nad okiem rodziców, nie niszcząc jednocześnie mieszkania i nie robiąc sobie krzywdy. Dobrze byłoby znaleźć mu też ciche miejsce, w którym będzie mógł się zdrzemnąć. Koniecznie powiadomcie też gospodarzy, gdy malec jest na etapie robienia pierwszych kroków i może ściągać wszystko z szafek i ze stołu. Jeśli jesteście z gospodarzami na stopie przyjacielskiej, może warto wówczas zasugerować np. rezygnację z obrusu...
5. W gości z dzieckiem: nie serwuj maluchowi terapii wstrząsowej
Wchodzicie do mieszkania znajomych, wszyscy was witają i pierwsze, co robisz, to… oddajesz niemowlaka gospodarzom, a sama się rozbierasz. To scenariusz najgorszy z możliwych. Trudny do ukojenia płacz malucha masz murowany… Jeśli nie chcesz oglądać histerii swojego dziecka, wprowadzaj je w nowe środowisko powoli. Niezależnie do tego, czy to niemowlę, czy nieśmiały przedszkolak. Do niemowlaka powinnaś cały czas przemawiać spokojnym łagodnym głosem. Na rączki do cioci pójdzie dopiero jak się przyzwyczai. Nie zmuszaj też przedszkolaka do wylewnego witania się ze wszystkimi ciociami i wujkami. Wystarczy, jeśli powie dzień dobry, a jeśli nawet przed tym się wzbrania, lepiej po prostu na razie dać mu spokój.
6. W gości z dzieckiem: pilnuj dziecka
Pamiętaj, że twoje zasady nie muszą iść koniecznie w parze z zasadami, jakie planują w domu gospodarzy. Dlatego nim pozwolisz przedszkolakowi uruchomić komputer czy telewizor, zapytaj właścicieli, czy może to zrobić. I staraj się nie spuszczać z oczu raczkującego niemowlaka - ze względu na jego bezpieczeństwo, i zniszczenia, jakich może dokonać w domu.