Zdrowie psychiczne matki ma ogromne znaczenie. Jak wynika z badań, wszelkie zaburzenia matki w okresie ciąży lub w okresie niemowlęcym, wywierają wpływ na dziecko i jego przyszłe oceny w szkole.
Naukowcy do celów badawczych wykorzystali rejestry edukacyjne i zdrowotne dorastających dzieci, których matki przebywały w szpitalu psychiatrycznym w okresie ciąży lub do roku po urodzeniu dziecka. Badanie zostało przeprowadzone w Nowej Południowej Walii.
Wyniki badań opublikowano w Psychiatry Research, a głównym ich autorem był dr Getinet Ayano z Curtin School of Population Health.
Zobacz także: Niepokojące badanie. Dzieci urodzone w lockdownie rozwijają się wolniej
Spis treści
Zaburzenia psychiczne w ciąży
Dr Ayano wyznał, że zaburzenia psychiczne takie jak choroba dwubiegunowa lub schizofrenia mogą pojawić się w okresie okołoporodowym i prenatalnym. Najnowsze badania pokazują, że ponad 2/3 kobiet cierpiących na choroby psychiczne są także rodzicami.
Badacze postanowili zatem sprawdzić, jaki to ma wpływ na ich dzieci.
Naukowcy dobrali grupę badawczą, uwzględniając wiek, stan cywilny, wagę urodzeniową dziecka, pobyt matki w szpitalu psychiatrycznym w okresie ciąży lub do roku dziecka i aktualne oceny ich dzieci w wieku 14 lat. W grupie kontrolnej matki nastoletnich dzieci nie były hospitalizowane z powodu problemów psychicznych w okresie ciąży i we wczesnym życiu niemowlęcym swoich dzieci.
Wyniki badań
Badania wykazały bezpośredni związek między matkami, które cierpiały z powodów zaburzeń psychicznych w okresie ciąży lub wczesnym życiu niemowlęcych swoich dzieci, a ich słabymi wynikami w nauce w wieku 14 lat.
Co więcej, według najnowszych badań to chłopcy znacznie częściej mieli problemy w nauce, niż dziewczynki.
Dr Ayano podkreślił, że jest to pierwsze tego typu badanie, które potwierdziło tak bezpośredni wpływ na naukę dzieci matek chorych psychicznie.
Wcześniejsze badania sugerowały jedynie, że zaburzenia psychiczne u matek spodziewających się dzieci mogą mieć trwały wpływ na wyniki emocjonalne, behawioralne i poznawcze dzieci.
Wsparcie edukacyjne dzieci
Dr Ayano podkreślił, że te wyniki są kluczowe, aby objąć znacznie lepszym wsparciem edukacyjnym dzieci, których matki cierpią na choroby psychiczne. Niezbędne są strategie wczesnej interwencji, aby dzieci miały lepsze możliwości uczenia się.
Czytaj także: Wystarczy 15 minut dziennie, by twoje dziecko lepiej się rozwijało. I nie chodzi o naukę
Źródło: medicalxpress.com